Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Będzie drugi przetarg na remont dworca w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Remont dworca kolejowego w Skierniewicach obejmie przede wszystkim jego wnętrze
Remont dworca kolejowego w Skierniewicach obejmie przede wszystkim jego wnętrze fot. archiwum
Skierniewicki dworzec kolejowy to jeden z najciekawszych zabytków w regionie łódzkim i znany dworzec kolejowy w Polsce. W ostatnio opublikowanym rankingu Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że z dworca korzysta 13 tysięcy pasażerów na dobę, co czyni go liderem pod tym względem w województwie łódzkim

Wiosną pojawiła się informacja o ogłoszeniu przetargu na remont dworca kolejowego w Skierniewicach. Jak informował Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami Polskich Kolej Państwowych wpłynęło sześć ofert, z czego najniższa wyniosła 40,37 mln złotych brutto, a najwyższa 49,80 mln złotych brutto. Wszystkie złożone oferty przewyższały jednak zaplanowany koszt inwestycji. Spółka przeznaczyła na remont dworca niecałe 32 mln zł brutto. Mimo to na początku czerwca PKP S.A poinformowało o wyborze wykonawcy. Ponad miesiąc później pojawiła się na stronie internetowej spółki informacja o unieważnieniu przetargu.

Jak donosi branżowy portal kolejowy powodem unieważnienia jest odwołanie się jednego z oferentów do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Według składających odwołanie zwycięskie przedsiębiorstwo w swojej ofercie nie przedstawiło prac wymaganych w przetargu. Izba przychyliła się do tego wniosku, w wyniku czego spółka musi powtórzyć czynności związane z wyborem wykonawcy. Stanie się to kiedy PKP S.A. otrzyma postanowienia KIO.

Jak ma wyglądać dworzec po modernizacji? Remont budynku obejmie przede wszystkim jego wnętrze. Przede wszystkim będzie zdecydowanie łatwiej poruszać się po obiekcie osobom z niepełnosprawnościami. Pasażerowie będą mogli wejść do budynku od strony wschodniej i zachodniej.

Stworzone zostaną dodatkowe poczekalnie i korytarz prowadzący do holu kasowego. Zgodnie z projektem mają zostać przywrócone dwa historyczne wejścia od strony peronów. Ze ścian znikną czerwono-brunatne płytki ceramiczne, które zostaną zastąpione polerowanym marmurem. Na głowicach kolumn pojawią się złocenia. Naprawiony zostanie również dach oraz elewacja.

Według założeń PKP S.A. prace mają trwać niecałe dwa lata. W czasie remontu podróżni będą korzystali z dworca tymczasowego.

Przypomnijmy, że w Łodzi w czerwcu rozpoczęła się przebudowa dworca Kaliskiego. Zakończenie prac jest planowane na przyszły rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki