Łodzianie czekają nawet 10 lat na wolne miejsce w DPS

Agnieszka Jasińska
Jacek Babicz/Archiwum
Udostępnij:
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny. 70 proc. kwoty potrącane jest z emerytury lub renty pensjonariusza, resztę płaci rodzina lub gmina.

W Łodzi działa 15 domów pomocy społecznej. Na potrzebujących czeka tam ponad 2 tys. miejsc.

- W 2014 r. łącznie we wszystkich placówkach przebywało rotacyjnie 2.369 pensjonariuszy. Dla porównania rok wcześniej było to 2.205 osób - wylicza Monika Pawlak, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

DPS różnią się profilami. Najdłużej, bo aż 9-10 lat na miejsce czeka się w domach dla przewlekle psychicznie chorych. Według najnowszych danych, na liście oczekujących było 318 osób.

- Trafiają tu osoby w różnym wieku, także młode, którym bliscy nie są w stanie zapewnić stosownej opieki. W przypadku tych pensjonariuszy, rehabilitacja nie gwarantuje powrotu do zdrowia i samodzielnej egzystencji, więc pozostają w DPS do końca życia - mówi Monika Pawlak.

CZAS OCZEKIWANIA NA MIEJSCE W DPS:

dps

Inaczej sprawa wygląda z DPS dla osób w podeszłym wieku. Na liście oczekujących są 143 osoby, ale - jak zapewnia MOPS - chętni są kierowani na bieżąco. Jak to możliwe?

- Kolejka do tej placówki wynika stąd, że chętni "rezerwują" sobie miejsce, czyli gromadzą niezbędne dokumenty, załatwiają formalności i czekają - mówi Monika Pawlak. - Robią tak, bo są samotni, nie mają rodziny ani przyjaciół i obawiają się pogorszenia stanu zdrowia do tego stopnia, że nie będą sobie w stanie poradzić samodzielnie. Ale często się zdarza, że kiedy miejsce się zwolni i mogą się przenieść, te osoby nie decydują się na przeprowadzkę do domu pomocy, bo doskonale radzą sobie z codziennymi obowiązkami i wolą zostać w swoim domu. Wtedy oferujemy miejsce następnej osobie oczekującej w kolejce.

Pobyt w DPS jest odpłatny. 70 proc. należnej kwoty potrąca się z emerytury lub renty pensjonariusza, a pozostałe 30 proc. dopłaca rodzina, a kiedy jej brak - budżet gminy.

- Całkowity koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej wynosi od 2,5 tys. zł do 4,3 tys. zł - zaznacza Pawlak. - Cena zależy od profilu placówki, najdrożej jest w domach dla dzieci i młodzieży niepełno-sprawnych intelektualnie.

FORMALNOŚCI PRZED PRZYJĘCIEM DO DPS:
Aby otrzymać skierowanie do Domu Pomocy Społecznej, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z pracownikiem socjalnym ośrodka pomocy społecznej. Pracownik przeprowadzi wywiad na temat sytuacji rodzinno-bytowej osoby zainteresowanej zamieszkaniem w DPS. Przekaże również dokumenty, jakie musi wypełnić lekarz rodzinny przyszłego pensjonariusza. Po weryfikacji kompletu dokumentów pod względem formalnym i merytorycznym, otrzymuje się skierowanie do odpowiednio sprofilowanego DPS.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna
do Jony- Dziecino,nie wiesz co piszesz.Dorosnij a potem zabieraj głos na temat o ktorym teraz nie masz zielonego pojecia
J
Janusz
Najgorsze domy to te bez pozwoleń. One nie mają żadnej kontroli. Takie są na ul. Sianokosy i Biwakowej. Tam potrzeba prokuratora a nie pensjonariusza.
E
Ehe
Jest wielu ludzi, którzy chętnie pozbędą się matki, czy ojca, żeby mieć wygodniejsze życie.
J
Jona
Po długiej chorobie odeszla moja babcia. Wymagala 24h opieki. Nigdy nie oddalybysmy ukochanej osoby do tej umieralni jaka jest DPS.Wiem co pisze ponieważ znajoma zna to srodowisko bardzo dobrze i sama nie może się pogodzić ze sposobem w jaki traktowana jest większość pacjentow. Jeżeli mogę cos powiedzieć to to ze jeżeli z jakiś przyczyn decydujecie na zlatwienie miejsca w takim domu zawsze ale to zawsze wybierajcie państwowe placówki szerokim lukiem omijając te prywatne. I tyle w temacie
R
Ryszard
Omijajcie szerokim łukiem nielegalne domy opieki, rodzinne domy opieki. Ludzie traktowani są jak maszynki do robienia pieniędzy. Brak lekarza, przypadkowe osoby do obsługi, żarcie jak dla psa. Takie domy nie spełniają żadnych wymagań. Masakra. Nic z tym nie robi Wydział Spraw Społecznych ani prokuratura.
j
ja
Nie prościej było by otworzyć komorę gazową i piecyk , po co obłudne udawanie że ktoś się tym zajmuje ?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie