Luksusowy poród w publicznym szpitalu

  Luksusowy poród w publicznym szpitalu

  Karolina Wojna

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jednoosobowe sale w szpitalach stają się standardem

  Jednoosobowe sale w szpitalach stają się standardem ©Dariusz Śmigielski

  Jednoosobowy pokój z toaletą i stanowiskiem do opieki nad noworodkiem, gwarantująca intymność jednoosobowa sala porodowa, bezpłatny internet, znieczulenie, a nawet możliwość nocowania w szpitalu dla ojca - to, co było marzeniem ciężarnych mieszkanek Łódzkiego przez lata, staje się rzeczywistością.
  Jednoosobowe sale w szpitalach stają się standardem

  Jednoosobowe sale w szpitalach stają się standardem ©Dariusz Śmigielski

  - Jak w Ameryce jeszcze nie jest, ale niewiele nam brakuje - żartuje prof. Jarosław Kalinka, ordynator oddziału perinatologii w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi, gdzie rocznie na świat przychodzi ponad 2,5 tysiąca dzieci.

  Co prawda rodzące nie mają dostępu do bezprzewodowego internetu, ale mogą rodzić intymnie. Zamiast wspólnej sali porodowej ze stanowiskami oddzielonymi przepierzeniem - co wciąż jest codziennością w wielu szpitalach w Łódzkiem - w szpitalu im. Pirogowa porody odbywają się w sześciu oddzielnych pokojach.

  Pacjentki to doceniają, choć widzą też gorsze strony oddziału. - Sama porodówka jest bardzo nowoczesna, ale sale po porodzie są w kiepskim stanie. Przydałby się remont - mówi Marta, która rodziła tu w kwietniu.

  Gwarancję intymności rodzące mają w Radomsku, gdzie w najnowszym szpitalu w województwie są trzy jednoosobowe sale porodowe. Otwarcie placówki odbyło się w czerwcu. W kolorowych salach oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu powiatowym kobiety mogą rodzić m.in. w wodzie, a na oddziale położniczym każdy 1- lub 2-osobowy pokój dla mamy z dzieckiem wyposażony jest w łazienkę. Do pełnego komfortu brakuje tylko dostępu do telewizji - internet bezprzewodowy już jest, a w planach jest utworzenie galerii, także internetowej, zdjęć noworodków. Co więcej, ściany sali, gdzie wykonuje się cesarskie cięcia, pomalowane są farbą z jonami srebra, która ma właściwości bakteriobójcze.

  Galerię zdjęć brzdąców publikuje w internecie Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie. Tu, w wyremontowanym rok temu oddziale noworodków, do dyspozycji młodych mam jest 15 jedynek w systemie rooming-in, czyli dla matki z dzieckiem. W pokojach, gdzie są 30-calowe plazmowe telewizory działające za darmo, bez konieczności wrzucania monety, są też kanapy dla tatusiów. Nocleg osoby towarzyszącej w szpitalu, z czego jak mówi Marek Konieczko, dyrektor placówki, korzysta 50 procent par, to 19 zł wraz z wyżywieniem.

  Za taki komfort więcej płacą ojcowie w Sieradzu.

  - Poród rodzinny jest bezpłatny. Ojciec pokrywa koszty związane z pobytem w szpitalu, 60 zł plus VAT za dobę w dzień porodu, 40 zł plus VAT za każdą następną dobę lub tę poprzedzającą poród.

  Całodzienne wyżywienie to 15 zł plus VAT - mówi Maria Damasiewicz, zastępca siostry oddziałowej położnictwa i patologii ciąży w sieradzkim szpitalu.

  W innych placówkach noclegi dla tatusiów są rzadkością, ale gdy już się zdarzają, szpitale, np. ten w Skierniewicach, nie pobierają opłat.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  radomsko to porazka

  matla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W Radomsku nie potrafią odbierać porodów ani sprawowadz opieki nad noworodkiem.. jak tylko pojawia się problem odsyłają do lodzi a wiele dzieci urodzonych w Radomsku umiera...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powrót z Pabianic

  pabianiczanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 107 / 62

  No i są już pierwsze pozytywy z powrotu Dr Strużyckiego z Pabianic do Pirogowa ( dawniej Madurowicz). Wszystko o czym napisano powyżej Dr Strużycki z Dr Welflem i Dr Zawalskim wprowadzili w...rozwiń całość

  No i są już pierwsze pozytywy z powrotu Dr Strużyckiego z Pabianic do Pirogowa ( dawniej Madurowicz). Wszystko o czym napisano powyżej Dr Strużycki z Dr Welflem i Dr Zawalskim wprowadzili w Pabianicach ponad rok temu. Dzięki temu liczba porodów w Pabianicach wzrosła a kobiety bardzo dobrze mówiły o tym szpitalu. Teraz kiedy Dyrektor Wiśniewska wywaliła tych lekarzy w Pabianicach znów hula wiatr a Dr Strużycki wprowadza dobre standardy w Pirogowie ! Brawo Pabianice ... jeżeli coś da się zepsuć to na pewno w Pabianicach to zepsują ...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo