Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ZUS Plus i ulga na start dla najmniejszych przedsiębiorców

red
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uczestniczyło w przygotowaniu ustawy, dzięki której przedsiębiorcy od 1 sierpnia mogą przedłużyć ulgę Małego ZUS Plus o 12 miesięcy.

Z dodatkowego Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 roku korzystali z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. złotych. Dzięki temu będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez cztery, a nie jak dotychczas trzy lata.

- Kontynuujemy działania osłonowe dla polskiej gospodarki. Kluczowe jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, którzy stanowią jej trzon. Liczę, że przedłużenie o rok Małego ZUS Plus pomoże im prowadzić działalność, ale także rozwinąć biznesowe skrzydła - podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

.

Nowe rozwiązania zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest Mały ZUS Plus?

W 2019 roku umożliwiliśmy najmniejszym przedsiębiorcom opłacanie niższych składek ZUS, proporcjonalnych do przychodu - był to tzw. Mały ZUS. W 2020 roku rozszerzyliśmy ulgę, liberalizując próg przychodowy i uzależniając składki od uzyskanego dochodu - stworzyliśmy tzw. Mały ZUS Plus” - zauważa Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Mały ZUS Plus jest ulgą w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców - składki są niższe, proporcjonalne do dochodu. Prowadzący działalność gospodarczą mogą w ten sposób zaoszczędzić średnio nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. złotych i w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

Mały ZUS Plus to kolejna zmiana w prawie, którą można zaliczyć do proprzedsiębiorczych ułatwień wprowadzonych w ostatnim czasie. Co ważne, jest to zmiana uzupełniająca wobec innych nowych regulacji.
Przedłużony Mały ZUS Plus to rozwiązanie dobrowolne i jednorazowe. Skierowane do tych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w tym roku korzystali z tej ulgi.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z rozwiązania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku zakończyli korzystanie z Małego ZUS Plus ponieważ minęło już 36 miesięcy (trzy lata), na przykład w styczniu tego roku. Jeżeli spełniają warunki ustawowe, powinni zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 roku, a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki.

Z nowego rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 roku.
Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Jak skorzystać z dodatkowej ulgi?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, iż aby skorzystać z dodatkowej ulgi podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Co ważne, nie trzeba obecnie dopełniać dodatkowych formalności. Natomiast w kolejnych latach korzystania z ulgi przedsiębiorca będzie musiał zweryfikować, czy nadal spełnia warunki przewidziane w przepisach (chodzi przede wszystkim o wysokość przychodu za rok ubiegły) i ustalić dochód z roku poprzedniego, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.
Według danych z grudnia ubiegłego roku, z Małego ZUS Plus korzystało 235,7 tys. osób.

Szacujemy, że z dodatkowego Małego ZUS Plus w 2023 roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 roku 142,3 tys., a w 2025 roku 104,9 tys.” - wylicza Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Projekt doceniony przez ekspertów

Mały ZUS to rządowa inicjatywa, która w momencie wprowadzania jej w życie została bardzo dobrze oceniona przez wielu ekspertów (projekt popierały między innymi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców czy Konfederacja Lewiatan).
Fachowcy zwracają uwagę, że jest to rozwiązanie dotyczące głównie jednoosobowych działalności gospodarczych, gdzie przede wszystkim zarabia się na życie, a niekonieczne nastawia na duże zyski. A to są osoby, które bardzo dokładnie liczą, jakie mają koszty każdego miesiąca.

Mały ZUS, zdaniem analityków rynku gospodarczego, jest jednym z elementów zachęcających do wyjścia z szarej strefy lub do zwiększenia aktywności zawodowej. Dla niektórych może to być nawet impuls do przejścia z umowy o pracę na samozatrudnienie. Ulga ułatwia działalność tym osobom, które ze względu na obowiązki rodzinne nie mogą pracować na etacie lub świadczą rozmaite usługi nieregularnie, czy w nietypowych godzinach. To także poprawa sytuacji ekonomicznej firm z małych miejscowości. A wszelkie oszczędności dla firm to poprawa ich rentowności oraz perspektywa rozwoju. Dla osób prowadzących drobną działalność gospodarczą, zmiana w przepisach może oznaczać po prostu przetrwanie ich przedsięwzięcia.

Firmy z sektora małych przedsiębiorstw to niezwykle istotny element polskiej gospodarki. Jednak przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, nie będą w stanie rozwijać swojego biznesu, jeśli koszty wykonywania działalności będą przewyższać ich możliwości finansowe. Jestem przekonany, że przedłużenie Małego ZUS Plus pomoże im w zachowaniu ciągłości działania w trudnych czasach - podsumowuje minister Waldemar Buda.

Jest jeszcze ulga na start

Przypomnijmy, że rozwiązaniem pomocnym dla osób zakładających działalność gospodarczą jest tzw. ulga na start, czyli sześć miesięcy bez opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po pięciu latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności.

Ulga na start zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek: na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Solidarnościowy. Ulga na start nie dotyczy natomiast ubezpieczenia zdrowotnego.

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego.

Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki