Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: 100 dni Hanny Zdanowskiej

Monika Pawlak
We wtorek mija 100 dni rządów Hanny Zdanowskiej.
We wtorek mija 100 dni rządów Hanny Zdanowskiej. Krzysztof Szymczak
We wtorek mija pierwsze 100 dni Hanny Zdanowskiej w fotelu prezydenta Łodzi. Te dni - zwyczajowo nazywane czasem spokoju dla rządzących - w Łodzi byly dniami protestów, kontrowersji i gorących debat.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z tych 100 dni.

21 grudnia 2010 - znamy wiceprezydentów

Hanna Zadnowska przedstawiła wiceprezydentów, którymi zostali: Agnieszka Nowak, Marek Cieślak, Paweł Paczkowski i Krzysztof Piątkowski z PiS. Marek Cieślak został pierwszym wiceprezydentem co oznacza, że pod nieobecność Hanny Zdanowskiej przejmuje władzę w Łodzi. Formalnie Marek Cieślak i Paweł Paczkowski rozpoczęli urzędowanie dopiero 5 stycznia, bo musieli rozstać się z poprzednimi miejscami pracy (Cieślak z ŁSSE, Paczkowski - ze szpitalem im. św. Jana Bożego). Nominacja dla Krzysztofa Piątkowskiego oznaczała zawarcie koalicji z PiS. Porozumienie było nieco wbrew wytycznym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który nie zostawia suchej nitki na rządzie Donalda Tuska i Platformie Obywatelskiej.

7 stycznia 2011 - dyżury z łodzianami

Prezydent Łodzi zdecydowała, że będzie regularnie spotykać się z łodzianami na dyżurach. Spotkania odbywają się regularnie, każdy może przyjść i poskarżyć się na funkcjonowanie miasta. Z mieszkańcami regularnie spotykają się też wiceprezydenci. Za prezydentury Jerzego Kropiwnickiego nie było takiego zwyczaju.

21 stycznia - społeczni doradcy prezydenta

Hanna Zdanowska przedstawiła zespół swoich społecznych doradców. Znaleźli się w tym gronie przedstawiciele różnych profesji m.in. Marek Belka, szef NBP, dr Jarosław Bauc, ekonomista, Piotr Pustelnik, himalaista, prof. Tadeusz Markowski, urbanista, Piotr Dzięcioł, producent filmowy, Marcin Gortat, koszykarz NBA.

26 stycznia - sesja budżetowa

Hanna Zdanowska zaprezentowała radnym projekt budżetu ze swoimi poprawkami. Zwiększyła wydatki na remonty szkół, promocję przez sport i remonty dróg. Zapisała pieniądze na program ''100 kamienic'' i projekt budowy bloków komunalnych. Radni - łącznie z SLD - jednogłośnie przyjęli budżet.

3 lutego - bilans otwarcia

Prezydent Łodzi wspólnie z wiceprezydentami przedstawiła bilans otwarcia czyli stan w jakim zastała miasto. Wynika z niego, że budowa stadionu miejskiego zatrzymała się na etapie z 2007 roku, koszty utrzymania MOSiR wzrosły z 8 do 17 mln zł, 3,5 tys. łodzian ma orzeczone wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego, a tych miasto nie ma, a ostatni dokument drogowy w mieście pochodzi z 1997 roku. Miasto jest na szarym końcu w skali kraju jeśli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego.

16 lutego - protest kibiców Widzewa

Na sesję Rady Miejskiej przyszli kibice Widzewa, którzy chcieli usłyszeć czy Hanna Zdanowska zgodzi się współfinansowanie przez miasto budowy stadionu przy al. Piłsudskiego. Nie było tego punktu w porządku obrad, nie udało się go wprowadzić. Niezadowoleni kibice rzucili z balkonu... jajko w stronę prezydenta Łodzi. Trafiło w ławkę radnych SLD. Kilka dni później fani Widzewa urządzili manifestację pod magistratem.

23 lutego - sesja o likwidacji szkół

Rada Miejska zdecydowała o zamiarze likwidacji szkół, na sesję przyszedł tłum protestujących: nauczycieli, związkowców, rodziców, uczniów. Po sesji rozpadła się koalicja PO z PiS, bo kilku radnych tej partii zagłosowało przeciwko likwidacji. Ci, którzy pomysł poparli oraz wiceprezydent Piątkowski zostali wykluczeni z PiS.

Na tej samej sesji radni zgodzili się na przekształcenie szpitala im. Rydygiera w prywatną spółkę, a także na połączenie dwóch innych szpitali miejskich: im. Jordana i Jonschera i utworzenie z nich zespołu szpitali miejskich.

24 lutego - wracają ludzie Kropiwnickiego
Ekipa Jerzego Kropiwnickiego wraca do władzy. Włodzimierz Tomaszewski został prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, do zarządu weszła Hanna Jeżewska-Merc, wicedyrektor wydziału gospodarki komunalnej u Kropiwnickiego. Do zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania wróciła Monika Kern, była asystentka prezydenta Kropiwnickiego.

9 marca - dyskusja o Piotrkowskiej

Przedsiębiorcy chcą przywrócenia ruchu samochodowego na Piotrkowskiej, radni - pod nieobecność prezydent Łodzi - przegłosowali stanowisko, że nie zgadzają sią na to.

18 marca - reforma magistratu

Sesja nadzwyczajna, zwołana na wniosek radnych SLD, poświęcona restrukturyzacji magistratu, planowanej przez prezydenta Łodzi. Radni dowiedzieli się, że reforma wciąż jest przygotowywana, żadne decyzje nie zapadły. Usłyszeli też deklarację, że poznają szczegóły kiedy projekt będzie gotowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki