Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powitała nowych przedsiębiorców

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powitała w czwartek (9 listopada) nowe przedsiębiorstwa. Wśród nich jest 36 firm, które otrzymały od strefy decyzję o wsparciu.

Nowi przedsiębiorcy powitani w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi

W siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w czwartek (9 listopada) odbyło się spotkane Stages, czyli przywitanie nowych przedsiębiorstw związanych ze strefą: inwestorów, uczestników programu Re_Open UK i nowych partnerów.

36 firm to inwestorzy, którzy otrzymali od ŁSSE wsparcie. Wśród nich jest Cukiernia Braci Miś, której przyznano zwolnienie podatkowe w wysokości 60 proc. wartości inwestycji na rozbudowę zaplecza firmy przy ul.Milionowej 253 na Widzewie w Łodzi.

- Chcieliśmy kontynuować marzenie naszych rodziców, rozbudować zakład produkcyjny, ale też zrobić kawiarnię i sklep cukierniczy - opowiada Krzysztof Miś.

Z nowych inwestorów aż 29 firm to małe i średnie przedsiębiorstwa, a tylko siedem do duże firmy. Te pierwsze zainwestują w sumie aż 420 mln zł, a duże jedynie 186 mln zł. W całym gronie jest tylko czterech inwestorów z zagranicy, jednak w sumie przeznaczą oni na inwestycje więcej środków (335 zł) niż 29 firm polskich, które wydadzą łącznie tylko 271 mln zł.

Wśród nowych inwestorów dominuje kapitał polski (32 projekty). Polskie firmy planują zainwestować 271 milionów złotych. Zagraniczny kapitał reprezentują cztery przedsiębiorstwa, ich deklarowana kwota inwestycji to 335 mln złotych.

To drugie już spotkanie Stages z nowymi przedsiębiorcami w tym roku. Do końca trzeciego kwartału ŁSSE wydało 54 decyzje o wsparciu, do końca roku ma być ponad 80 inwestycji.

Marek Michalik, prezes ŁSSE, podkreśla, że profil firmy inwestującej w strefie w ostatnich latach się zmienił. Większość inwestycji prowadzonych jest przez przedsiębiorców polskich oraz przez małe i średnie przedsiębiorstwa. 80 proc. decyzji o wsparciu dotyczy reinwestycji, czyli kolejnych inwestycji przedsiębiorstw już obecnych w strefie.

- Można z tego wyciągnąć takie wnioski, że przedsiębiorcy dobrze czują się w Łodzi, w regionie i decydują się, żeby rozwijać swoją działalność dalej, a mechanizmy, które ŁSSE proponuje, są dla nich mechanizmami bardzo interesującymi - mówił Michalik.

Taką firmą jest m.in. produkujący części elektroniczne sieradzki Scanfil, który wsparcie ŁSSE otrzymał już drugi raz i będzie rozbudowywał swój zakład w Sieradzu i zwiększał zatrudnienie.

Podczas spotkania Stages przedstawiono też przygotowany we współpracy z ŁSSE raport firmy konsultingowej Cushman&Wakefield pt. "Uszyj biznes w Łodzi. Rynek magazynowo - produkcyjny Polski Centralnej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki