Magda Zawadzka: "Czas się nie zatrzymał, ale trzymam go...

  Magda Zawadzka: "Czas się nie zatrzymał, ale trzymam go daleko od siebie"

  Anna Gronczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Magda Zawadzka: "Czas się nie zatrzymał, ale trzymam go daleko od siebie"

  ©Anna Kaczmarz

  Magda Zawadzka, Basia z „Pana Wołodyjowskiego” i „Przygód pana Michała” - ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza odwiedziła Łódź. Okazją był obchodzony rok laureata nagrody Nobla
  Magda Zawadzka: "Czas się nie zatrzymał, ale trzymam go daleko od siebie"

  ©Anna Kaczmarz

  Przyjechała pani do Łodzi, żeby spotkać się z widzami, czytelnikami pani książek i sympatykami Magdy Zawadzkiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego. Lubi pani przyjeżdżać do naszego miasta?

  Bardzo rzadko bywam w Łodzi. Nie mam tu rodziny ani innych powodów, by odwiedzać to miasto. Przyjeżdżam tu głównie wtedy, gdy jestem zapraszana na spotkania czy z czytelnikami, czy z publicznością. Kilka lat temu przyjechałam do Łodzi w wyjątkowych okolicznościach.

  To znaczy?

  W związku z wizytą w naszym kraju Claudii Cardinale, jednej z największych gwiazd nie tylko włoskiego, ale i światowego kina. Opiekowałam się nią podczas jej pobytu w Polsce. Byłam przedstawicielką polskich aktorów. Spędziłyśmy wtedy kilka bardzo miłych chwil w Łodzi. Było to w 2011 roku. Claudia Cardinalle wzięła udział w otwarciu festiwalu Philips Cinema Mundi.

  Przy okazji tych łódzkich wizyt wracają chyba wspomnienia?

  Wracają wspomnienia związane z czasami, gdy w tym mieście działała i była dużym, prężnym ośrodkiem kulturalnym łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych. Wspomina ją z wielkim rozrzewnieniem. Kręciło się w niej świetne filmy, panowała w niej świetna atmosfera. Do pracy w Łodzi jeździło się z wielką przyjemnością. I często spędzało się w tym mieście dłuższy czas.

  Tym razem gości panią Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego. Pretekstem tej wizyty jest trwający w cały kraju rok Henryka Sienkiewicza. Zaproszenie nie jest przypadkowe. Zagrała pani w filmie „Pan Wołodyjowski” i serialu „Przygody pana Michała”. Dla wielu widzów jest pani wciąż, choć lata upływają, niezapomnianym Hajduczkiem, czyli Basią z powieści Henryka Sienkiewicza. Widzowie pokochali panią za tę rolę...

  Bardzo jestem im za to wdzięczna, że pamiętają rolę Basi, podobała się im. Dla mnie to też była ważna rola.

  A lubi pani Henryka Sieniewicza, jego powieści?

  Oczywiście nie żyłam w jego czasach i nie zdążyłam go poznać. Myślę jednak, że bardzo by mi się podobał. Z tego co wiem był wspaniałym dżentelmenem. Musiał mieć wielką klasę, a ja za ludźmi z klasą coraz bardziej tęsknię.

  Brakuje takich osób?

  Jest ich coraz mniej. Powiedziałabym nawet, że ich ubywa.  Czytaj dalej na następnej stronie
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo