Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Kto będzie uczył nasze dzieci? Brakuje nauczycieli

OPRAC.: Magdalena Jach
Brakuje miedzy innymi nauczycieli matematyki
Brakuje miedzy innymi nauczycieli matematyki Archiwum Polskapress
Na dwa tygodnie przed początkiem roku szkolnego dyrektorzy szkół poszukują kadry do swoich placówek w całej Polsce. W województwie łódzkim brakuje głównie psychologów oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Na stronie internetowej kuratorium oświaty w Łodzi znajdują się jednak oferty pracy dla nauczycieli prawie wszystkich przedmiotów - od wychowania przedszkolnego po filologów i informatyków.
Z danych kuratorium wynika, że najbardziej brakuje psychologów.
- Rząd wprowadził obowiązek zatrudnienia psychologów w szkołach, ale na rynku pracy wciąż jest ich za mało - zwraca uwagę Waldemar Flajszer, kurator oświaty w Łodzi. - Można - o czym dyrektorzy wiedzą - przyjąć osobę, która jeszcze studiów nie ukończyła, ale już chce podjąć pracę w szkole. Wtedy za zgodą kuratora oświaty taka osoba może zostać zatrudniona.
Najwięcej ofert w tym roku jest dla nauczycieli w szkołach ponadpodstawowych. Wynika to z faktu, że do klas pierwszych trafiło kolejne półtora rocznika uczniów.
- Otwieramy 8 klas pierwszych i dlatego potrzebujemy więcej nauczycieli - mówi Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Udało mi się już zatrudnić 9 nowych nauczycieli, m.in. języka polskiego, języka angielskiego, biologii, historii. Ale nadal nie mogę przygotować pełnej organizacji pracy, mam do obsadzenia pełen etat matematyka oraz prawie dwa etaty dla informatyka dla klas matematyczno-informatycznych pod patronatem Politechniki Łódzkiej.
Także 8 klas pierwszych będzie w Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi. Tu brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych.
- Potrzebujemy dwóch nauczycieli architektury krajobrazu, nauczyciela jazdy konnej, optyka, fryzjera, instruktora nauki jazdy na maszynach rolniczych - wylicza Marcin Józefaciuk, wicedyrektor ZSR.
W podobnej sytuacji jest wiele techników i szkół branżowych już od lat. Dyrektorzy często zatrudniają nauczycieli emerytowanych, którzy chcą jeszcze edukować młodzież, a także współpracują z firmami i przedsiębiorstwami, które patronują konkretnym profilom kształcenia. To daje im możliwość pozyskania osób, które prowadzą zajęcia zawodowe.
- Dyrektorzy mogą zatrudnić nauczycieli zawodu, którzy są poszukiwani, nawet bez przygotowania pedagogicznego - dodaje Waldemar Flajszer. - Dotyczy to specjalistycznych branż, w których trudno byłoby pozyskać ludzi z przygotowaniem pedagogicznym.
Łódzki kurator oświaty podkreśla, że w porównaniu z rokiem ubiegłym liczba poszukiwanych nauczycieli jest porównywalna.
- Rok do roku nie ma tutaj jakichś zawirowań - zapewnia Waldemar Flajszer.
Na stronie internetowej kuratorium oświaty jest ponad 1340 ofert pracy dla nauczycieli, z czego 500 dotyczy samej Łodzi. Najbardziej poszukiwani są psycholodzy szkolni - 240 wakatów (niekoniecznie na pełen etat), nauczyciele wychowania przedszkolnego - 169, są etaty bądź godziny dla matematyków - 73, filologów (polskich - 52, angielskich - 69), potrzebni są także specjaliści oligofrenopedagogiki - 65.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki