Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Spór o prawo do zabytkowej willi Herbsta, w której jest muzeum. Sprawa trafiła do sądu i prokuratury

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa spór o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów przy ul. Przędzalnianej 72, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi.
Trwa spór o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów przy ul. Przędzalnianej 72, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Trwa spór o słynną willę Edwarda Herbsta – jedną z wizytówek Łodzi. Tajemniczy spadkobierca dawnych właścicieli wystąpił o zwrot części zabytkowej nieruchomości. Władze samorządowe miasta i województwa nie chcą o tym słyszeć. Dlatego sprawa trafiła do sądu. I do prokuratury, ponieważ magistrat podejrzewa, że w sprawie tej mogło dojść do oszustwa i próby wyłudzenia.

Chodzi o piękną, neorenesansową rezydencję wybudowaną w latach 70. XIX wieku przez Edwarda i Matyldę Herbstów, w której dzisiaj mieści się filia Muzeum Sztuki w Łodzi. O randze tego obiektu najlepiej świadczy to, że w połowie maja br. odbyło się w nim spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Magistrat zaalarmował prokuraturę

Po I wojnie światowej Edward i Matylda Herbstowie wyprowadzili się do Sopotu. W rezydencji przy ul. Przędzalnianej 72 zamieszkał ich syn Leon z żoną Aleksandrą. On zmarł podczas wojny, ona po wojnie. Z ustaleń magistratu wynika, że nie mieli dzieci. Jednak Aleksandra miała syna z wcześniejszego małżeństwa. I wszystko wskazuje na to, że jego potomek domaga się jednej dziesiątej własności zabytkowej rezydencji.

Przedtem willa Herbsta należała do miasta, a teraz jej właścicielem jest województwo. Oba samorządy zgodnie w tej sprawie występują w sądzie, natomiast magistrat niedawno zaalarmował Prokuraturę Okręgową w Łodzi podejrzewając, że w sprawie tej mogło dojść do popełnienia przestępstwa.

Czy doszło do podrobienia testamentu?

- Zostało wszczęto śledztwo w sprawie usiłowania popełnienia oszustwa polegającego na wprowadzeniu w błąd Sądu Rejonowego Łódź – Śródmieście poprzez posłużenie się podrobionym testamentem. W sprawie tej zabezpieczamy dokumenty i gromadzimy materiał dowodowy – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

A jak wygląda batalia sądowa? Najpierw sprawa trafiła do Sądu Rejonowego Łódź – Śródmieście, który przyznał rację potomkowi spadkobierców. Wyrok był nieprawomocny i druga strona odwołała się do Sądu Okręgowego w Łodzi, który jednak podtrzymał werdykt sądu niższej instancji. Wyrok ten był już prawomocny.

Odnaleziono być może kluczowe dokumenty

- W tej sytuacji w maju br. sporządziliśmy kasację do Sądu Najwyższego w Warszawie i czekamy na jego decyzję. Pragnę zaznaczyć, że dotarliśmy do materiałów archiwalnych, z których wynika, że osoba domagająca się części własności rezydencji Edwarda Herbsta nie jest spadkobiercą – zaznacza mecenas Marta Brożyńska – Drab z Województwa Łódzkiego.

Słynna rezydencja została wzniesiona przez Edwarda Herbsta i jego żonę Matyldę - córkę „króla bawełny” Karola Scheiblera. Prof. Krzysztof Stefański z UŁ, czołowy znawca łódzkich zabytków, podkreśla, że jest to pierwsza w Łodzi klasyczna willa z ogrodem utrzymana w typie włoskiego renesansu. Stąd ogromne znaczenie tego obiektu dla historii Łodzi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki