Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie - Strefa Biznesu Szyta na Miarę" rusza z promocją w Polsce i Niemczech

red.
Rozmawiamy z Tomaszem Sadzyńskim, prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Kieruje Pan spółką, która jest gospodarzem ogromnych terenów. Celem jest znalezienie przedsiębiorców gotowych kupić działkę i zainwestować. Czym Pan przekonuje swoich rozmówców do zainteresowania się ŁSSE?

Tomasz Sadzyński, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.:
- Po rozszerzeniu terenów we wrześniu ubiegłego roku ŁSSE ma ponad 1270 hektarów gruntów inwestycyjnych, skoncentrowanych w 44 podstrefach -w województwie łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Jednym z naszych atutów jest największa dopuszczalna pomoc publiczna w Europie, jaką jesteśmy w stanie zagwarantować inwestorom aż do 70 procent. Lokalizacja ŁSSE w miejscu, w którym skrzyżują się dwie autostrady stwarza warunki do rozwoju inwestycji logistycznych czy magazynowych w kraju. Wykorzystujemy również fakt, że znajdujemy się w centralnej części Polski - z jednej strony pracownicy zarabiają mniej, a z drugiej strony koszty życia w naszym regionie są niższe niż na przykład w Warszawie czy Krakowie. Każdego roku około 20 tysięcy absolwentów kończy uczelnie wyższe w naszym regionie, a więc możemy zapewnić wykształconych pracowników. Coraz lepsza współpraca z uczelniami wyższymi wskazuje na to, że musimy zmierzać w kierunku rozwoju obszarów BPO i IT, czyli w obszarach typowo usługowych. Nie bez znaczenia jest również to, że w ŁSSE pracuje bardzo doświadczony zespół, który każdego inwestora traktuje w sposób indywidualny. Potwierdza to choćby najnowszy raport KPMG, w którym ŁSSE jest najlepiej ocenianą przez inwestorów strefą w Polsce. Drugi rok z rzędu.

Od kilku lat plasujecie się w ścisłej czołówce firm zarządzających strefami i to na całym świecie. Jak osiąga się sukces?
- Priorytetem jest dla nas pozyskiwanie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy. Szczególnie zależy nam na pozyskiwaniu inwestorów, którzy wdrażają innowacyjne rozwiązania i nowe technologie. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy również nową inwestycję - rewitalizację głównego kompleksu ŁSSE, dawną zabytkową fabrykę Ludwika Grohmana. To przedsięwzięcie umożliwi nam pomnażanie dochodów i wprowadzanie nowych usług. Stawiamy także na utrzymywanie najwyższej jakości obsługi przedsiębiorców Strefy dzięki pracy naszego profesjonalnego zespołu. Mamy jedne z najlepszych w Polsce wyników: przez blisko 15 lat działalności w łódzkiej Strefie przedsiębiorcy zainwestowali ponad 9 miliardów złotych, stworzyli też blisko 25 tysięcy nowych miejsc pracy. Od wielu lat ŁSSE jest w czołówce niemal wszystkich prestiżowych rankingów. Na liście "Financial Times" ŁSSE została sklasyfikowana na 11 miejscu spośród 700 stref ekonomicznych na świecie i na pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

A co z promocją i społeczną odpowiedzialnością biznesu?
- Tu też mamy się czym pochwalić. Od jesieni 2011 roku zostaliśmy - na kolejne trzy edycje - partnerem FashionPhilosophy Fashion Week Poland. W halach ŁSSE gościliśmy i w 2012 roku mamy nadzieję gościć śmietankę światowej mody. To najbardziej prestiżowa impreza promująca modę w kraju. Dzięki marce festiwalu dotrzemy jeszcze skuteczniej do potencjalnych inwestorów. To nie jedyny obszar naszej działalności. O rewitalizacji XIX-wiecznej fabryki dawnego imperium Grohmana już mówiłem. Na terenie ŁSSE odnowiony został też budynek Hydroforni, który stanowi nową przestrzeń kulturalną w Łodzi. W jego wnętrzu, zainteresowane instytucje organizują wystawy, przedstawienia czy seminaria. Nasza Art Strefa została w tym roku wyróżniona w prestiżowym konkursie "Punkt dla Łodzi". W ten sposób budujemy markę łódzkiej strefy. Dodam jeszcze, że po raz pierwszy w historii ŁSSE udało nam się aplikować i zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że Nasza kampania "Łódzkie - Strefa Biznesu Szyta na Miarę" zostanie zauważona w Polsce i Europie, głównie w Niemczech, gdzie planujemy w tym roku przeprowadzić silną promocję. Do podstawowych czynników warunkujących nasz sukces i stawiających nas na tak wysokim miejscu w Europie i na świecie należą: liczba wydanych zezwoleń (już 205), marki (między innymi BSH, Indesit, Amcor, Dell, ABB czy P&G) i branże oraz nakłady inwestycyjne w Strefie.
Według menedżerów przekonującym czynnikiem jest obsługa inwestorska i sprzyjająca atmosfera w administracji samorządowej.

Jak układa się współpraca z miastami i gminami, w których są podstrefy?
- To bardzo ważna kwestia dla inwestorów i wiele razy już się okazało, że to także klucz do sukcesu. Przedsiębiorca ceni synergię jaka występuje w działaniu Strefy i samorządu. Kiedy pracownicy ŁSSE wraz z inwestorem wizytują rejon, zwykle prezydent, burmistrz czy wójt - osoby ze strony samorządu odpowiedzialne za lokalizacje są tam obecne. Jeżeli inwestor widzi zaangażowanie ze wszystkich stron, to przy podejmowaniu decyzji ma poczucie bezpieczeństwa i wie, że może liczyć na wsparcie samorządów - ten czynnik jest bardzo często brany pod uwagę.
Jakie są cele Prezesa ŁSSE?
- Koncentrujemy się na realizacji podstawowych celów - jesteśmy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy regionu, pozyskiwanie inwestorów krajowych i zagranicznych, wydawanie zezwoleń i stymulowani nowych miejsc pracy, nakładów inwestycyjnych. Są to bardzo ważne obszary naszej pracy. W przyszłości nasz rozwój będzie przebiegał w kierunku stymulowania powstawania klastrów - być może Strefa stanie się brokerem odpowiedzialnym za budowanie sieci klastrów. Ale możemy też śmiało powiedzieć, że jako Spółka i jako jej prezes stawiam sobie dodatkowy cel - aby dywersyfikować dochody, jakie mamy. Nie chcemy opierać się tylko i wyłącznie na opłatach administracyjnych w poszczególnych podstrefach, ale chcemy, aby portfel usług ŁSSE SA zwiększał się. Takim przykładem jest uruchomiony przez nas portal obrotu nieruchomości terenów, które są poza strefą i mogą być promowane przez nas i za pomocą biura pośrednictwa nieruchomości - sprzedawane. Mam nadzieję, że taka usługa na rynku będzie mile widziana i będzie miała dobry odbiór, a my będziemy mogli zwiększyć swoje dochody z tego tytułu. Oczywiście, w przyszłym roku kończymy rewitalizację naszego obiektu i będziemy mieli dodatkowe powierzchnie biurowe pod wynajem. Tu pojawia się kolejne źródło dochodów spółki, które nie będzie miało bezpośredniego związku z inwestycjami, ale będzie dodatkowo wzmacniało finansowo spółkę. Nie ukrywam, że w dłuższej perspektywie planujemy kolejne inwestycje, nie tylko infrastrukturalne, ale może nawet deweloperskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki