Łódzcy parlamentarzyści. Pół roku do wyborów w 2023

Materiał informacyjny Dziennika Łódzkiego
Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie? Zgodnie z konstytucją zdecyduje o tym prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej Duda ma do wyboru kilka terminów. Musi kierować się zapisami konstytucji, uwzględniając to, że głosowanie musi zostać wyznaczone „nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu”.

Ponieważ ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku, a pierwsze posiedzenie Sejmu miało miejsce 12 listopada 2019 roku, dlatego obecna kadencja Sejmu i Senatu kończy się 12 listopada 2023 roku.

Zatem możliwe terminy, w których mogłyby się odbyć kolejne wybory parlamentarne, to niedziele: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

I tu ciekawostka – zgodnie z konstytucją wybory mogłyby się w tym roku odbyć także w… środę, bowiem przypadający w tym roku w ten dzień tygodnia Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

ZOBACZ WYDANIE

31 posłów, 7 senatorów

13 października 2019 r. Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Województwo łódzkie w Sejmie reprezentuje 31 posłów i 7 senatorów. Wybory do Sejmu w województwie łódzkim odbywają się w trzech okręgach: łódzkim (centrum regionu – wybieranych jest 10 posłów), piotrkowskim (część południowo-wschodnia województwa – 9 posłów) i sieradzkim (część północno-zachodnia regionu – 12 posłów).

Ostatnie wybory w Łódzkiem wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 17 mandatów poselskich, 8 wywalczyła Koalicja Obywatelska, 4 – Sojusz Lewicy Demokratycznej, a 2 – Polskie Stronnictwo Ludowe. PiS wygrał w okręgach piotrkowskim (56 proc. głosów) i sieradzkim (49 proc.), a KO w łódzkim (36 proc.).

W wyborach do Senatu, które odbywają się w wyborach jednomandatowych, z 7 miejsc senatorskich, na które podzielono województwo łódzkie, pięć mandatów zdobyli przedstawiciele komitetu wyborczego PiS (Przemysław Błaszczyk, Maciej Łuczak, Michał Seweryński, Wiesław Dobkowski, Rafał Ambrozik).

Jeden mandat uzyskał reprezentant Platformy Obywatelskiej – Artur Dunin, a jeden mandat senatorski zdobył Krzysztof Kwiatkowski, który wystartował z własnego komitetu wyborczego. Dunin i Kwiatkowski zwyciężyli w okręgach obejmujących Łódź, a 5 senatorów z PiS to reprezentanci pozostałych okręgów regionu łódzkiego.

50 tys. głosów na rekordzistę

W elekcji sprzed czterech lat frekwencja wyborcza była dość wysoka, bo w skali kraju wyniosła 61,7 proc., a w regionie łódzkim była jeszcze wyższa i sięgnęła 63,5 proc. W samej Łodzi wyniosła 68,6 proc.

W okręgu sieradzkim najwięcej głosów uzyskała Joanna Lichocka z PiS – 45 823, Cezary Tomczyk (PO) zdobył 44 217 głosów, a Piotr Polak (PiS) – 34 056.

W okręgu piotrkowskim najwięcej głosów zdobył Antoni Macierewicz (PiS) – 31 280 głosów, na Roberta Telusa (PiS) zagłosowało 27 254 wyborców, a Grzegorz Wojciechowski (PiS) uzyskał 25 575 głosów.

W okręgu obejmującym Łódź oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński najwięcej osób zagłosowało na Waldemara Budę (PiS) – 50 114 głosów, Tomasza Zimocha (z listy Koalicji Obywatelskiej, a obecnie w Polska 2050) – 47 648 oraz Piotra Glińskiego (PiS) – 43 626.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie