Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letni spacer po Księżym Młynie

Joanna Barczykowska
Charakterystyczne Beczki Grohmana przy ul. Targowej
Charakterystyczne Beczki Grohmana przy ul. Targowej fot. Grzegorz Gałasiński
Księży Młyn to magnes, pocztówka z przeszłości i pamiątka po wielokulturowej Łodzi. Jego nazwa pochodzi od młyna łódzkiego proboszcza, znajdującego się na tym terenie - w dolinie rzeki Jasień.

Kompleks Księży Młyn jest jednym z najbardziej znanych i unikatowych zabytków przemysłowych na świecie. To miejsce inspiruje artystów, fotografów, reżyserów i projektantów. Znanym koneserem jego klimatu jest amerykański reżyser David Lynch, który zrobił w tym miejscu kilka tysięcy zdjęć.

To "miasto w mieście" sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu 100 lat temu. Brukowane uliczki, ogromne fabryki, parki i wille fabrykantów, a przede wszystkim domy familijne z drugiej połowy XIX wieku. Choć formalnie Księży Młyn nie stanowi odrębnej dzielnicy, to budynki z czerwonej cegły stanową element rozpoznawczy. Prawie wszystkie były wzniesione na wzór średniowiecznej architektury obronnej z nieotynkowanej, czerwonej cegły. Przędzalnia na rogu ulic Przędzalnianej i Tymienieckiego została tak zaprojektowana, że przypomina gotycki zamek. Twórcą tej potęgi jest Karol Scheibler, który wykupił ten teren w 1870 roku po wielkim pożarze. Od tego czasu zaczęła się wielka kariera i dynamiczny rozwój tego miejsca. Scheibler stworzył piękną enklawę: fabrykę z największym budynkiem przędzalni bawełny (207 m długości), osiedlem dla robotników, sklepem fabrycznym, strażą pożarną, szpitalem, szkołą, zespołem pałacowym i parkiem.

Przedsiębiorstwo Scheiblera, wówczas największa włókiennicza firma w Królestwie Polskim, objęło kwartał od ul. Piotrkowskiej aż po granicę Widzewa.

Warto przespacerować się ul. Tymienieckiego i zboczyć w ul. Księży Młyn, a potem podążać Kocim Szlakiem. Po obu stronach drogi wznoszą się tzw. famuły. W ul. Tymienieckiego zachowały się jeszcze ślady po torach kolejowych, którymi Scheibler powiązał w XIX wieku całe swoje imperium. W jednym z domków familijnych jest dziś Galeria Ikona, w której można oglądać wystawy sztuki współczesnej.

Spacerując po Księżym Młynie warto zrobić sobie kilka przystanków. Przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) znajduje się Muzeum Kinematografii. Na rogu ulic Przędzalnianej i Tymienieckiego w rezydencji Herbsta jest oddział Muzeum Sztuki w Łodzi. Tę część zajmował kiedyś zięć Scheiblera - Edward Herbst z żoną Matyldą, a rezydencja była ich prezentem ślubnym. Zakochani spokój znajdą w Parku Źródliska, najstarszym parku w Łodzi, niegdyś nazywanym Ogrodem Spacerowym. Jego wygląd i okazy, t.j. miłorząb chińskim zawdzięczamy firmie ogrodniczej Spath, którą dawniej zatrudnił Karol Scheibler. W parku znajduje się Palmiarnia, po remoncie w 2003 roku najnowocześniejsza w Polsce.

Kompleks Księży Młyn jest wpisany do rejestru zabytków, a od kilku lat władze starają się by trafił na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki