Łodzianie odrobią długi za czynsz

  Łodzianie odrobią długi za czynsz

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  40 łodzian, w większości kobiety, chce odpracować swoje długi za najem mieszkania komunalnego. Będą pracowali m.in. w domach pomocy społecznej w Łodzi. Kobiety przede wszystkim przy pielęgnacji zieleńców, a mężczyźni przy pracach remontowych i budowlanych. Każda z tych osób odpracuje do 4 500 zł brutto zadłużenia.
  Łodzianie będą pracować m.in na terenie DPS-u przy Paradnej

  Łodzianie będą pracować m.in na terenie DPS-u przy Paradnej

  Osoby, które będą mogły odpracować dług za czynsz, wytypował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.

  - To osoby korzystające z pomocy społecznej, bezrobotne, ale w wieku produkcyjnym - mówi Igor Mertyn, rzecznik łódzkiego MOPS. - Mogliśmy zakwalifikować tylko osoby, które mają zadłużenie z tytułu użytkowania mieszkań, należących do gminnego zasobu.

  Około 65 proc. zakwalifikowanych dłużników to kobiety.

  - Będą pracować od września do połowy grudnia - w zależności od charakteru prac - dodaje rzecznik MOPS. - Prace będą wykonywane na terenie DPS-ów: Paradna, Dojazdowa i Złotnicza. Prace wykończeniowe będą robione w DPS Włókniarz i w budynku przy ul. Pogonowskiego. Wcześniej było tam gimnazjum, a teraz trwa przygotowanie obiektu do uruchomienia jednego wydziału MOPS.

  Prace związane z terenami zielonymi skończą się w październiku. Roboty w zamkniętych pomieszczeniach mogą być prowadzone do końca listopada, a nawet połowy grudnia.

  Blisko 350 tys. zł ma być przeznaczone z Unii Europejskiej i budżetu Łodzi na szkolenia zawodowe dla dłużników. A jaką kwotę ze swoich zaległości będą mogli odrobić?

  - Nie ma możliwości, by w tym czasie odrobili więcej niż po 4500 zł brutto - mówi Igor Mertyn. - I oczywiście nie więcej, niż wynosi ich kwota zadłużenia. Zgłosiły się do nas osoby, których długi za czynsz wynoszą 2 tys. zł, ale są i takie, których zadłużenie sięga 17 tys. zł. Wysokość odpracowania zależy od rodzaju zadania, które dostaną do zrobienia.

  To druga tego typu akcja organizowana przez łódzki MOPS. W 2012 r. blisko 60 osób, które zalegały z opłatami za wynajem mieszkań, odpracowało przynajmniej część zadłużenia. Długi tych osób wynosiły od 2700 zł do 16 tys. zł, średnio - 7 tys. zł. I taką kwotę dłużnicy mogli odpracować, uczestnicząc w dwumiesięcznym projekcie. 30 osób odpracowało długi, odnawiając ogród DPS przy ul. Krzemienieckiej. Pozostali pracowali przy remoncie mieszkań komunalnych.

  Te osoby nie tylko odpracowały swoje długi. Zdobyły też nowe kwalifikacje. 30 osób, pracujących w ogrodzie DPS, dostało certyfikaty konserwatora zieleni miejskiej. Zaś panowie z ekipy remontowej dostali zaświadczenia ukończenia kursu budowlanego w różnych specjalizacjach, np. elektryka, hydraulika i malarza.

  Z czynszem w Łodzi zalega ok. 23 tys. najemców lokali komunalnych. Na 30 maja byli zadłużeni łącznie na 211 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Umorzenie długów czynszowych?

  BPO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Długi czynszowe mogą prowadzić do eksmisji i bezdomności. Czy uważasz, że dobrym sposobem na pokonanie problemów zadłużenia czynszowego jest umorzenie długów? Całkowite? Częściowe, np. odsetek?...rozwiń całość

  Długi czynszowe mogą prowadzić do eksmisji i bezdomności. Czy uważasz, że dobrym sposobem na pokonanie problemów zadłużenia czynszowego jest umorzenie długów? Całkowite? Częściowe, np. odsetek?
  Zabierz głos w dyskusji. Twoje zdanie liczy się przy tworzeniu Modelu Aktywizacji Dłużnika.
  Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bpo.warszawa.pl

  Biuro Porad Obywatelskich w Warszawie

  Projekt „Długi – wspólny problem” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gość

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  ha ha. Tylko że ci pierwsi, którzy odpracowali długi za swoją pracę nie dostali kasy i długó nie umorzona. AN nie wiedziały jak to robić. Praca była, długi są dalej...
  Pomysł dobry, wykonanie jak...rozwiń całość

  ha ha. Tylko że ci pierwsi, którzy odpracowali długi za swoją pracę nie dostali kasy i długó nie umorzona. AN nie wiedziały jak to robić. Praca była, długi są dalej...
  Pomysł dobry, wykonanie jak zawsze...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe miejsca pracy należy tworzyć.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Niech to nadopiekuńcze państwo wreszcie zdejmie swą ciężka łapę z naszych pleców.
  Pomysł dobry dlaczego mają za nic otrzymywać pieniądze z opieki.
  Każdy kto przychodzi do MOPSu niech i zapracuje...rozwiń całość

  Niech to nadopiekuńcze państwo wreszcie zdejmie swą ciężka łapę z naszych pleców.
  Pomysł dobry dlaczego mają za nic otrzymywać pieniądze z opieki.
  Każdy kto przychodzi do MOPSu niech i zapracuje na to co otrzymuje.
  Przynajmniej miasto będzie czyściejsze.
  Foto:
  To wygląda Pięść Tuska.
  http://sklave.manifo.com/galeria zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KTOŚ ZACZĄŁ MYŚLEĆ O OBYWATELACH ŁODZI!!!?

  HGV (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  BARDZO DOBRA INCJATYWA URZĘDU MIEJSKIEGO , TAKĄ SZANSE ODPRACOWANIA POWINNO MIEĆ WIĘCEJ LUDZI!!1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zycie

  marianek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  podnoscie czynsze jeszcze to napewno nie beda zalegaci a w lodzi coraz wieksze bezrobocie wszystko drozeje a ludzia ledwo na oplaty starcza nie ma co sie dziwic ze za czynsz jest coraz wiecej...rozwiń całość

  podnoscie czynsze jeszcze to napewno nie beda zalegaci a w lodzi coraz wieksze bezrobocie wszystko drozeje a ludzia ledwo na oplaty starcza nie ma co sie dziwic ze za czynsz jest coraz wiecej zalegajacychzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo