Łódź tonie w śmieciach. Firmy nie nadążają z wywozem odpadów...

  Łódź tonie w śmieciach. Firmy nie nadążają z wywozem odpadów [ZDJĘCIA]

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Śmietniki przy ul. Żeromskiego 11
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Łukasz Kasprzak

  Urząd Miasta Łodzi chwali się ilością ulotek, ogłoszeń i artykułów prasowych na temat rewolucji śmieciowej, które trafiły do łodzian. Tymczasem mieszkańcy nie przestają dzwonić z prośbą o pomoc lub interwencję.
  - Od 1 lipca ani razu nie odebrano od nas śmieci bio - mówi mieszkanka nieruchomości przy ul. Obornickiej 4 na Bałutach. - Fetor wywołuje w nas do mdłości.

  Mieszkańcy posesji przy ul. Zgierskiej 74 w taki sposób wystawili worki ze śmieciami, że zastawili wejście do sklepu... Z posesji przy ul. Żeromskiego 11 (Śródmieście) od 1 lipca Remondis nie odbierał jeszcze odpadów. A mieszkańcy ul. Złotno od 3 lipca trzymają worki z trawą i odpadami wtórnymi przed posesjami. Oczekując na przyjazd firmy MPO.

  Władze Łodzi twierdzą, że w ostatnich tygodniach miały jedynie tysiąc zapytań i 500 interwencji w sprawie rewolucji śmieciowej (na ok. 70 tys. nieruchomości w Łodzi). Ponadto odpowiedziały na 616 pytań dziennikarzy. Na temat odbioru odpadów pojawiło się 50 relacji w telewizji i 265 w prasie. A strona UMŁ informująca o zmianach związanych z odbiorem śmieci miała 33 tys. odsłon.

  Tyle, że nikt nie miał obowiązku oglądania telewizji i czytania gazet. Do mieszkańców - szczególnie domków jednorodzinnych - miało trafić 400 tys. ulotek. Ale miasto miało problem z tą kampanią. Deklaracje na odbiór odpadów, które łodzianie mieli złożyć do 15 maja - spływają do dziś (w piątek 50 kolejnych). Mieszkańcy składają też korekty do deklaracji, bo np. nie podali, jakimi będą dysponować pojemnikami. Nie wszyscy wiedzieli, że sami muszą sobie kupić pojemnik.

  Bez kompletu deklaracji miasto nie mogło zaś przekazać firmom wywozowym informacji, ile będą mieli do obsłużenia posesji, ile znajdą tam kantenerów i jak dużych. Pierwsze informacje do firm UMŁ przekazał w ostatnim tygodniu czerwca. Eko Serwis przygotował więc wstępny harmonogram odbioru w ubiegłym tygodniu. Ale od tego czasu ilość obsługiwanych przez nich ulic - m.in. po interwencjach mieszkańców - powiększyła się... dwukrotnie. Remondis w poniedziałek dostarczył do UMŁ wstępny harmonogram odbioru odpadów, ale ten w sierpniu może się zmienić. MPO również w poniedziałek miało podać na swojej stronie harmonogram wywozu śmieci. Formalnie firmy mają na to czas do 11 lipca.

  Tymczasem mieszkańcy - do których nie dotarła informacja o terminie wywozu lub w ogóle nie zostali ujęci w harmonogramach - nie wiedzą, kiedy wystawiać swoje pojemniki i kiedy otwierać pergole. Boją się zostawiać worki z odpadami za ogrodzeniem posesji, by nie zainteresowały się nimi zwierzęta.

  Tymczasem firmy wywozowe i władze miasta apelują do mieszkańców, by zostawiali otwarte pergole lub wystawiali odpady poza śmietniki. I żeby podawali w deklaracjach dokładne numery posesji, przy których stoi pergola. Firma nie może też domagać się dodatkowych opłat za wyniesienie odpadów ze śmietnika.

  Czy miasto będzie nakładało kary na firmy, które nie odebrały odpadów od łodzian? - Każda interwencja jest sprawdzana indywidualnie - mówi Radosław Stępień, wiceprezydent Łodzi. - Każdego dnia 10 pracowników magistratu wyjeżdża na kontrole. Jeśli odpady nie będą odebrane, a sprawa nie zostanie wyjaśniona - będą konsekwencje finansowe.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żeromskiego 4

  Żeromskiego 4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  NA ŻEROMSKIEGO 4 JEST JUŻ WYSYPISKO ŚMIECI !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Remondis wróć!!!!

  yyy (gość) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  u nas w domkach zgodnie z harmonogramem f-ma Eco już 2gi raz odebrała śmieci...tylko po co segregujemy skoro wszystko wrzucili do jednej śmieciarki?...przez wiele lat obsługiwała nas f-ma...rozwiń całość

  u nas w domkach zgodnie z harmonogramem f-ma Eco już 2gi raz odebrała śmieci...tylko po co segregujemy skoro wszystko wrzucili do jednej śmieciarki?...przez wiele lat obsługiwała nas f-ma Remondis..wypożyczali pojemniki bez opłaty ,dawali worki plastikowe na tzw."plastiki" i szkło...mogli nadal obsługiwać Bałuty..tu maja swoja bazę....komu to przeszkadzało???!...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmieci

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  W którym pokoju przyjmują śmieci

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy brak czasu jest przyczyną, że Trybunał Konstytucyjny nie wypowiedział się w sprawie ustawy śmiec

  Dlaczego Trybunał Konstytucyjny do dzisiaj nie wypowiedział się w sprawie ustawy śmieciowej? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Można mieć podejrzenie, że ma obywateli w "głębokim poważaniu".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmieci

  gość 51 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 4

  Do tej pory były firmy które wywoziły śmieci i był porządek, to po co ten tuman ogłaszał przetarg?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo musiał.

  funs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Zmieniła się ustawa (to prawo krajowe, nie miejskie) i wszystkie umowy trafiły od lipca do kosza. Więc może należą się przeprosiny za "tumana".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idziemy na niezły wynik

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

  My idziemy nie na niezły, my idziemy na fantastyczny wynik. Prezydent Stępień już dwa razy ogłosił sukces w sprzątaniu śmieci.Więc tak jest. Jednocześnie - ponieważ śmieci nie są wywożone, będą...rozwiń całość

  My idziemy nie na niezły, my idziemy na fantastyczny wynik. Prezydent Stępień już dwa razy ogłosił sukces w sprzątaniu śmieci.Więc tak jest. Jednocześnie - ponieważ śmieci nie są wywożone, będą kary finansowe dla firm = miasto zarobi. Jest u nas jeszcze trochę beznadziejnych ludzi, którzy marudzą, że branie dwa razy pieniędzy za niewykonana pracę, to jest nie tak (opłaty od mieszkańców + kara dla firm), ale tych pominiemy. Mamy świetne władze, bardzo gospodarne, co to z niczego zrobią pieniądze. I dla tego ich nie odwołaliśmy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smród

  lodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 6

  kolejny sukces odtrąbiony przez Urząd Miasta, a u mnie na osiedlu takiego smrodu jak teraz nie było od 10 lat
  brawo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ona

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

  u nas zabierano smieci juz 3 razy z domku ale to jest inny swiat inny gospodarz to jest konstantynow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co robi???

  zotede (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

  a co robi Sanepid?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koler

  styks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  Na Olechowie Północy nikt nie dostał, a firma kolportująca kaskę przytuliła...jak to jest?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo