MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2024 na Mazurach: 13 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić w czasie długiego weekendu majowego

Emil Hoff
Emil Hoff
Zastanawiasz się, co można robić na Mazurach w majówkę? Dobrze trafiłeś! Mam dla ciebie 13 propozycji najfajniejszych atrakcji, najciekawszych zabytków i najpiękniejszych zakątków Mazur w sam raz na długi weekend majowy. Na liście są cuda przyrody, atrakcje dla dzieci, a nawet tajemnicza piramida!
Zastanawiasz się, co można robić na Mazurach w majówkę? Dobrze trafiłeś! Mam dla ciebie 13 propozycji najfajniejszych atrakcji, najciekawszych zabytków i najpiękniejszych zakątków Mazur w sam raz na długi weekend majowy. Na liście są cuda przyrody, atrakcje dla dzieci, a nawet tajemnicza piramida! kwasny221, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Mazury to świetny pomysł na majówkę, ale gdzie dokładnie się wybrać, by nacieszyć się przyrodą, pozwiedzać zabytki, poczuć dreszczyk niesamowitości i zapewnić rozrywkę nawet najbardziej wybrednym dzieciom? Podpowiadam! Sprawdź moją listę 13 najlepszych atrakcji woj. warmińsko-mazurskiego, które najbardziej warto odwiedzić w majowy długi weekend.

Spis treści

Mazury na majówkę 2024: gdzie się wybrać? Sprawdź 13 gotowych pomysłów!

Wiesz, że chcesz spędzić majówkę na Mazurach, ale nie masz pomysłu, gdzie dokładnie się wybrać i co robić? Spokojnie – mam dla ciebie 13 pomysłów na miejsca i atrakcje Mazur, które najbardziej warto odwiedzić. Są wśród nich niesamowite zabytki, tajemnicze miejsca, zachwycające cuda przyrody, a także atrakcje dla dzieci na rodzinną zabawę i wypoczynek.

Nuda nie grozi! Z mojej listy dowiesz się np.:

 • Gdzie na Mazurach stoi bomboodporna latryna
 • Które miejsce przeklął Anubis
 • Gdzie możesz spotkać majestatyczne żubry i zachwycające łabędzie
 • Gdzie poczujesz się jak na westernie z Johnem Waynem
 • Przekonaj się, gdzie warto spędzić majówkę na Mazurach!

13 najlepszych atrakcji Mazur na majówkę. Te miejsca cię zachwycą!

 • Mikołajki: relaks na jeziorach i zabawa z dziećmi w aquaparku. Mikołajki to świetna baza wypadowa do wycieczek kajakowych na mazurskie jeziora. Możesz wybrać się stąd nie tylko na Jezioro Mikołajskie, ale też skorzystać z wodnych połączeń i wybrać się aż na Śniardwy. A jeśli szukasz miejsca na spędzenie czasu z dziećmi, w Mikołajkach czeka na was Park Wodny Tropikana przy Hotelu Gołębiewski. Mają tam strefę saun i hydromasaże (jest nawet sauna śnieżna dla odważnych i zimnolubnych), a dla dzieci osobny basen rekreacyjny i strefę zabaw ze sztuczną rzeką.
Widok na Mikołajki z lotu ptaka
Mikołajki to świetna baza wypadowa do wycieczek po Mazurach i rejsów po mazurskich jeziorach. januszlipnski, 123RF.com
 • Galindia, Mazurski Eden. Trochę historii, mnóstwo zabawy. W Bartlewie niedaleko Rucianego-Nidy, nad Jeziorem Bełdany, czeka na ciebie Galindia, czyli połączenie skansenu poświęconego dziejom plemienia Galindów i agroturystyki z wygodnym noclegiem i smaczną kuchnią. Możesz tu poznać dzieje i kulturę materialną Galindów, przedstawiane w formie ciekawych inscenizacji historycznych, a także odetchnąć świeżym mazurskim powietrzem i odpocząć w otoczeniu oryginalnej architektury i bujnej zieleni.
 • Puszcza Borecka, czyli mazurskie siedlisko żubrów. Rozległa Puszcza Borecka zachwyci każdego miłośnika przyrody i wypoczynku na łonie natury. Możesz tu spacerować wśród borów, torfowisk i oczywiście malowniczych jezior. Na swojej drodze możesz napotkać żubry – to jedyne miejsce w Polsce, poza Puszczą Białowieską, gdzie pradawne tury żyją na wolności (tutejsze stado liczy ok. 80 sztuk) – a także np. jelenie, łosie i borsuki. Jeśli nie trafisz na żubry na leśnych ścieżkach, zajrzyj do Ośrodka Hodowli Żubrów z zagroda pokazową, gdzie można podziwiać te zwierzęta z bliska.
Wilk w Puszczy Boreckiej
W Puszczy Boreckiej możesz stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami. Na zdjęciu wilk sfotografowany z odległości ok. 20 m. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Roman Filipkowski, Flickr.com, CC BY 2.0
 • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie: zoo inne niż wszystkie. W tym magicznym miejscu możesz podziwiać dzikie zwierzęta należące do rzadkich gatunków, żyjące na ogromnych wybiegach, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Park Dzikich Zwierząt nie jest więc typowym zoo, ale raczej niewielkim safari. W czasie wycieczki przewodnik zaprowadzi cię do ulubionych siedlisk żubrów, tarpanów, rysi, nawet wilków. W osobny minizoo trzymane są zwierzęta oswojone z ludźmi i spragnione głaskania – taka atrakcja na pewno zachwyci dzieci.
 • Mrągowo: zabawa dla całej rodziny. Mrągowo to mazurska stolica imprez i koncertów. Właśnie w tutejszym amfiteatrze nad brzegiem Jeziora Czos organizowana jest co roku Mazurska Noc Kabaretowa. Są tu jednak także inne atrakcje dla dorosłych i dzieci. Dorosłym polecam np. Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie możesz obejrzeć ok. 70 pojazdów wojskowych, całkiem sprawnych, a częściowo nawet udostępnianych na przejażdżki. Na rodziny z dziećmi czeka Mrongoville, czyli miasteczko westernowe w klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie możecie poczuć się jak na starych filmach z Johnem Wayne’m.
Fasada jednego z budynków w miasteczku westernowym Mrongoville
Miasteczko westernowe Mrongoville to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Mazur i obowiązkowy punkt do odwiedzenia w Mrągowie dla rodzin z dziećmi. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Yarl, CC BY-SA 3.0
 • Twierdza Boyen: coś dla miłośników zabytków i militariów. W Giżycku wznosi się wyjątkowo dobrze zachowana Twierdza Boyen, czyli rozległy system umocnień, wzniesiony w XIX w. przez Prusaków do ochrony wschodniej granicy. W czasie I wojny światowej Twierdza Boyen odegrała istotną rolę w walkach z Rosjanami, a w czasie II wojny mieściła się tu siedziba niemieckiego wywiadu. Dziś zwiedzać można m.in. dawne koszary, laboratorium amunicji, piekarnię, bomboodporną latrynę i obrotową wieżyczkę obserwacyjną.
Mury Twierdzy Boyen
Twierdza Boyen to jeden z najlepiej zachowanych przykładów pruskiej architektury militarnej na ziemiach polskich. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Bazie, CC BY-SA 3.0 PL
 • Jezioro Łuknajno: idealne miejsca na wytchnienie od ludzi. Jezioro Łuknajno obejmuje rezerwat biosfery, w którym możesz spotkać mnóstwo gatunków ptaków (pełna lista gatunków jest dostępna online), w tym piękne łabędzie nieme, które założyły sobie ogromną kolonię wśród tutejszych szuwarów. Wokół jeziora ciągną się torfowiska i zarośla wierzbowe, przez co okolica jest wyjątkowo piękna i świetnie nadaje się na wycieczki dla miłośników natury, którzy wolą trzymać się z dala popularnych atrakcji i szlaków, zadeptanych przez turystów.
 • Ełcka Kolej Wąskotorowa: przygoda dla całej rodziny. Chcesz zaskoczyć i zachwycić dzieci? Zabierz je na przejażdżkę wagonikiem ciągniętym przez zabytkową lokomotywę. Takie atrakcje oferuje Ełcka Kolej Wąskotorowa, wpisana na listę zabytków i stanowiąca główną atrakcję Muzeum Historycznego w Ełku. Kolejka kursuje na trasie Ełk – Sypitki – Ełk zgodnie z rozkładem jazdy. Pierwsze kursu już na majówkę, potem kolejka śmiga aż do września.
