Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianin poleci w kosmos! Sławosz Uznański został wybrany spośród 22 tysiąca kandydatów

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Sławosz Uznański
Sławosz Uznański Europejska Agencja Kosmiczna
Łodzianin Sławosz Uznański może zostać drugim w historii Polakiem, który poleci w kosmos. Polak został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną z 22 tysięcy kandydatów. Znalazł się wśród 17 szczęśliwców,

Kim jest Sławosz Uznański?

Sławosz Uznański ma 38 lat i pochodzi z Łodzi. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką. Studiował elektronikę. Potem wyjechał na studia do Francji. Studiował na Politechnice i Uniwersytecie w Nantes. W 2011 roku obronił z wyróżnieniem doktorat na francuskim Uniwersytecie Aix-Marseille.

To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – powiedział po wyborze Sławosz Uznański. - Docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału –Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy.

Test wiedzy o kosmosie

Zanim Sławosz znalazł się wśród 17 osób wybranych z 22 tysięcy kandydatów z całej Europy i musiał przejść szereg skomplikowanych testów. Między innymi z wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu.

Tak jak inni kandydaci był poddany badaniom medycznym, przeszedł szereg rozmów kwalifikacyjnych. Ta procedura trwała wiele miesięcy. W końcu Europejska Agencja Kosmiczna podała kogo wybrała. To sześciu astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością oraz 11 rezerwowych. Łodzianin znalazł się w tej drugiej grupie. Ale to nie oznacza, że nie poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Sławosz Uznański pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Zajmuje się również projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, taka musi być stosowana w kosmosie.

Łodzianin napisał książkę na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych. Jest współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Prowadził wykłady dotyczące projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich, organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA oraz dla sektora prywatnego. Był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych, jak np. satelity firmy ICEYE oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznych, takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye. Jego pasją są wędrówki po Himalajach.

Aparaturę i urządzenia wysyłamy w kosmos już od pół wieku - pierwszy polski sprzęt umieszczono na orbicie okołoziemskiej w ramach radzieckiego programu Interkosmos z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia -i mówi o polskich osiągnięciach w kosmosie prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej - Już wkrótce Polak może znowu poleci w Kosmos. Ale prawdziwy rozwój polskiego sektora kosmicznego rozpoczął się w zasadzie dziesięć lat temu, kiedy Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powstała w naszym kraju nowa, dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki. W ciągu tej dekady do przetargów ESA zarejestrowało się ok. 400 polskich firm, z których 150 je wygrało. Z tej grupy ok. 30 firm to przedsiębiorstwa stricte kosmiczne, zajmujące się głównie rozwojem technologii kosmicznych, bądź też wykorzystaniem ich na Ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki