Łódź: Oxford kusi licealistów

  Łódź: Oxford kusi licealistów

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Anglii studia licencjackie kosztują 3,5 tys. funtów, magisterskie 8- 25 tys. funtów.

  W Anglii studia licencjackie kosztują 3,5 tys. funtów, magisterskie 8- 25 tys. funtów. ©Jakub Pokora

  Anglia, Szkocja, Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael - tam chcą studiować łódzcy licealiści. Przeszli już pierwsze etapy rekutacji, odbyli rozmowy wstępne. Teraz czekają na wynik matury. To od niego będzie zależeć czy dostaną się na wymarzone zagraniczne uczelnie.
  W Anglii studia licencjackie kosztują 3,5 tys. funtów, magisterskie 8- 25 tys. funtów.

  W Anglii studia licencjackie kosztują 3,5 tys. funtów, magisterskie 8- 25 tys. funtów. ©Jakub Pokora

  Natalia Bednarek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wybiera się na studia do Londynu. Chce studiować media art.

  - Wszystko zależy teraz od wyników matury - twierdzi dziewczyna. - Studia za granicą to dla mnie przede wszystkim większe możliwości. Mimo to boję się ich, bo pojadę tam zupełnie sama. Mam nadzieję, że sobie poradzę. Na początku finansowo pomogą mi rodzice, a po pierwszym roku poszukam sobie dorywczej pracy. Nie wykluczam, że po studiach zostanę w Anglii i już nie wrócę do Łodzi.

  Na zagraniczne studia wybiera się koleżanka Natalii - Amel Miraoui.

  - Wybrałam Szkocję. Tam jest bezpłatna edukacja. Ale i tak chcę znaleźć pracę, by zarabiać na swoje potrzeby. Zamierzam studiować ekonomię - zapowiada Amel . - Wyjazd na zagraniczne studia to dla mnie i przygoda i wyzwanie. Także poszerzenie horyzontów. Po skończeniu studiów zamierzam wrócić do Łodzi i tutaj szukać pracy.

  Małgorzata Kudra, koordynator programu IB w IV LO w Łodzi trzyma kciuki za swoich uczniów. - Jestem z nich dumna. Wierzę, że im się uda - zapewnia nauczycielka. - Ich starsi koledzy, którzy już studiują za granicą są bardzo chwaleni na tamtejszych uczelniach. Za granicą panuje opinia, że polscy studenci są bardzo ambitni, sumienni, zdyscyplinowani. Mają lepsze wyniki w nauce niż ich równieśnicy z innych krajów.

  Licealiści z IV LO w Łodzi na zagranicznych uczelniach wybierali głównie ekonomię i politologię. - Większość z nich nie chce wracać po studiach do Łodzi. Chcą budować życie za granicą - przyznaje Kudra. -Są ciekawi życia w innym kraju. Pragną doświadczyć czegoś nowego.

  Kacper Trela, jeden ze współorganizatorów International Studies Conference - spotkań dla licealistów na temat zagranicznych studiów - szacuje, że w tym roku z Łodzi na studia do innych krajów wyjedzie kilkadziesiąt osób. - Młodzi łodzianie wybierają zagraniczne uczelnie z różnych powodów. Dla jednych liczy się prestiż, bo brytyjski ''średniak'' w światowych rankingach zajmuje podobne miejsce, co wiodące polskie uczelnie. Dla innych to wyzwanie, chęć poznania innych kultur. Nie jest tajemnicą, że w Wielkiej Brytanii studiuje się ''krócej'' - kilkanaście godzin zajęć w tygodniu pozwala rozwijać swoje zainteresowania, a także realizować się zawodowo już na studiach - twierdzi Trela.

  - Istotną różnicą jest podejście do studiowania. W Polsce mnóstwo przedmiotów obowiązkowych nie jest w żaden sposób powiązanych z głównym kierunkiem studiów. Do tego jeszcze wiedza, którą trzeba wkuwać nie jest potem użyteczna w naszej karierze. Brytyjczycy pojmują studiowanie w sposób bardziej bliski znaczeniu tego słowa. Nacisk kładziony jest na samorozwój oraz zgłębianie tajników tej dziedziny, którą student jest zainteresowany.

  Nauka za granicą niestety jest droga.

  - W Wielkiej Brytanii opłata to 3,5 tys. funtów za licencjat i od 8 do 25 tys. funtów za studia magisterskie - szacuje Artur Majsterek, współorganizator International Studies Conference.

  Majsterek zapowiada, że już przygotowuje kolejne spotkanie licealistów z całej Polski zainteresowanych takimi studiami. Planowany termin to 10 września - jak co roku - w Łodzi.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo