Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie przyciąga inwestorów. 16 inwestycji za 148 mln zł

Krystian Dobrzański
Firma Gillette zainwestowała w województwie łódzkim dzięki współpracy z PAIiIZ
Firma Gillette zainwestowała w województwie łódzkim dzięki współpracy z PAIiIZ Łukasz Kacprzak/polskapresse
15,1 miliarda dolarów z bezpośrednich inwestycji zagranicznych napłynęło do Polski w 2011 roku - wynika z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. To trzeci (po 2007 i 2006) najwyższy wynik w historii inwestycji zagranicznych w Polsce. Wśród wszystkich województw, które zainteresowały zagraniczne firmy, najlepiej wypada województwo dolnośląskie, tylko trochę gorzej łódzkie.

Wzrost w porównaniu z rokiem 2010 wynosi aż 70 proc. i w porównaniu ze średnią światową, która wynosi 16 proc. Dużą rolę w pozyskiwaniu nowych inwestorów odegrała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która pomagała w przyciąganiu do Polski zagranicznych inwestorów.

Jak wynika z danych PAIiIZ, w okresie od stycznia 2010 roku do czerwca 2012 z ich pomocą w województwie łódzkim zakończono 16 inwestycji, dzięki którym pracę znalazło 2070 osób. Łączna wartość zrealizowanych projektów to 148 milionów euro.

Najdroższy z nich to opiewający na 32,5 miliona euro projekt otworzenia fabryki Gillette na Nowym Józefowie. Najwięcej miejsc pracy powstało natomiast w łódzkim oddziale firmy Indesit, który obecnie zatrudnia 513 osób. Wśród innych zagranicznych firm, które dzięki współpracy z PAIiIZ zainwestowały w naszym województwie, są między innymi szwedzka Nordea Bank, zatrudniająca 250 pracowników i japońska Toyota Boshoku z 250 miejscami pracy.

Według ekonomisty prof. Stefana Krajewskiego, powodów, dla których zagraniczne firmy chętnie inwestują w naszym województwie, jest kilka.

- Cała Polska w miarę bezpiecznie przechodzi kryzys, a więc firmy nie boją się u nas inwestować. Poza tym województwo łódzkie ma idealne położenie komunikacyjne. Krzyżówka autostrad, modernizacja kolejowego odcinka Łódź-Warszawa, oraz budowa nowego terminalu przyciągają inwestrów - tłumaczy. - Trzeba także pamiętać o niskich kosztach wynajmu powierzchni biurowej. Także duże bezrobocie wśród dobrze wykształconych ludzi oraz niskie płace powodują, że mamy w Łodzi dużą liczbę zagranicznych inwestycji.

Zdanie profesora pokrywa się z wnioskami raportu przygotowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Wśród innych powodów atrakcyjności naszego województwa, twórcy raportu wymieniają znaczne zasoby węgla brunatnego oraz wód termalnych, dzięki którym istnieją możliwości pozyskiwania taniej energii.

W Polsce najchętniej inwestują firmy ze Stanów Zjednoczonych (32 inwestycje), Korei Południowej (10) oraz Wielkiej Brytanii i Japonii (9). Dzięki wszystkim projektom, w całej Polsce pracę znalazło 25047 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki