Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódź. Spada liczba mieszkańców miasta. W najbliższych wyborach samorządowych łodzianie znów wybiorą mniej radnych

red.
Według ustawy samorządowej gminy do 200 tys. mieszkańców wybierają 25 radnych, a kolejnych trzech za każde rozpoczęte 100 tys. mieszkańców.
Według ustawy samorządowej gminy do 200 tys. mieszkańców wybierają 25 radnych, a kolejnych trzech za każde rozpoczęte 100 tys. mieszkańców. Krzysztof Szymczak
Liczba mieszkańców Łodzi spadła poniżej 600 tysięcy - wynika z danych rejestru wyborców za trzeci kwartał 2023 roku. To kluczowa baza danych dla ustalenia liczby wybieranych radnych w wyborach samorządowych, a to oznacza, iż łodzianie w kwietniowej elekcji wybiorą mniejszą liczbę radnych.

Łódź się wyludnia

584 tys. 496 osób- to liczba mieszkańców Łodzi wedle rejestru wyborców za trzeci kwartał 2023 roku sporządzonego przez Państwową Komisję Wyborczą i de facto najświeższe dane dotyczące stanu czwartego co do wielkości miasta w Polsce. Co prawda liczba faktycznych mieszkańców Łodzi jest sporo wyższa, bo wraz ze studentami spoza Łodzi i Polski czy zatrudnionymi w mieście obcokrajowcami, przekracza 700 tys. Jednakże obie grupy są w większości niezameldowane w Łodzi, a dla ustalenia liczby wybieranych radnych kluczowe są dane meldunkowe na pobyt stały. Jaki jest mechanizm przeliczania?

Ubytek ponad 50 tys. mieszkańców

Otóż według ustawy samorządowej gminy do 200 tys. mieszkańców wybierają 25 radnych, a kolejnych trzech za każde rozpoczęte 100 tys. mieszkańców. W rejestrze wyborców z końca 2017 roku, a więc poprzedzającego rok wyborczy, figurowało 639 tys. 030 łodzian, stąd wybierano 40 radnych. Spadek o o 54 tys. mieszkańców, pod próg 600 tys. oznacza, że wraz z kolejną elekcją Radzie Miejskiej Łodzi ubędzie ubędzie trzy mandaty radnych: łodzianie będą mogli wybrać nie 40, a 37 radnych.

Zmiany w grudniu, wybory w kwietniu

Co więcej, nieoficjalnie wiadomo już, że komisarz wyborczy dla Łodzi przesłał już dane z rejestru wyborców do wojewody łódzkiego Karola Młynarczyka (PiS), a ten do końca grudnia powinien podjąć formalną decyzję o zmniejszeniu liczby radnych do 37 w najbliższych wyborach. Z kolei do końca stycznia komisarz wyborczy i łódzka delegatura Krajowego Biura Wyborczego powinna zmienić liczbę okręgów wyborczych w mieście - z ośmiu prawdopodobnie na 7.

Skąd depopulacja Łodzi?

Łódź to miasto które ulega depopulacji, czyli wyludnianiu się, najszybciej z dużych polskich miast. To m.in. efekt spuścizny po monokulturze przemysłowej, której efektem jest z kolei największy odsetek 60-70 latków, ujemny przyrost naturalny większy niż w innych miastach. Do tego dochodzi także ujemne saldo migracyjne, a Łódź nie przyciąga także ze względu na niższe zarobki w porównaniu z innymi dużymi miastami.

Spadek liczby mieszkańców nie pierwszy raz dopadł polityków

W 2007 r. Łódź straciła drugie miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców na rzecz Krakowa, a ostatnio spadła na czwarte, bo wyprzedził ją Wrocław. Spadek liczby mieszkańców nie pierwszy raz dopada łódzką politykę i polityków mając przełożenie na liczbę wybieranych radnych. 31 grudnia 2009 r. łodzian w rejestrze wyborców figurowało 705 tys., w wyborach 2010 r. wybierano zatem 43 radnych, jak w kilku poprzednich elekcjach. Ale już przed wyborami 2014 r. liczba mieszkańców spadła do 667 tys. 103. Efekt? Obcięcie liczby radnych z 43 do 40. W wyborach 2014 roku, jako, że liczba mieszkańców całego województwa łódzkiego spadła poniżej 2,5 mln mieszkańców, ścięto także liczbę radnych sejmiku: z 36 do 33. Liczba wybieranych radnych łódzkiego sejmiku w najbliższych wyborach nie jest jednak zagrożona. By spadła do 30, województwo musiałoby liczyć poniżej 2 mln mieszkańców. Tymczasem z zsumowanych danych ze wszystkich delegatur KBW w Łódzkiem wynika, że ma ono ponad 2 mln 270 tys. mieszkańców.

PKW w 2022 r. rekomendowała z kolei, by zmniejszyć liczbę wybieranych posłów aż w 11 na 41 okręgach wyborczych do Sejmu, w tym w okręgu nr 9, czyli Łodzi oraz powiatach łódzkim wschodnim i brzezińskim, właśnie ze względu na ubytek liczby mieszkańców. Większość sejmowa PiS nie podjęła jednak tego tematu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki