Łódzki NFZ kontroluje przychodnie i szpitale. Są upomnienia...

  Łódzki NFZ kontroluje przychodnie i szpitale. Są upomnienia i kary

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dyrektor Jolanta Kręcka (z lewej) grozi, że poda nazwy placówek, które oszukują

  Dyrektor Jolanta Kręcka (z lewej) grozi, że poda nazwy placówek, które oszukują ©Łukasz Sobieralski

  Pacjent leżał chory na OIOM, a jednocześnie miał wizytę u lekarza rodzinnego w osiedlowej przychodni. Takich przypadków NFZ w województwie łódzkim tylko w tym roku odkrył już ponad tysiąc. Straty NFZ z powodu oszustw szpitali i przychodni są szacowane na ponad trzy miliony złotych. NFZ oszustw już nie chce tolerować i zapowiada poważne konsekwencje.
  Dyrektor Jolanta Kręcka (z lewej) grozi, że poda nazwy placówek, które oszukują

  Dyrektor Jolanta Kręcka (z lewej) grozi, że poda nazwy placówek, które oszukują ©Łukasz Sobieralski

  - Do tej pory ze względu na przypadki koincydencji, czyli jednoczesnego leczenia pacjenta w dwóch lub więcej placówkach służby zdrowia, zerwaliśmy umowę z dwoma przychodniami POZ. Kilka spraw skierowaliśmy do prokuratury. Nałożyliśmy kary finansowe na przychodnie specjalistyczne i przychodnie POZ, jeżeli nasze kontrole potwierdziły próbę oszustwa - wylicza Jolanta Kręcka, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.


  Dyrektor zapowiada, że jeżeli takie przypadki się powtórzą, urzędnicy NFZ będą podawać nazwy tych placówek do publicznej wiadomości.

  - Na razie nazwy zostawiamy dla siebie. Widzimy jednak, że są świadczeniodawcy, u których procent koincydencji jest bardzo duży. Nagminne na oddziałach szpitalnych staje się także sztuczne przedłużanie hospitalizacji pacjenta w celu wyłudzenia dodatkowych pieniędzy z NFZ - mówi dyrektor Kręcka.

  Od kilku miesięcy NFZ ma system informatyczny, który pozwala na wykrycie nieprawidłowości, np. ten sam numer PESEL pojawiający się jednocześnie w dwóch lub więcej placówkach ochrony zdrowia. Zgodnie z przekonaniami urzędników, pacjent nie może się rozmnożyć, dlatego przyczyn tzw. koincydencji szukają w sprawozdaniach szpitali i przychodni.

  Bardzo częstą praktyką jest także sztuczne przedłużanie pobytu chorych w szpitalu. Pacjent przychodzi do szpitala na badanie lub zabieg, po dwóch dniach wychodzi do domu, ale szpital zgłasza do NFZ, że chory leżał pięć dni. - Przyczyną tego zachowania jest duża różnica w wycenie hospitalizacji do trzech dni i tej powyżej trzech dni. Lekarze wypisują chorego do domu, ale po wypis każą mu przyjść za trzy dni - tłumaczy Kręcka.

  W tego typu praktykach przodują w Łódzkiem oddziały alergologiczne, gdzie pacjenci przychodzą na testy. Testy trwają dwa dni, ale szpitale wykazują, że chory leżał na oddziale dni pięć. - Tego typu praktyki często wykrywamy też na oddziałach dermatologicznych, gdzie usuwa się znamiona, w przypadku badań np. kolonoskopii oraz na oddziałach pediatrycznych, gdzie wykonuje się proste zabiegi - mówi Kręcka. - Tego typu przypadki są niedopuszczalne, dlatego będziemy do nich rygorystycznie podchodzić.

  W tym roku przypadki koincydencji łódzki NFZ wykrył w 40 szpitalach w regionie. Rekordzista mógł oszukać łódzki Fundusz nawet na 400 tys. zł. - Kiedy wykrywamy koincydencję, oczywiście nie płacimy za taką hospitalizację. Możemy zapłacić tylko wtedy, jeśli szpital złoży przekonujące wyjaśnienia. Zdarzają się przecież przypadki, że rodzina pacjenta idzie do lekarza rodzinnego po receptę, kiedy chory leży w szpitalu, albo pacjent sam wymyka się ze szpitala na wcześniej umówione badanie - przyznaje Kręcka.

  Urzędnicy NFZ wykryli w Łódzkiem częste oszustwa ze strony poradni specjalistycznych, które mają kontrakt z NFZ. Poradnie biorą pieniądze za pacjentów, którzy nie przyszli na umówioną wizytę. - Zauważyliśmy częstą praktykę zaliczania wizyt lekarskich, które się nie odbyły, bo pacjent nie przyszedł. Dlatego prosimy pacjentów o wcześniejsze odwołanie wizyty, jeśli wiedzą, że na nią nie przyjdą. To zmniejszy kolejki - mówi Kręcka.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z patologią trzeba walczyć i piętnować imiennie

  Pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Proponuję sprawdzić godziny pracy lekarzy zatrudnionych w uspołecznionej służbie zdrowia i jednocześnie w tych samych godzinach w prywatnych placówkach medycznych, gdzie powinna być ścisła...rozwiń całość

  Proponuję sprawdzić godziny pracy lekarzy zatrudnionych w uspołecznionej służbie zdrowia i jednocześnie w tych samych godzinach w prywatnych placówkach medycznych, gdzie powinna być ścisła rejestracja pracy godzinowej lekarza. Na tej zasadzie dochodzi do dyskryminacji pacjentów kierowanych do szpitali przez lekarzy z uspołecznionej służby zdrowia w stosunku do tych osób , które skierowanie wykupiły w prywatnej placówce by móc póżniej leczyć się u tego samego lekarza w szpitalu uspołecznionym. To jest patologia, nad którą wszyscy dyrektorzy przymykają oczy, a ordynatorzy szpitalni i lekarze tak działający zbierają kokosy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszuści

  ab (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  To jest oszustwo, natychmiast zamykać takie przychodnie!!! a

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk przyspiesza!!!!

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Czeka nas rewolucja w służbie zdrowia.
  Koniec z kolejkami do lekarzy specjalistów?
  .....
  Upowszechnienie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.
  Współpłacenia przez pacjentów za...rozwiń całość

  Czeka nas rewolucja w służbie zdrowia.
  Koniec z kolejkami do lekarzy specjalistów?
  .....
  Upowszechnienie dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.
  Współpłacenia przez pacjentów za niektóre świadczenia zdrowotne.
  No fakt jak ceny za świadczenia medyczne ustali się na poziomie najbogatszych krajów świata to my z naszymi zarobkami nawet nie załapiemy się by lekarze zechcieli chociaż spojrzeć na nas. Na dodatek w koszyku świadczeń gwarantowanych pozostawi się tylko rozmowę telefoniczną z rejestracją w przychodniach, szpitalach....za którą zapłacimy.....
  Podejrzewam, że wtedy nie zostaniemy nawet wpuszczeni do przychodni, szpitala....bo szlabanowy będzie żądał już stówki.
  .....
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chcą nas wykończyć

  pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  To jest tylko realizacja polityki kopaczowej, planu holokaustu na polskich pacjentach. Do kardiologa w koperniku już nie ma zapisów w tym roku a na przyszły też nie. Celowwe zagranie PO i ich...rozwiń całość

  To jest tylko realizacja polityki kopaczowej, planu holokaustu na polskich pacjentach. Do kardiologa w koperniku już nie ma zapisów w tym roku a na przyszły też nie. Celowwe zagranie PO i ich sojuszników z PSL który obsadza od lat NFZ w Łodzi, by sprywatyzować opike medyczna, tylko by była dla bogaczy. Czyli swoich. Nadal w państwowych szpitalach maja lekarze prywatne praktyke i to tylko w tuskolandii może tak byc by pielegniarka zarabiała 2 tys, a lekarz 40 tys. bo jest zatrudniony na kuikunastu posadach i wszedzie się spóźnia.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo