Łódzkie kościoły: zabytek z ulicy Ogrodowej (ZDJĘCIA)

  Łódzkie kościoły: zabytek z ulicy Ogrodowej (ZDJĘCIA)

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Z Placu Kościelnego kościółek przeniesiono w jeden dzień.
  1/11
  przejdź do galerii

  Z Placu Kościelnego kościółek przeniesiono w jeden dzień. ©Krzysztof Szymczak

  Przez lata mała wieżyczka kościoła św. Józefa spoglądała na mury fabryki Izraela Poznańskiego. Dziś naprzeciw stoi Manufakura - pisze Anna Gronczewska.
  Drewniany kościółek stojący przy ul. Ogrodowej pochodzi z z XVIII wieku. Jest nie tylko najstarszym kościołem w Łodzi, ale też najstarszym zabytkiem w mieście. Wybudowano go między 1765 a 1768 rokiem, na polecenie biskupa Antoniego Ostrowskiego. Przez wiele lat stał na tzw. Górkach Plebańskich, czyli dzisiejszym Placu Kościelnym. Kiedy zadecydowano, że powstanie tam nowy kościół, stary kościółek postanowiono przenieść na ul. Ogrodową, w miejsce gdzie znajdował się pierwszy łódzki cmentarz grzebalny. Założono go w 1822 roku. Był cmentarzem dwuwyznaniowy. Składał się z części ewangelickiej i katolickiej. Cmentarz zamknięto w 1856 roku, kiedy otwarto istniejący do dziś Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej.

  Ks. Franciszek Semik od 2002 roku jest proboszczem parafii św. Józefa. Opowiada, że w kronice parafialnej można przeczytać, iż robotnicy z pobliskiej fabryki włókienniczej Izraela Kalmanowicza Poznańskiego na plecach przenieśli kościół w ciągu jednego dnia. Oczywiście, wcześniej został on rozebrany na części. Przy ul. Ogrodowej przygotowano mocny fundament, zbudowany z 35 tysięcy cegieł, na którym zaczęto kościół składać. Wszystkie prace związane z przeniesieniem kościoła trwały miesiąc - od 10 kwietnia do 10 maja 1888 roku. Zmieniono trochę wygląd kościoła.

  - Przeniesiono między innymi jego wieżyczkę ze środka na front kościoła - mówi ks. Franciszek. Dach zamiast gontem pokryto papą, rozszerzono i podwyższono prezbiterium, wstawiono nowe ramy okienne i okna. Przeniesiony kościółek na nowo poświęcono. Dokonał tego 21 maja 1888 roku arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel.

  Przez 20 lat kościółek był kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Administrowali nim rektorzy. Pierwszym został ks. Gruchalski. On dobudował kruchtę, ale nie z modrzewia, tylko sosnowych bali. Wtedy też ufundowano 12-głosowe organy. Za jego urzędowania przeniesiono z Placu Kościelnego na ul. Ogrodową starą dzwonnicę.

  29 grudnia 1909 roku arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel wydał dekret, zgodnie z którym 1 stycznia 1910 roku została erygowana nowa łódzka parafia pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

  - Wcześniej ten kościółek filialny był pod wezwaniem św. Mikołaja - wyjaśnia ks. Semik.
  Pierwszym proboszczem parafii św. Józefa był ks. Henryk Przeździecki, który potem został biskupem podlaskim. Podczas jego administracji, kościół podzielono na trzy nawy, ustawiając kolumny. Zerwano starą podłogę i położono terakotę, a przede wszystkim doprowadzono prąd.

  Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, z parafii odszedł ks. Przeździecki. Jego miejsce zajął ks. Bronisław Siennicki. W 1922 roku zrezygnował ze swoich obowiązków i zastąpił go ks. Walenty Małczyński. Ten wybudował m.in. nieistniejący dziś domek dla służby kościelnej. Powody, dla których pewnie domek nie przetrwał do dzisiejszych czasów, wyjaśnione są w kronice parafialnej: "Budynek ma wiele wad; zimny, wilgotny, sklecony byle jak"... Na szczęście do dziś stoi wybudowana przez ks. Małczyńskiego dzwonnica, która zastąpiła starą, przeniesioną jeszcze z Placu Kościelnego. W środku umieszczono trzy, sprowadzone ze Śląska dzwony: Józef, Walenty, Antoni.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lodzkie koscioly-Ogrodowa

  Ostra1941@wp.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 154 / 123

  Najstarszym lodzkim cmentarzem byl cmentarz miescil sie na Gorkach Plebanskich wokol starego drewnianego koscilka. Ziknal podczs budowania obecnego kosciola. Jedynym sladem jest jedyny pozostaly...rozwiń całość

  Najstarszym lodzkim cmentarzem byl cmentarz miescil sie na Gorkach Plebanskich wokol starego drewnianego koscilka. Ziknal podczs budowania obecnego kosciola. Jedynym sladem jest jedyny pozostaly nagrobek. Drugim cmentarzem byl wybudowany w 1812r cmentarz zydowski prz ulicy Wesolej. Opiywany przez Pania cmentarz prz ul.Ogrodowej jest trzecim w kolejnosci. Najstarszym obecnie koscilem lodzkim, jest kosciol w Mieleszkach. Znajduje sie w granicach Lodzi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo