Łódzcy parlamentarzyści. Rok do wyborów w 2023

Materiał informacyjny Dziennika Łódzkiego
W Sejmie zasiada 460 posłów. 31 z nich reprezentuje mieszkańców województwa łódzkiego, a wybierani są w trzech wielomandatowych okręgach wyborczych: łódzkim, piotrkowskim i sieradzkim.
W Sejmie zasiada 460 posłów. 31 z nich reprezentuje mieszkańców województwa łódzkiego, a wybierani są w trzech wielomandatowych okręgach wyborczych: łódzkim, piotrkowskim i sieradzkim. Piotr Smoliński / POLSKA PRESS
Trzy lata temu, dokładnie 13 października 2019 roku, odbyły się poprzednie wybory do Sejmu i Senatu. Polacy wybrali 460 posłów, w tym 31 w województwie łódzkim, i 100 senatorów, w tym siedmiu w Łódzkiem. Kolejne, zgodnie z wyborczym kalendarzem, powinny się odbyć jesienią przyszłego roku, najprawdopodobniej w październiku. W elekcji sprzed trzech lat frekwencja wyborcza była dość wysoka, bo w skali kraju wyniosła 61,7 proc., a w regionie łódzkim była jeszcze wyższa i sięgnęła 63,5 proc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ WYDANIE PRASOWE:
ROK DO WYBORÓW 2023. ŁÓDZCY PARLAMENTARZYŚCI

Wybory do Sejmu w województwie łódzkim odbywają się w trzech okręgach:
łódzkim (centrum regionu),
piotrkowskim (część południowo-wschodnia)
i sieradzkim (część północno-zachodnia).

Ostatnio wybieranych w nich było odpowiednio: 10, 9 i 12 posłów. Ostatnie wybory w Łódzkiem wygrał PiS, który zdobył 17 mandatów poselskich, 8 wywalczyła Koalicja Obywatelska, 4 – SLD, a 2 – PSL. PiS wygrał w okręgach piotrkowskim (56 proc. głosów) i sieradzkim (49 proc.), a KO w łódzkim (36 proc.). Poparcie to i dla pozostałych komitetów przełożyło się na odpowiednią liczbę mandatów poselskich. W okręgu piotrkowskim PiS zdobył ich 6, a KO, SLD i PSL po jednym, w sieradzkim: PiS – 7, KO – 3, SLD i PSL po jednym, a w łódzkim: KO – 4, PiS – 4, SLD – 2.

Nie wszystkie komitety wyborcze utrzymały swój stan posiadania z dnia wyborów. Na początku września 2020 r. z klubu parlamentarnego SLD odeszła łódzka posłanka Hanna Gill-Piątek. Jej transfer do Polski 2050 dał początek obecności ugrupowania Szymona Hołowni w Sejmie. Pół roku później klub ten zasilił inny poseł wybrany w Łodzi – Tomasz Zimoch, który mandat zdobył jako lider listy KO. Chwilowo posła straciło też PiS. Bełchatowska posłanka Małgorzata Janowska wystąpiła z klubu parlamentarnego tej partii pod koniec czerwca 2021 r. Razem z innymi posłami zaczęła tworzyć koło Wybór Polska. Wówczas Zjednoczona Prawica straciła parlamentarną większość.

W połowie lipca Janowska wróciła do klubu PiS jako przedstawicielka Partii Republikańskiej. Dzięki temu rząd Zjednoczonej Prawicy odzyskał większość w Sejmie, bo wraz z nią wróciło do klubu PiS jeszcze dwóch posłów.

W kolejnych miesiącach przesądzony został podział Kleszczowa. To właśnie Janowska optowała za przekazaniem gminie Bełchatów – sąsiadowi Kleszczowa – terenów z Elektrownią „Bełchatów”, a tym samym dziesiątków milionów złotych podatków.

W Łódzkiem wybory do Senatu odbywają się w 7 okręgach. Te z 2019 r. w regionie wygrał PiS, którego kandydaci sięgnęli po 5 mandatów. Jeden przypadł KO. Senatorem został też Krzysztof Kwiatkowski, który startował z własnego komitetu.

W rządzie jest czterech posłów z Łodzi:
Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego;
Zbigniew Rau - minister spraw zagranicznych;
Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii
oraz Włodzimierz Tomaszewski, minister ds. samorządu terytorialnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki