18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Łódź Czterech Kultur: Józef Robakowski w Atlasie Sztuki [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
"Front Wschodni" to tytuł wystawy, której kuratorem jest prof. Józef Robakowski.
"Front Wschodni" to tytuł wystawy, której kuratorem jest prof. Józef Robakowski. Grzegorz Gałasiński
"Front Wschodni" to tytuł wystawy, której kuratorem jest prof. Józef Robakowski. Druga wystawa festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 otwarta została w galerii Atlas Sztuki.

Wystawą "Front Wschodni" Robakowski pyta o wpływ, jaki na sztukę i kulturę Łodzi wywarło przybycie w latach 20. XX w. rosyjskich artystów awangardowych takich jak Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro.

- To byli idealiści, którzy chcieli na nowo urządzić państwo radzieckie - tłumaczy prof. Robakowski. - Obezwładnia jakość i wielość ich artystycznych propozycji. Marzyli oni, by sztuka opanowała świat, przewartościowała go i urządziła na nowo. Ale władzom chodziło o coś innego, więc przyszedł moment wyrzucenia artystów poza nawias. A Łódź nie do końca była przygotowana na przyjęcie takich awangardzistów i "bolszewików".

"Front Wschodni" zajmuje dwie sale galerii. Pierwsza - plastyczna, ukazuje prace Kobro i Strzemińskiego, ich uczniów, artystów im bliskich (Karola Hillera, Konstantego Mackiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza), a także debiutantów, którzy kontynuują ich idee (Aleksandra Chciuk). Druga to sala "kontekstowa", w której wyświetlane są filmy (m.in. Dżigi Wiertowa i teledyski zespołu Moskwa), a także nowatorskie filmy o awangardzistach z dorobku Robakowskiego i archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
"Malarzu" maluj na tyle wyraziscie abys byl wielki, wtedy zazdrosc i zgryzota ustapi...
m
malarz
Tak jak cińki architekt nie zostanie artysta, tak wypalony fotograf musi zobie tworzyc konteksty.
Ale panie Józku w galerii glazury, u zakompleksiałego nowobogackiego bufona któremu sie wydaje że pieniądze daja mu prawo ogłaszania siebie zbawcą łodzi, nowym budowniczyum (choć jest najwiekszym destruktorem) pan stworzył pomnik swej małości.pasuje pan do tego towarzystwa zakłamanych megalomanów od kleju do glazury.
Ta wystawa to ołtarzyk pana prózności. "kontekstowa" sala!!!! Hahahaha! To sala pana kompleksów.
Był pan kiedys swietnym fotografikiem, potem videoartowcem, a teraz zgorzkniałym starcem zmuszonym do wmawiania ludziom swego znaczenia w sztuce...i sam sie pan wpisuje w szeregi do których ani pan, ani wiekszość tych których dla usprawiedliwienia swej smiesznej egomanii pan dokooptował (po znajomości)NIE DOROŚLIŚCIE.
Niech pan zostawi tworzenie panteonu artystó tym którzy sie na tym znają i maja warsztat historyków sztuki.
Wzbudza pan tylko litość, zwłaszcza ze ten gość od betoniarki pana traktuje instrumentalnie od lat. On ceni tylko tych co maja kase.
Załgani jesteście do cna.
Wystawa kiepska!
Trzecirzędne prace.
.
O ile faktycznie jako tako Polacy dogadywali się z Niemcami (oczywiście przed II wojną światową), tak z Żydami nie było nigdy, ale to nigdy zgody. Wystarczy zapytać dziadka albo babcię, jeżeli pochodzą z Łodzi i pamiętają przedwojenne czasy, jak to było z Żydami, którzy oszukiwali Polaków, gardzili nimi i trzymali układy cenowe. Polacy też nie lubili Żydów, ale nie nam oceniać kto dla kogo był gorszy, po prostu nie było tej legendarnej zgody, której mit sieją teraz pomyleni propagandyści. Prawda w oczy kole i nie współgra z dzisiejszym dyktatem politycznej poprawności, ale wydaje mi się, że lepiej po prostu uczciwie postawić sprawę, zamiast opowiadać bajki.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie