Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: w czwartek zamknięte sklepy i urzędy

Matylda Witkowska
Święto Trzech Króli w tym roku jest dniem wolnym od pracy.
Święto Trzech Króli w tym roku jest dniem wolnym od pracy. archiwum
Czwartkowe święto Trzech Króli po raz pierwszy od 50 lat będzie dniem wolnym od pracy. Katolicy mają obowiązek pójść do kościoła, bo w polskiej tradycji to święto równie ważne jak Boże Narodzenie.

- Obecny dzień Trzech Króli to najstarsze święto chrześcijańskie - podkreśla Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Obchodzono je już w II wieku naszej ery.
Początkowo 6 stycznia świętowano też narodziny i chrzest Jezusa, potem skoncentrowano się na wizycie Mędrców, którzy przynieśli nowo narodzonemu Dzięciątku mirrę, kadzidło i złoto. Dzień ma oficjalną nazwę Objawienia Pańskiego.

- 6 stycznia kończy się szalenie ważny w polskiej kulturze okres Godów, czyli Bożego Narodzenia - mówi Plucińska. - To dzień równie ważny jak rozpoczynający ten okres 25 grudnia.

Dlatego wierni mają obowiązek być w kościele. Jest to dzień wolny, więc we wszystkich parafiach regionu msze święte będą odprawiane w takich godzinach jak w dni świąteczne. - Jest to dzień wolny do pracy, więc katolicy będą w nich uczestniczyć - podkreśla ks. Edward Wieczorek, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi. - Zobowiązanie do uczestnictwa było ważne także w poprzednich latach, jednak osoby pracujące miały wtedy dyspensę - dodaje łódzki duchowny.

Podczas każdej mszy poświęcone będą kreda i kadzidło. Potem wierni wezmą je do domów, by kredą narysować na drzwiach znaki K+M+B 2011. Ma to błogosławić mieszkanie i bronić przed złem.

- Kadzidło do tej pory w niektórych łódzkich rodzinach jest spalane na płytce gazowej. W ten sposób dokonuje się oczyszczenia mieszkania - mówi Aldona Plucińska.

W święto Trzech Króli tradycyjnie po wsiach chodzili przebrani kolędnicy. Był też zwyczaj jedzenia pierożków i rogalików, a także wybierania migdałowego króla. - Zostawała nim osoba, która w swoim rogaliku znalazła ukryty migdał - opowiada etnograf z Łodzi.

W Polsce Trzech Króli było dniem wolnym do 1960 roku. Potem przez lata był to zwykły dzień pracy. Jak powrócić do tradycji świętowania?

- Obowiązkowo należy spotkać się z rodziną, śpiewać kolędy, jeść ciasta - wskazuje Aldona Plucińska.

Po święcie Trzech Króli rozpoczyna się trwający do Środy Popielcowej okres karnawału.

Na zakupy musi wystarczyć środa

W tym roku po raz pierwszy 6 stycznia zostaną zamknięte sklepy i centra handlowe.
Wynika to z przepisów - święto to jeden z trzynastu już dni w roku, gdy obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych.

- Dotyczy on osób zatrudnionych na etatach - informuje Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Do pracy mogą przyjść właściciele sklepów i osoby zatrudnione na kontraktach. Nie wolno natomiast zmuszać osób, które pracują na etatach, do podpisania jednodniowej umowy-zlecenia lub o dzieło u tego samego pracodawcy.

Pozamykane będą wszystkie markety w województwie, a także centra handlowe, w tym Focus Mall, Galeria Łódzka, Port Łódź.

W Manufakturze zamknięta będzie galeria handlowa, ale działać będą: lodowisko, kino, kręgielnia, Jazda park, Experymentarium, a także restauracje.

Trzeba jednak sprawdzić godziny otwarcia, gdyż tego dnia mogą się one różnić od standardowych.

przygotowała Alicja Zboińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki