Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łowickie seminarium duchowne przenosi się do Warszawy

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
W ubiegłym roku w diecezji łowickiej wyświęcono trzech księży
W ubiegłym roku w diecezji łowickiej wyświęcono trzech księży diecezja łowicka
Diecezja łowicka przenosi swoje Wyższe Seminarium Duchowne do Warszawy. Powodem jest brak kleryków. Teraz studiuje w nim tylko.. sześciu.

Łowicz bez seminarium

Informację o tym przekazał wiernym w liście pasterskim odczytanym w minioną niedzielę w kościołach diecezji jej ordynariusz biskup Andrzej Dziuba.

- Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego przeniesione do Warszawy – napisał w liście do wiernych biskup Andrzej Dziuba. -To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. Patrzymy na tę nową rzeczywistość z nadzieją, wierząc, że Pan nas dalej prowadzi. Seminarium nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie archidiecezji warszawskiej, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji. Także Kościół Łowicki jest w drodze i musi zmierzyć się z tym nowym wyzwaniem.

Obecnie w łowickim seminarium uczy się tylko sześciu kleryków, a w nowy rok akademicki rozpoczął jeden. Jak zapewnia biskup Andrzej Dziuba opuszczony przez alumnów budynek ma być dobrze wykorzystany.

- Chcemy także dobrze wykorzystać, poprzez remont i adaptację, budynek Seminarium, który zostaje w Łowiczu, aby wciąż mógł służyć naszej diecezji. - zapewnia w liście ordynariusz łowicki. -Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium.

Łowickie seminarium duchowne - mało powołań

Decyzja biskupa Dziuby jest efektem tego co od dłuższego czasu obserwuje się w polskim Kościele, a więc kryzysu powołań. W ubiegłym roku nie było święceń kapłańskich w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. Podobna sytuacja może mieć miejsce w diecezjach znajdujących się na terenie województwa łódzkiego. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w tym roku akademickim zgłosiło się siedem osób, najmniej od 2013 roku. W ubiegłym w 221 roku przyjęto 11 kandydatów. Zresztą w poprzednich latach do łódzkiego seminarium przyjmowano przeciętnie 10-12 młodych ludzi. Przypomnijmy, że w Łodzi, ale też w innych seminariach nauka trwa teraz siedem lat. Nowo przyjęci klerycy uczą się najpierw na tzw. roku propedeutycznym.
W sumie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi studiuje 38 alumnów.

Natomiast w diecezji kaliskiej do tamtejszego seminarium zgłosiło się czterech kandydatów. Trzeba pamiętać, że już od kilku lat klerycy mają zajęcia w Poznaniu, w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym. Do częstochowskiego seminarium zgłosiło się siedem osób, w ubiegłym roku przyjęto trzy. Po raz pierwszy nowy rok akademicki zainaugurowało Międzydiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne. Kształci kandydatów na księży dla diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej.

Przypomnijmy, że na terenie archidiecezji łódzkiej znajdują się w sumie trzy seminaria. Oprócz diecezjalnego także Seminarium Misyjne Redemptoris Mater oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywanego: Seminarium 35 +. Do tego ostatniego zgłosiło się 14 kandydatów.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki