Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie uczelnie bardzo daleko w nowym rankingu

Maciej Kałach
Studenci Politechniki Łódzkiej - ich uczelnia najwyżej z łódzkich szkół w rankingu SIR
Studenci Politechniki Łódzkiej - ich uczelnia najwyżej z łódzkich szkół w rankingu SIR archiwum
Nasze uczelnie na razie bez szans na miejsce w światowej czołówce ośrodków naukowych. Przynajmniej według twórców Scimago Institution Ranking, którego druga edycja właśnie ukazała się w Madrycie.

Autorzy nowego rankingu za najlepszą instytucję naukową uznali Chińską Akademię Nauk. Pozostałe miejsca na podium zajęły francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych oraz Rosyjska Akademia Nauk.

Polska Akademia Nauk znalazła się na 72. miejscu, dużo niżej znajdziemy trzy uczelnie z naszego województwa. Politechnika Łódzka zajęła 925. miejsce, Uniwersytet Medyczny jest 1022., zaś Uniwersytet Łódzki - 1216. - Wprawdzie jesteśmy najwyżej z instytucji łódzkich, ale trudno o zadowolenie - przyznaje prof. Ireneusz Zbiciński, prorektor Politechniki Łódzkiej ds. nauki. Pozycje wszystkich uczelni z regionu uważa za relatywnie niskie.

- Przyczyny są dwie i dotyczą całej polskiej nauki - mówi prof. Zbiciński. - Budżet Politechniki Łódzkiej wynosi 300 mln zł. Na świecie, nie tylko na Zachodzie, ale i np. w Chinach, te sumy zaczynają się od miliarda. Po drugie, obowiązujące w naszym kraju prawo nie pozwala na odświeżenie kadry. Prawda jest taka, że na sukces naukowy uczelni w Polsce pracuje mniejszość zatrudnionych, którzy prowadzą ważne badania i je publikują.

Według prof. Zbicińskiego, miejsca łódzkich uczelni byłby jednak dużo wyższe, gdyby twórcy rankingu brali pod uwagę poziom wykształcenia ich absolwentów. - W dydaktyce nie mamy się czego wstydzić - podkreśla prorektor PŁ.

Przemysław Andrzejak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego, zwraca uwagę, że w swojej kategorii UM wypada lepiej niż w podstawowym rankingu. - Wśród ośrodków zajmujących się naukami o zdrowiu zajmujemy 473. miejsce na 1.597 uwzględnionych.

- Cieszymy się, że nasza uczelnia jest ujęta na tak wysokim miejscu na prawie 3 tys. różnego rodzaju instytucji - oznajmia tymczasem Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego.

UŁ występuje też w innym światowym rankingu. We wrześniu edukacyjny dodatek dziennika "The Times" ogłosił zestawienie QS World University Rankings, które jest układane w oparciu o opinie pracodawców i wykładowców. "The Times" określił pozycję UŁ jako "551-600", a pod lupą autorów tego rankingu jest ponad 17 tys. szkół wyższych.

We właśnie ogłoszonym Scimago Institution Ranking Polska ma 30 instytucji. W Europie wypadamy blado nie tylko w porównaniu z Wielką Brytanią, która umieściła w zestawieniu aż 144 ośrodki, ale i porównywalną z nami Hiszpanią ze 135 placówkami.

Co to jest Scimago Institution Ranking

Objęto nim 2.833 uczelnie i placówki badawcze. Powstał na podstawie stu sprawozdań naukowych i dokumentów, opisujących stan szkolnictwa wyższego, a także naukowej bazy danych Scopus. Od 1996 r. gromadzi się w niej streszczenia artykułów, opublikowanych w 16 tysiącach czasopism naukowych na całym świecie. Pozycja uczelni w SIR zależy od liczby artykułów, opublikowanych przez jej uczonych w czasopismach naukowych, ilości cytowań (czyli tego, ile razy inni naukowcy powoływali się na publikacje uczonych z danej uczelni), liczby badań prowadzonych przy współpracy z ośrodkami z innych krajów i skali oddziaływania uczelni na życie naukowe w swoim kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki