Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Military Doctor 2023. Ćwiczenia przyszłych lekarzy wojskowych na poligonie

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Były pokazy reanimacji
Były pokazy reanimacji Grzegorz Gałasiśńki
Na poligonie koło Zgierza w pobliżu Łodzi odbyły się ćwiczenia Military Doctor 2023. Ponad stu przyszłych lekarzy wojskowych, studentów Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, uczyło się jak ratować rannych w warunkach polowych.

Na poligonie w Jeżewie koło Zgierza odbyły się tegoroczne ćwiczenia Military Doctor 2023. Wzięło w nim udział 120 studentów Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W szkoleniu uczestniczyli też żołnierze, a w roli instruktorów kadra z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz armii Stanów Zjednoczonych.

Takie ćwiczenia polowe przechodzi każdy piąty rok studentów. Mają one przygotować ich do pracy w prawdziwych warunkach bojowych, do których w przyszłości mogą być skierowani.

- Jest to swoiste podsumowanie ich wiedzy medycznej i wojskowej, połączenie tych dwóch zagadnień - ppor. Marta Małagocka z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Jak podkreśla ćwiczenia mają skonfrontować zdobytą wiedzę teoretyczną z realiami.

- Niektóre sytuacje trudno jest oddać w książkach. Tu mamy do czynienia z żywymi pozorantami. Podchorążowie obcują z żywym człowiekiem, ich zachowanie jest zupełnie inne niż przy ćwiczeniach na fantomach - dodaje.

W programie ćwiczeń było udzielanie pomocy rannym w ataku na helikopter oraz w ostrzale, transport rannych helikopeterem i opancerzonymi rosomakami, a także pomoc osobom z różnymi obrażeniami. Studenci musieli nawiązać kontakt z rannym, zbadać go, oddzielić lżej od ciężej rannych i udzielić pomocy: opatrzyć rany, podać leki, przeprowadzić zabiegi. Na poligonie stanął m. in. namiot z polową salą operacyjną, miejsce do odkażania pacjentów zaatakowanych bronią chemiczną, a nawet stanowisko do udzielania pomocy pracującym dla wojska psom.

Wśród ćwiczących był ukryty pod zielonym kamuflażem sierż. podch. Witkor Wyleżuk z piątego roku kolegium. Jego zadaniem była pomoc w bezpiecznym przeniesieniu rannego. Przekonywał, że zadania nie są trudne.

- Jeśli śledzi się wszystkie punkty z wytycznych, to każda praca przy rannym na polu walki wydaje się prostsza - zapewniał student.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki