Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Marszałek Grzegorz Schreiber i zarząd województwa łódzkiego otrzymali absolutorium za 2022 rok

md
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i czterech jego zastępców z zarządu otrzymali absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 rok. Po raz pierwszy od kiedy województwem rządzi Prawo i Sprawiedliwość, przeciw udzieleniu absolutorium głosowali wszyscy radni opozycji.

Wykonanie budżetu województwa łódzkiego w 2022 roku. Podstawowe liczby

Dochody budżetu województwa łódzkiego w projekcie budżetu na 2022 rok zaplanowano w kwocie 1 miliard 227 milionów 93 tysiące złotych, jednakże wskutek nowelizowania budżetu w ciągu roku, zwiększono je do sumy 1 miliarda 340 milionów 586 tysięcy złotych, czyli o przeszło 113 milionów złotych. Zarząd województwa wykonał dochody budżetu na poziomie 100,1 procent. Wpływy z podatku PIT sięgnęły 137 milionów złotych, a z CIT blisko 494 miliony złotych.

Z kolei wydatki w projekcie budżetu na 2022 rok planowano na poziomie 1 miliarda 235 milionów 111 tysięcy złotych, natomiast poprzez zmian w ciągu roku zwiększono je o ponad 142 miliony złotych, do kwoty 1 miliard 377 milionów 470 tysięcy złotych. Tę część budżet zarząd województwa łódzkiego wykonał na poziomie 95,7 procent. Deficyt - zgodnie z planem - wyniósł 36 milionów 884 tysiące złotych. Zadłużenie województwa sięgnęło 195 milionów złotych i jest - według marszałka Grzegorza Schreibera - najniższe w skali wszystkich szesnastu województw.

Sesja łódzkiego sejmiku. Jak kluby radnych oceniły wykonanie budżetu województwa łódzkiego za 2022 rok?

Waldemar Wojciechowski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości długo wymieniał źródła dochodów budżetu podkreślając fundusze rządowe, a także kluczowe, wysokie wydatki, bił pokłony przed marszałkiem i wszystkimi jego pracownikami, a skarbnika województwa Michała Miazka nazwał " panem ministrem finansów". Dodał, że głosowanie przeciw absolutorium dla zarządu "będzie wielkim nietaktem przy tak zrealizowanym budżecie za 2022 rok"

Do nietaktu bez żadnego wahania posunął się szybko Marcin Bugajski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, zapowiadając, że jego radni absolutorium nie poprą. Dodał, że większe wpływy to efekt głównie inflacji oraz po części tarcz antykryzysowych i wymieniając niewykonanie dochodów wydatków budżetu, między innymi:

  • plan sprzedaży nieruchomości zakładał 8 milionów złotych, zrealizowano 700 tysięcy złotych
  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 5 milionów złotych niewykonania
  • Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych - 9 milionów złotych niewykonania
  • dojazdy do gruntów rolnych - 2 miliony złotych niewykonania
  • realizacja inwestycji w budynki - ponad 25 milionów złotych
  • utrzymanie dróg i mostów - 4 miliony złotych niewykonania
  • projekty międzynarodowe - 9 milionów złotych niewykonania

Z kolei Marek Mazur, szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, nietaktem wykazał się po raz pierwszy w tej kadencji. Dotąd swoim radnym dawał wolną rękę, tym razem zarządził dyscyplinę partyjną z głosowaniem przeciw. Jak uzasadniał, łódzki samorząd wojewódzki jest jedynym w kraju, w którym radnych opozycji nie dopuszczono do prezydium sejmiku, stąd radni opozycji nie czują się współodpowiedzialni za realizację budżetu i zarządzanie województwem.

Ostatecznie wyniki głosowań w sprawie zarówno udzielenia marszałkowi wotum zaufania jaki udzielenia zarządowi absolutorium były identyczne: 18 głosów za, 15 przeciw.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki