MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Rok 2021 wyzwaniem dla kin. Czy Łódź może jakieś stracić? Zobacz kina, których już nie ma

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Kino Roma przy ul. Rzgowskiej (ok. 1969 r.)
Kino Roma przy ul. Rzgowskiej (ok. 1969 r.) Archiwum Państwowe w Łodzi, Samorządowa Instytucja Filmowa "Helios - Film" w Łodzi
W latach 70. minionego wieku w Łodzi było 35 kin. Niestety, zaczęły się likwidować w latach 80., inne nie przetrwały transformacji ustrojowej lat 90., jeszcze inne przestały istnieć w ostatnich latach, gdy powstały kina wielosalowe. Przedłużające się ograniczenie działalności kin w czasie pandemii może sprawić, że Łódź straci kolejne placówki.

Jedną z ważniejszych wiadomości ubiegłego roku było ogłoszenie przez światową sieć Cineworld zamknięcia kin w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. A do Cineworld należy funkcjonująca w Polsce sieć Cinema City, która ma kino między innymi w Łodzi, na terenie Manufaktury. Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, na całym świecie sieć dysponuje 790 obiektami (to ponad 9,5 tys. sal), z których 35 funkcjonuje w dwudziestu miastach w Polsce pod marką Cinema City.

Do kłopotów Cinema City w Polsce doszedł również w ubiegłym roku wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który orzekł, że sieć ma zapłacić na rzecz twórców reprezentowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kilkanaście milionów złotych zaległych tantiem wraz z wysokimi odsetkami.

"Czekamy z niecierpliwością na powrót widzów do kin" - komentuje tę sytuację Cinema City. Na razie kina w Polsce są zamknięte do 17 stycznia.

O dramatycznej sytuacji mówi Sławomir Fijałkowski, szef kina Charlie, który wyliczał, że spadek dochodów w jego placówce w roku 2020 wyniósł 98 procent.

"Chwila cierpliwości i kinowe emocje powrócą" - podtrzymuje wiarę Multikino. A Helios zapowiada, żę mimo kryzysu, w 2021 roku otworzy swoje kina w Opolu, Ostrowcu Wielkopolskim i Łomży.

A pamiętasz łódzkie kina, których już nie ma?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki