Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź na starych zdjęciach i kartach pomnikowej monografii. Tłumy w Bibliotece UŁ na premierze drugiego tomu monografii o dziejach Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Duże zainteresowanie wzbudziła w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego premiera drugiego tomu dziejów Łodzi oraz wystawa unikatowych zdjęć, widokówek i pamiątek rodzinnych dotyczących dawnej Łodzi.
Duże zainteresowanie wzbudziła w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego premiera drugiego tomu dziejów Łodzi oraz wystawa unikatowych zdjęć, widokówek i pamiątek rodzinnych dotyczących dawnej Łodzi. Wiesław Pierzchała
Wielkim zainteresowaniem łodzian cieszyła się uroczysta premiera drugiego tomu wielkiej monografii Łodzi pt. „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, która odbyła się we wtorek 21 listopada w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Tom ten opisuje dzieje Łodzi od 1820 do 1914 roku, czyli do wybuchu I wojny światowej.

Monografia Łodzi z ciekawostkami i... kapsułami

To najważniejszy okres w dziejach Łodzi, bowiem przedstawia wielki przełom, jakim było przekształcenie miasteczka będącego faktycznie wiejską osadą rolniczą w miejską osadę fabryczną, która z czasem stała się potęgą przemysłową. Autorami tomu są badacze związani głównie z UŁ, którzy – jak podkreślają wydawcy z UŁ - próbują przełamać utrwalone przez lata stereotypy Łodzi jako miasta zamieszkiwanego w XIX wieku przez bezwzględnych i pozbawionych gustu „lodzermenschów” czy też lansowanego wizerunku miasta rewolucji i miasta proletariatu.

Zobacz więcej zdjęć

Premiera książki: poczet burmistrzów i prezydentów Łodzi

Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. Całość publikacji uzupełniają pomocne w lekturze dodatki: wykaz dawnych ulic, indeksy, wykaz skrótów oraz aneks zawierający listę wszystkich łódzkich burmistrzów i prezydentów sprawujących swoje urzędy w latach 1821–1914. W tomie są też informacje o przeszłości podłódzkich wsi, obecnie dzielnic miasta, w których wówczas zamieszkiwały dziesiątki tysięcy ludzi.

Monografia będzie liczyła pięć tomów wydawanych co kwartał. Ostatni tom ukaże się jesienią 2024 roku i będzie zawierał wywiady z autorami monografii i ciekawymi mieszkańcami Łodzi. Publikacja jest wydawana, przez UŁ ze wsparciem magistratu, z okazji obchodów 600-lecia Łodzi.

Łódź na starych zdjęciach i widokówkach

Premierze książki, na którą przybyli m.in. przedstawiciele władz miasta i UŁ, towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Łódź zajmuje mnie i porywa…” Słowa te to fragment listu Władysława Reymonta do znanego swego czasu publicysty i krytyka teatralnego Jana Lorentowicza

- Na wystawie pragniemy pokazać kilkadziesiąt najstarszych, najcenniejszych i nieznanych dokumentów ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego dotyczących historii i zmian w szeroko rozumianym krajobrazie Łodzi. Wśród nich są m.in.: plany miasta z lat 1868-1914, fotografie, wśród których na uwagę zasługują zdjęcia portretowe wykonane w łódzkich atelier skupionych wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, wielkoformatowe tableau łódzkich stowarzyszeń, urzędowe dokumenty rękopiśmienne, rękopisy prywatne łódzkich fabrykantów i mieszczan (w tym pamiętniki) oraz druki ulotne – informuje Iwona Ptaszek – Zielińska z UŁ.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki