- Pandemia znów pokrzyżowała nam plany - wyjaśnia Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny Festiwalu Off-Północna. - Liczyliśmy się z koniecznością zmiany formuły na online, mamy przygotowany program w tej wersji, ale nie ukrywam, że marzyliśmy o osobistym spotkaniu z publicznością.
Festiwal Małych Form Dramatyczno-Muzycznych Off-Północna w tym roku przebiega pod hasłem „Bądź sobą - mimo wszystko”. - To właśnie zderzenie indywidualizmu i jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali - dodaje Krzysztof Wawrzyniak.
Na program festiwalu złożą się cztery spektakle i finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny. Stacjonarnie, choć w obowiązującym reżimie sanitarnym, odbędzie się Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.
Pierwszego dnia wydarzenia - w sobotę 10 kwietnia od godz. 18.30 - na stronie offpółnocna.com oraz na kanale YouTube Teatru Muzycznego - zobaczyć będzie można recital „Uwaga! Tu obywatelka!” Karoliny Micuły z Wrocławia, która zaprezentuje wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory Jackowskiej, podane w nowej jazzującej oprawie. Wokalistka i performerka współpracowała m.in. z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, zdobyła dwie nagrody na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2017 roku.
Dzień później, 11 kwietnia, zaprezentowany zostanie monodram „Złota rybka przed 40-tką” Magdaleny Bochan-Jachimek. Aktorka opowiada o swoich własnych planach i pragnieniach. Jak wyjaśniają twórcy festiwalu, obśmiewa te zrealizowane i opowiada o tych niedostępnych i niemożliwych do osiągnięcia. Stara się nakłonić widzów do dyskusji pokazując, że realizacja marzeń nie jest niemożliwa.
W kolejny weekend, w sobotę 17 kwietnia, wirtualna scena Off-Północnej należeć będzie do stołecznego teatru Potem-o-tem. „Powierzchnie gładkie” to historia, która rozgrywa się w wirtualnej przestrzeni. Jej bohater traci kontakt z dziewczyną, w której zakochał się podczas wideo sesji na czacie. Podczas nocnych poszukiwań w meandrach sieci będzie musiał przełamać kompleksy i skonfrontować się z bolesną przeszłością. To, jak wyjaśniają realizatorzy, historia o miłości, strachu, niepewności, kłamstwie i autokreacji - o tym, co daje i zabiera nam internet. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Zbyszyński.
Na finał zaplanowano rozstrzygnięcie III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Młodzi śpiewający aktorzy staną przed jury, w którym zasiadają między innymi Wojciech Kościelniak, Piotr Kofta i Konrad Imiela. Występ online laureatów konkursu oraz koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” 18 kwietnia zakończą tegoroczną edycję festiwalu.
Patronem konkursu jest Jonasz Kofta - poeta, dramaturg, satyryk i piosenkarz - dlatego najlepszy wykonawca otrzymuje statuetkę Jonaszka. Przewidziane są też nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma trzy tysiące złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 tys. i 1 tys. złotych.
Dostęp do wydarzeń jest bezpłatny. Osoby, które kupiły bilety i karnety na tegoroczną lub ubiegłoroczną edycję mogą dokonać zwrotu w kasie Teatru Muzycznego w godzinach pracy instytucji. Pieniądze za bilety i karnety zakupione przez Bilety24.pl będą zwracane automatycznie.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?