Leksykon olimpijczyków regionu łódzkiego 1924-2018. Wyjątkowe wydawnictwo [ZDJĘCIA]

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Prezesi Regionalnej Rady Olimpijskiej: Mieczysław Nowicki i Tomasz Rosset – autor olimpijskiego leksykonu
Prezesi Regionalnej Rady Olimpijskiej: Mieczysław Nowicki i Tomasz Rosset – autor olimpijskiego leksykonu
Udostępnij:
Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi wydała w nakładzie 2.000 egz. „Leksykon Olimpijczyków Regionu Łódzkiego. Paryż-PyeongChang 1924-2018”.

Autorem leksykonu jest wiceprezes Rady Tomasz Rosset

Tomasz Rosset to wieloletni działacz ruchu olimpijskiego, wiceprzewodniczący Komisji ds. Współpracy z Olimpijczykami Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To niezwykle starannie przygotowane i bogato ilustrowane wydawnictwo zawiera biogramy wszystkich 149 sportowców z województwa łódzkiego, którzy wzięli udział w igrzyskach olimpijskich.
Oprócz tego w leksykonie uwzględnione zostały sylwetki 157 zawodników, którzy na igrzyskach wystąpili w barwach innych klubów, ale są związani z regionem łódzkim, a także kilkudziesięciu trenerów reprezentacji olimpijskich, sędziów na igrzyskach, lekarzy ekip olimpijskich z regionu łódzkiego, a także artystów, uczestników olimpijskich konkursów sztuki.

Książka zawiera opis symboli olimpijskich, krótkie kalendarium igrzysk z uwzględnieniem wydarzeń dotyczących regionu łódzkiego oraz statystyki i ciekawostki. Znalazło się też miejsce na krótką historię ruchu olimpijskiego w województwie łódzkim, poczynając od powołania Łódzkiego Podkomitetu Olimpijskiego w 1929 r. aż do czasów obecnych.

Informacje w leksykonie były weryfikowane w różnych źródłach krajowych i zagranicznych, m.in. w bezpośrednich wywiadach z olimpijczykami i ich rodzinami. W biogramach uwzględniono szkoły, do których uczęszczali olimpijczycy, kluby i miejscowości, gdzie trenowali, miejsca urodzenia i zamieszkania. To wspaniała okazja do promocji “małych ojczyzn”, budowania lokalnego patriotyzmu, a jednocześnie wspólnej narodowej tożsamości i wskazanie wzorów do naśladowania i szans na zrobienie sportowej kariery.

Będą kolejne wydania

W przyszłości planowane są kolejne wydania leksykonu, uzupełnione o dodatkowo pozyskane informacje i aktualizowane w zakresie startów na kolejnych igrzyskach olimpijskich oraz kariery sportowej i zawodowej.
Leksykon trafił już do największych bibliotek, w tym do Biblioteki Narodowej. Stanowi znaczący element działalności promocyjno-edukacyjno-wychowawczej prowadzonej przez RROl w Łodzi i będzie wykorzystywany we wszystkich akcjach organizowanych przez Radę. „Leksykon Olimpijczyków Regionu Łódzkiego” objęły patronatem honorowym Polski Komitet Olimpijski i Towarzystwo Olimpijczyków Polskich. Partnerami leksykonu są Ministerstwo Sportu, Województwo Łódzkie i Totalizator Sportowy. ą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie