Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź będzie gospodarzem Routes Europe, największych targów branży lotniczej w Europie

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
fot. Łukasz Kasprzak/express ilustrowany/polska press
W przyszłym roku Łódź będzie gospodarzem największej w Europie imprezy lotniczej o charakterze targowym Routes Europe. Do Łodzi przyjadą przedstawiciele linii lotniczych i portów lotniczych z całego świata, aby dyskutować o nowych połączeniach.

Informację na ten temat podano wczoraj podczas konferencji prasowej w Warszawie z m.in. udziałem wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w jednej osobie Marcina Horały, szefów Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Anny Midery, prezes łódzkiego portu lotniczego.

Routes Europe to prestiżowa impreza branży lotniczej, podczas której spotykają się przedstawiciele lotnisk
i przewoźników, by decydować o nowych połączeniach. To największe i najbardziej znane europejskie targi branżowe.

Targi Routes Europe odbędą się w Łodzi w dniach od 26 do 28 kwietnia 2021 roku i weźmie w nich udział
ok. 1300 gości. Wśród nich będą szefowie i przedstawiciele ok. 100 linii lotniczych, ok. 300 lotnisk i wielu organizacji turystycznych. Gospodarzem imprezy jest Port Lotniczy Łódź, a partnerami, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Routes Europe odbywają się od 2006 roku, w Polsce ich gospodarzami były do tej pory Warszawa i Kraków.

- Organizacja Targów Routes po raz trzeci w Polsce to także wyraz uznania dla planów rozwoju lotnictwa, w tym związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wraz z realizacją CPK zacieśni się współpraca pomiędzy stolicą i trzecim największym miastem – Łodzią, która będzie jednym z największych beneficjentów budowy nowej infrastruktury dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Także dlatego wybór Łodzi na gospodarza kolejnej edycji Routes jest nieprzypadkowy i jest zwiastunem dalszego szybkiego rozwoju gospodarczego całego regionu – powiedział wiceminister Horała.

Co może zyskać na Routes Europe Łódź i łódzki port lotniczy?
Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przewodniczący Rady Zarządzającej European Union Aviation Safety Agency, stwierdził, że statystyki mówią, iż każde lotnisko, które organizowało targi Routes Europe, czy World Routes, zwiększyło dynamikę pozyskiwania nowych przewoźników. W ciągu trzech lat od imprezy liczba nowych połączeń wzrastała nawet o ponad 30 proc.

- Wybór jednego z ostatnich nieodkrytych miast Europy zbiegł się z jubileuszem 95 lat istnienia łódzkiego lotniska. Dla środowisk rozwijających połączenia lotnicze w Europie Port Lotniczy Łódź, ze swoją przepustowością na poziomie 2 milionów pasażerów rocznie i istniejącą infrastrukturą, przedstawia ogromny potencjał. Jestem pewien, że targi Routes Europe staną się impulsem do znacznego rozwoju połączeń lotniczych i skierują uwagę wszystkich na Europę Środkową – powiedziałSteven Small, Brand Director of Routes.

Duże nadzieje z Europe Routes wiąże Anna Midera, prezes łódzkiego portu: - Jesteśmy przekonani, że kiedy goście zobaczą Łódź, będą chętni do prowadzenia tu interesów, rozwijania połączeń lotniczych, przywożenia do nas turystów. Pochwalimy się Piotrkowską, zrewitalizowaną architekturą poprzemysłową, świetną bazą hotelową i gastronomiczną. Mam nadzieję, że Targi Routes Europe 2021 staną się kołem zamachowym dla łódzkiego lotniska.

Obecnie łódzkie lotnisko oferuje tylko trzy połączenia rejsowe realizowane przez Ryanair (Londyn Stansted, East Midlands i Dublin), a na wakacje zapowiada osiem kierunków czarterowych.

Targi Routes Europe odbędą się w łódzkiej Hali Expo, a imprezy towarzyszące zaplanowano w najatrakcyjniejszych miejscach Łodzi, głównie w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych.

Organizatorem targów jest międzynarodowa spółka Informa notowana na giełdzie w Londynie zajmująca się organizacją eventów, doradztwem i publikacją wydawnictw branżowych. Z badań organizatora wynika, że w okresie 3 lat po imprezie Routes daje miastu gospodarzowi równowartość ponad 85,5 milionów funtów brytyjskich przychodów i ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki