Łódzkie babcie mają kłopoty ze spłatą długów

  Łódzkie babcie mają kłopoty ze spłatą długów

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Już 5 tys. zł przekroczył średni dług emeryta w Polsce. W regionie łódzkim 14 tysięcy seniorów ma problemy z długami. Rekordzista jest winien ponad 400 tys. zł. Emeryci to ta grupa, której zadłużenie bardzo wzrosło w ostatnim roku - tak wynika z raportu Grupy KRUK.
  Proponowany kredyt wygląda zwykle kusząco, ale czasem raty bywają nie do udźwignięcia dla budżetu seniorów

  Proponowany kredyt wygląda zwykle kusząco, ale czasem raty bywają nie do udźwignięcia dla budżetu seniorów ©123RF

  - Kondycja finansowa emerytów się nie poprawia - uważają specjaliści Grupy KRUK. - Liczba osób starszych, borykających się z długami, rośnie w szybkim tempie. Jeszcze rok temu liczba zadłużonych seniorów, których zaległości były obsługiwane przez Grupę KRUK, wynosiła około 135 tysięcy, dziś to już ponad 179 tysięcy. Ich zadłużenie przekroczyło 910 mln zł.

  Jeszcze w ubiegłym roku średni dług osoby, która skończyła 65 lat, wynosił blisko 3,5 tys. zł, teraz to już ponad 5 tys. zł.

  Jak się okazuje, w Polsce największe zagrożone długi mają seniorzy z województwa śląskiego. Starsi Ślązacy są zadłużeni na ponad 166 mln zł.
  W dalszej kolejności problemy finansowe najbardziej dotykają osoby starsze z woj. mazowieckiego (22 tys. seniorów, 132 mln zł łącznie do spłaty) oraz 15 tys. osób z woj. wielkopolskiego. Ich długi sięgnęły sumy 86 mln zł. Rekordzistą jest senior z Mazowsza, którego długi osiągnęły kwotę 8 mln zł.

  Większe kłopoty z finansowaniem zobowiązań mają nasze babcie niż dziadkowie - 57 procent zadłużonych osób starszych to kobiety. Jest to związane głównie z dłuższym trwaniem życia polskich kobiet. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 72,7 roku, kobiety - 81 lat. Zadłużony senior ma średnio 74 lata.

  Część długów starszych osób bierze się z zakupów urządzeń, które mają poprawić jakość życia, a są oferowane podczas specjalnych pokazów. Koszt tych towarów to zwykle kilka tysięcy złotych. Emeryci decydują się więc na raty, których często potem nie są w stanie spłacić.

  O takich "okazjach" często dowiaduje się Zdzisława Wilk, prezes Miejskiego Klubu Federacji Konsumentów w Łodzi. Przychodzą do niej starsze osoby, które wzięły udział w różnych prezentacjach i skusiły się na witaminy, urządzenia, kołdry tam pokazywane.

  - Miesięcznie trafia do mnie kilkanaście tego typu spraw - mówi Zdzisława Wilk. - Starsze osoby kupują wszystko, co tylko próbuje im się wcisnąć. Są to np. masażery, które kosztują po kilka tysięcy złotych. Na ich podświadomość działają sformułowania typu: moja żona miała raka, a dzięki temu masażerowi się wyleczyła, które przekonująco wypowiada prowadzący pokaz.

  Zdaniem prof. Elżbiety Kowalskiej-Dubas, prorektor Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, zadłużają się osoby, reprezentujące wiele grup wiekowych, a wynika to z tego, że rynek oferuje wiele okazji.

  - Osoby starsze, bombardowane reklamami, mają pokusę poprawy standardu życia - mówi prof. Kowalska-Dubas. - Kredyt wydaje się im łatwy do spłaty, dopiero później okazuje się, że wymaga to wielu wyrzeczeń. Osoby starsze są często podatne na zapewnienia, że dadzą sobie radę, które otrzymują od przedstawicieli różnych instytucji, np. banków. Na szczęście ich łatwowierność zaczyna maleć.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  III RP to ciagle kolesiowskie uklady i panujaca korupcja elitki PO-PSL. PO 1989r zaczal ja Jaruzels

  magda

  Zgłoś naruszenie treści

  III RP to ciagle kolesiowskie uklady i panujaca korupcja elitki PO-PSL. PO 1989r zaczal ja Jaruzelski, Wałęsa, Mazowiecki Balcerowicz (PZPR,UW,PO,SLD), POpierani przez Kiszczaka, Kwacha, Millera i...rozwiń całość

  III RP to ciagle kolesiowskie uklady i panujaca korupcja elitki PO-PSL. PO 1989r zaczal ja Jaruzelski, Wałęsa, Mazowiecki Balcerowicz (PZPR,UW,PO,SLD), POpierani przez Kiszczaka, Kwacha, Millera i WSI media Urbana, Michnika, Lisa itp. Zgodnie z teorią POprawnosci POlitycznej "pierwszy i nastepne mln w III RP należało ukrasc by założyć lewy biznes". Tak rozkradziono i zniszczono stocznie, huty, samochodowke, zbrojeniowke, banki, dziewiarstwo, spożywke, itp, wywlaszczajac nas z majątku i puszczajac z torbami rolnikow, emerytow oraz polski handel. Samorzadom dowalono zadan nie dajac pieniedzy, co spowodowalo ich olbrzymie zadłużenie. AntyPOlska POlityka PO PSL a wczesniej SLD PSL UW KLD oraz premiera Buzka i Balcerowicza z PO spowodowala, ze na kazdym rogu ulicy stoi nie polski bank, supermarket i galeria a odpowiednikow z naszym kapitalem w III RP oraz w UE i USA nie uswiadczysz. Oglupiona przez WSI media gawiedz cieszy sie, ze ich POlska nowoczesnieje i pieknieje zapominajac, ze duze bezrobocie oraz lekcewarzone prawa pracownicnicze i najnizsze w UE płace w III RP, czynia biedę i POwoduja emigracje za chlebem, wyludniajac kraj. Ogłupione POlactwo głosuje na nich, lecz kiedys sie obudzi i ruszy na barykady wspolnie z innymi i w III RP moze zrobic sie szybko ukrainski "Majdan". Zlodziejom odbiora ukradzione majatki, w ktore oplywaja nieliczni jak oligarchy z Rosji i Ukrainy. Oj beda prosic ci kanciarze o wojskowa POmoc Putina POdobnie jak banda Janukowycza na Ukrainie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  koko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Często ludzie starsi kupują na kredyt nie dla siebie, a dla swoich dzieci, wnuków przedmioty o których mało wiedzą (wiedza techniczna) i na pewno z nich nie korzystają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konsolidacja chwilowek

  Teodora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  mało kto wie, że chwilówki można skonsolidować na Wólczańskiej 247, tam nie sprawdzają w biku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo