Leśny savoir-vivre, czyli jak być dobrym dla lasu

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski

Wybierasz się z wizytą do lasu? Pamiętaj, że las to wyjątkowe miejsce, pełne żyjących i wrażliwych istot. Kiedyś i my, ludzie, byliśmy mieszkańcami lasu i był on dla nas domem. Dawno temu wyszliśmy z lasu, ale lubimy do niego wracać, czujemy się w nim dobrze, odpoczywamy na leśnych ścieżkach i w leśnej gęstwinie. Uszanujmy zatem istoty, dla których las nadal jest domem. Są to rośliny i zwierzęta, tworzące unikalny ekosystem, pełen wzajemnych, choć często ukrytych zależności.

Można powiedzieć, że las jest tworem w pewnym sensie doskonałym. Dlaczego? Bo w naszej strefie klimatycznej porzucona przez człowieka ziemia, pozostawiona jedynie siłom natury, wraca po jakimś czasie do swojej najdoskonalszej formy – zarasta lasem.

A zatem jeśli wybierasz się do lasu, nie bądź jak słoń w składzie porcelany. Nie czyń szkód, nie zakłócaj leśnego spokoju, uszanuj życie domowników lasu, choć może wielu z nich nie dostrzegasz. Ważne, że one widzą Ciebie i obserwują Twoje zachowanie.

No właśnie – jak się zachowywać w lesie? Poniżej kilka ważnych i praktycznych zasad leśnego savoir-vivre'u.

1. Parkuj w wyznaczonych miejscach. Nie wjeżdżaj do lasu samochodem, quadem ani motocyklem, bo to oznacza hałas, spaliny, zniszczenie leśnej ściółki i duże ryzyko wypadku.

2. Możesz zabrać ze sobą psa, ale prowadź go na smyczy. Bądź uważny, bo pies, który wyczuje zwierzynę, może nagle się wyrwać.

3. Biwakuj i rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Ale nawet w takich, dozwolonych miejscach zachowuj się przyzwoicie – nie hałasuj i nie śmieć.

4. Uszanuj spokój mieszkańców lasu – staraj się zachować ciszę na leśnym szlaku. To nie znaczy, że masz nie rozmawiać albo mówić szeptem – wystarczy, że nie będziesz krzyczał i głośno nawoływał rodziców.

5. Nie niszcz znalezionych grzybów tylko dlatego, że są niejadalne. A te jadalne zbieraj ostrożnie, żeby nie zadeptać rosnących obok roślin.

6. Jeśli zauroczy Cię jakiś piękny kwiatek, nie zrywaj go, nie zabieraj do domu. Kolekcjonuj wspomnienia, rośliny pozostaw w lesie.

7. Dbaj o czystość – najlepiej zabierz ze sobą torebkę na śmieci i różne odpadki. Nigdy nie zostawiaj po sobie takich pamiątek, świadczących o niskiej kulturze.