 • Wilczy Szaniec: mroczna królestwo Hitlera. Historia Mazur wiąże się nierozerwalnie z dziejami II wojny światowej. Chyba najbardziej spektakularną pozostałością po tym konflikcie jest Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera główna Adolfa Hitlera, którą możesz zwiedzać w Gierłoży. W czasach świetności Wilczy Szaniec był prawdziwym samowystarczalnym miastem – stało tu ok. 80 bunkrów, a w bunkrze nr 13 mieszkał sam Hitler. Właśnie z Wilczego Szańca dyktator III Rzeszy dowodził działaniami na froncie wschodnim, tu też Claus von Stauffenberg dokonał na niego nieudanego zamachu. Wilczy Szaniec został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców, ale do dziś można oglądać jego potężne mury i wyobrażać sobie, jak musiało dawniej wyglądać mroczne królestwo Hitlera.
Ruiny jednego z bunkrów w Wilczym Szańcu
Wilczy Szaniec to ponure królestwo Adolfa Hitlera. Ruiny bunkrów powinien odwiedzić każdy pasjonat historii. Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Mariusz Chilmon, Flickr.com, CC BY 2.0
 • Tajemnica piramida w Rapie. Nie musicie lecieć do Egiptu, by zobaczyć na własne oczy piramidy. W Polsce też mamy kilka piramid, a być może najsłynniejsza stoi w Rapie. Czy pochowano w niej faraona? Nie, raczej przedstawicieli rodu von Farenheid, pruskich magnatów, którzy upodobali sobie egipską estetykę. Według legend grób w kształcie piramidy zbudowano pierwotnie dla Ninette, córki Friedricha von Farenheida, która zmarła w wyniku klątwy, sprowadzonej przez posążek Anubisa, wykradziony przez jej ojca z Egiptu. By odwrócić klątwę, Friedrich kazał pochować córkę w piramidzie. Nie wiadomo, czy legenda jest prawdziwa, jest jednak faktem, że oryginalny grobowiec zaprojektował Bertel Thorvaldsen, odpowiedzialny także za słynny pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie. W 2018 r. piramida przeszła remont – została otynkowana na biało. Z daleka wygląda spektakularnie, ale z bliska jakby straciła dawny urok tajemniczej ruiny.
Tajemniczy grobowiec w kształcie piramidy w Rapie
Radiesteci twierdzą, że piramida w Rapie jest miejscem dobrej energii, ale z budowlą wiąże się ponura legenda o klątwie. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Afurmanowicz, CC BY-SA 3.0 PL
 • Święta Lipka, czyli „Częstochowa Północy”. Święta Lipka zachwyca turystów od pokoleń, może dlatego, że jest tak zaskakująca: pośrodku mazurskich lasów i bagien stoi wspaniały barokowy kościół, który olśniewa przepychem, bogactwem zdobień i symetrią kształtów. Miejsce słynie z cudów, a także koncertów na zabytkowych organach, które w lipcu i sierpniu odgrywane są w każdy piątek.
Kościół w Świętej Lipce
Święta Lipka to arcydzieło baroku pośrodku mazurskich lasów i bagien. Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Flickr.com, CC BY-ND 2.0
 • Reszel przeniesie cię w czasie. W Reszlu można się naprawdę poczuć jak w średniowieczu – w najlepszym sensie. W miasteczku zachował się wspaniały zamek biskupów warmińskich, malowniczy kościół farny i stara plebania, ratusz w stylu klasycystycznym i nawet średniowieczny układ ulic. Stoi tu też cerkiew grekokatolicka, a brzegi Sajny spinają dwa gotyckie mosty. Starówkę otacza śliczny park, nadający się doskonale na relaksujące spacery i napawanie się niezwykłą atmosferą tego miejsca, słusznie wpisanego na listę zabytków UNESCO. Jest tu aż gęsto od historii – wiedziałeś, że właśnie w Reszlu w 1811 r. spalono na stosie Barbarę Zdunk, prawdopodobnie ostatnią kobietę w Europie oskarżoną o czarownictwo? Dziś mieszkańcy Reszla są mniej krewcy, miasto słynie z wyluzowanej atmosfery i jako pierwsze w Polsce dołączyło do międzynarodowego stowarzyszenia Cittaslow, zrzeszającego miasta opierające się globalizacji, dbające o własną tożsamość i promujące odpoczynek w stylu slow.
Widok na starówke Reszla z lotu ptaka
W Reszlu zachowało się doskonale mnóstwo zabytków. Można się tu poczuć jak w średniowieczu - w najlepszym sensie. 89275, Pixabay.com
 • Spływ Krutynią na aktywny wypoczynek. Mazury to prawdziwy raj dla osób, które muszą się zdrowo zmęczyć, żeby odpocząć. Najwięcej frajdy sprawia oczywiście korzystanie z tutejszej sieci szlaków wodnych - żeglowanie lub wiosłowanie po rzekach i jeziorach Mazur. Jeśli szukasz dobrego miejsca na kajakową wycieczkę, polecam rzekę Krutynię, nad która sam spędziłem niejedne wakacje. Krutynia uchodzi za jeden z najpiękniejszych szlaków na spływy kajakowe nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Rzeka płynie przez Mazurski Park Krajobrazowy z 11 rezerwatami przyrody, widoki są więc zachwycające. Jest dość powolna i płytka, a więc nadaje się nawet dla niedoświadczonych kajakowiczów i na rodzinne spływy z dziećmi. Nie jest też przesadnie długa – cała liczy ok. 100 km długości, a spływ można podzielić na kilka odcinków do pokonania w kolejne dni majówki, wakacji, urlopu albo po prostu kolejne weekendy.
Spływ kajakowy po Krutyni
Krutynia uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras na spływy kajakowe w całej Europie. Joleńka, Pixabay.com

To już wszystko! Spodobała ci się któraś z wymienionych atrakcji? Koniecznie dodaj ją do listy miejsc do odwiedzenia w czasie majówki czy wakacji na Mazurach.

Znasz jakieś fajne miejsce na Mazurach, które warto polecić turystom? Daj znać w komentarzach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Wykorzystane źródła:

Czytaj też: Mazurskie piramidy, zamki i wieże widokowe. Najlepsze atrakcje na Mazurach, które zachwycą każdego. 14 najciekawszych propozycji

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka 2024 na Mazurach: 13 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić w czasie długiego weekendu majowego - Strona Podróży

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki