Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzkie lotnisko na sprzedaż. Czy ktoś chce je kupić? Urząd Miasta Łodzi: Nie wpłynęła żadna wiążąca oferta

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Wiceprezydent Adam Pustelnik i Robert Kolczyński, dyrektor departamentu strategii i rozwoju UMŁ podczas spektakularnej konferencji przed terminalem łódzkiego lotniska 15 lutego 2021 roku.
Wiceprezydent Adam Pustelnik i Robert Kolczyński, dyrektor departamentu strategii i rozwoju UMŁ podczas spektakularnej konferencji przed terminalem łódzkiego lotniska 15 lutego 2021 roku. Sławomir Sowa
Łódzkie lotnisko na sprzedaż - ogłosił 9 miesięcy temu wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. Czy ktoś chce je kupić? Urząd Miasta Łodzi odpowiada: - Nie wpłynęła żadna wiążąca oferta.

Mija 9 miesięcy od głośnego ogłoszenia sprzedaży łódzkiego portu lotniczego, ale chętnych do inwestowania nie widać.

Jak poinformował nas Urząd Miasta Łodzi, dotychczas nie wpłynęła żadna wiążąca oferta, natomiast wpływają zapytania od podmiotów branżowych, doradców, funduszy inwestycyjnych zainteresowanych udziałem tym procesie.

Na pytanie o działania, jakie do tej pory podjęto w związku z zamiarem sprzedaż lotniska, otrzymaliśmy z UMŁ następującą odpowiedź:

„Powołany został zespół operacyjny, składający się z pracowników UMŁ i przedstawicieli Portu Lotniczego Łódź im. W. Reymonta sp. z o.o., który dokonał wstępnej analizy potencjału lotniska i terenów wokół, potencjału spółki zarządzającej Portem Lotniczym oraz weryfikacji od strony prawnej możliwości wejścia kapitałowego inwestora do Spółki, ograniczenia w zakresie zbycia przez Miasto Łódź udziałów w Porcie Lotniczym Łódź im. W. Reymonta sp. z o.o. Zostały również rozpoczęte wstępne konsultacje rynkowe dot. wyboru zewnętrznego doradcy branżowego, który zweryfikuje potencjał lotniska w porównaniu z innymi tego rodzaju obiektami i zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, przygotuje ofertę, dokona weryfikacji rynku i wesprze działania miasta w celu znalezienia potencjalnego inwestora, wskaże realne możliwości wzrostu ilości obsługiwanych pasażerów, wielkości i ilości obsługiwanego frachtu cargo, mając na uwadze realia rynku krajowego i międzynarodowego, w połączeniu z potencjałem nieruchomości wokół Portu.”

Według UMŁ „do tej pory nie zostały poniesione żadne wydatki związane BEZPOŚREDNIO z poszukiwaniem inwestora” (podkreślenie od redakcji).

"Położę na szali cały swój autorytet i wszystkie kontakty"

Przypomnijmy, że w połowie lutego przed terminalem lotniska odbyła się spektakularna konferencja z udziałem wiceprezydenta Adama Pustelnika, który mówił wówczas: - Łodzianie nie zasługują na to, żeby dokładać każdego roku do lotniska kilkadziesiąt milionów złotych. Będziemy poszukiwać inwestorów wszelkimi możliwymi zasobami. To proces pionierski. Na świecie bardzo niewiele tego typu przedsięwzięć udało się sfinalizować. Położę na szali cały swój autorytet i wszystkie kontakty.

Wiceprezydent Pustelnik nie podał wtedy szczegółów oraz konkretnego terminarza sprzedaży lotniska. Mówił, że przyszły właściciel w miejscu portu lotniczego im. Reymonta mógłby stworzyć hub logistyczny. Miasto jest otwarte na każdą ofertę ze strony inwestorów. Brani są pod uwagę nabywcy z Chin bądź Indii. Zaznaczył jednak, że wskazanie na Azję nie oznacza zamknięcia się na inwestorów z innych stron świata

Łódź jest właścicielem 95,5 proc. udziałów w lotnisku, którego kapitał zakładowy to wynosi 354,8 mln zł. Pozostałymi udziałowcami są samorząd województwa łódzkiego, Aeroklub Polski i Aeroklub Łódzki. Rada Miejska w Łodzi podjęła później stosowną uchwałę dotyczącą zbycia udziałów w spółce, ale od tej pory nie pojawiły się żadne konkrety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki