Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódź pozwie w środę 10 rodzin, które nie chcą opuścić kamienic grożących zawaleniem.

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Dwie rodziny mają opuścić kamienicę przy pl. Zwycięstwa 10
Dwie rodziny mają opuścić kamienicę przy pl. Zwycięstwa 10 Grzegorz Gałasiński
Tylko jedna z jedenastu rodzin z pięciu łódzkich kamienic w złym stanie technicznym zdecydowała się na przenosiny z zajmowanego mieszkania. Reszta lokatorów - mimo polecenia wojewody - nie opuściła budynków. W środę łódzcy urzędnicy złożą przeciwko nim pozwy w sądzie.

To pokłosie polecenia wojewody łódzkiego, który w ubiegłym tygodniu nakazał prezydent Łodzi ewakuację mieszkańców pięciu miejskich kamienic. Chodzi o budynki przy pl. Zwycięstwa 10, Słonecznej 10, Kopernika 20, Brzeskiej 24 i Brzóski 51. Takie pismo zostało wystosowane w środę 6 listopada, a termin wyprowadzki minął w piątek - dwa dni później. Wojewoda swoją decyzję motywował złym stanem technicznym kamienic. Tak wynika z raportu, który otrzymał od wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Łodzi.

- 82 łódzkie kamienice grożą katastrofą budowlaną, z czego 17 zawaleniem - tak w piątek relacjonowała Elżbieta Węgrzynowska, rzeczniczka wojewody. - Jedenaście z nich to pustostany, w sześciu mieszkają lokatorzy, a pięć z nich należy to budynki gminne. Wojewoda ubolewa, że opuszczenie mieszkania w tak krótkim czasie jest trudne dla ludzi, ale to miasto doprowadziło do sytuacji, że dzieje się tak szybko. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców.

Miejscy urzędnicy przypominali, że miasto regularnie wyprowadza mieszkańców z kamienic o złym stanie technicznym. Rocznie z tego powodu adres zamieszkania zmienia ok. tysiąc rodzin.

- Wojewoda nie do końca sprawdził adresy, w niektórych tych miejscach nie ma zagrożenia - mówiła w piątek Jolanta Baranowska z biura prasowego łódzkiego magistratu. - Zagrożenie nie występuje w budynku przy ul. Brzeskiej, natomiast w przypadku pozostałych adresów z użytkowania są wyłączone albo pojedyncze lokale albo całe kamienice. Decyzje dotyczą 28 osób z 11 rodzin.

W piątek okazało się, że tylko jedna rodzina wyraziła chęć przeprowadzki i do czasu znalezienia mieszkania zastępczego będzie przebywać u rodziny. Pozostali odmówili urzędnikom.

- W środę zostaną skierowane do sądu wnioski o wydanie nakazów przeprowadzki - mówi Jolanta Baranowska. - We wtorek przygotowali je radcy prawni urzędu.

Wojewoda zobowiązał prezydent Łodzi, by we wtorek 12 listopada przedstawiła informację z wykonania jego polecenia. Jolanta Baranowska zapewniła, że tak się stanie. Elżbieta Węgrzynowska zaznacza, że gdy wojewoda dostanie pismo, to się z nim wnikliwie zapozna. Korespondencja zostanie zbadana przez zespół, który ją przeanalizuje. Od tego będą zależały dalsze decyzje wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki