Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy Żydzi tańczą z gaśnicą. To ich reakcja na zgaszenie świecznika przez posła Grzegorza Brauna w Sejmie FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódzcy Żydzi wykonali taniec z gaśnicą. W ten nietypowy sposób skomentowali zachowanie Grzegorza Brauna, który we wtorek w Sejmie zaatakował gaśnicą świecznik chanukowy.

Łódzcy Żydzi tańczą z gaśnicą. To ich komentarz do zachowania Grzegorza Brauna

Łódzcy Żydzi skomentowali atak Grzegorza Brauna z gaśnicą na menorę chanukową w wyjątkowy sposób. Podczas uroczystego zapalenia szóstej świecy chanukowej w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej przy ul. Pomorskiej 18 w Łodzi wykonali... radosny taniec z gaśnicą. Przekazując sobie czerwoną gaśnicę tańczyli do dźwięków znanej hebrajskiej pieśni "Hava Nagila" czyli "Radujmy się".

Taniec Żydów z gaśnicą hitem Facebooka

Taniec z gaśnicą udostępniony został w mediach społecznościowych Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi i od razu stał się hitem internetu. Użytkownicy Facebooka w ciągu kilku godzin udostępnili go ponad tysiąc razy. Większość użytkowników jest zachwyconych pomysłem. Ale były też głosy, że może to bagatelizować zachowanie Brauna.

Pomysł na taniec z gaśnicą narodził się w gminie spontanicznie. Wpadł na niego rabin Dawid Szychowski. - To chłosta śmiechu, nie godzenie się na takie zachowanie, ale wyszydzenie - mówi rabin. - Chanuka to święto żydowskiego oporu i wytrwałości. Grekom nie udało się zgasić tego światła, nie zgasiły go też dwa tysiące lat wygnania. Dlatego gest pana Brauna jest absurdalny - wyjaśnia.

Szychowski zauważa też, że wybryk ma też smutniejszą stronę związaną z wojną w Izraelu. - Po 7 października wzrosła fala antysemityzmu, każdy antysemityzmu każdy się posuwa dalej. Zachowanie Grzegorza Brauna się w to wpisuje - mówi.

Józef Weininger przewodniczący łódzkiej gminy, który również tańczył z gaśnicą, podkreśla że cel tańca był jeden. To pokazanie, że święto Chanuka będzie trwać.

- Nikt nie jest nam w stanie popsuć święta. Jest zbyt wielkie, by taki człowiek mógł nam zepsuć radość - mówi Weininger. - Przyniósł natomiast wstyd Polsce - dodaje.

Przewodniczący gminy podkreśla, że zachowanie posła Grzegorza Brauna trzeba potraktować poważnie.

- On to zrobił z premedytacją, to efekt tego, że nie poniósł konsekwencji za swoje wcześniejsze zachowania - mówi Weinineger.

Chanukija lub menora chanukowa. Na czym polega żydowskie święto Chanuka?

Chanuka to żydowskie święto świateł, jest ruchome względem kalendarza gregoriańskiego i obchodzone jest zwykle w grudniu. W tym roku od 7 do 15 grudnia. Obchodzone jest na pamiątkę cudu, który zdarzył się podczas powstania Machabeuszy. W zburzonej przez Greków Świątyni Jerozolimskiej został tylko zapas rytualnie czystej oliwy na jeden dzień, jednak w cudowny sposób paliła się ona w świątynni aż osiem dni, dopóki nie wyprodukowano nowej. Na pamiątkę tych wydarzeń Żydzi przez osiem kolejnych wieczorów zapalają na specjalnym świeczniku - zwanym chanukiją lub menorą chanukową - kolejne świeczki. W tym czasie je się smażone w oliwie potrawy i daje dzieciom prezenty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki