Marek Mazur: Liczę, że na zjeździe sejmików będzie ktoś z...

  Marek Mazur: Liczę, że na zjeździe sejmików będzie ktoś z rządu [ROZMOWA]

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Marek Mazur, przewodniczący sejmiku łódzkiego

  Marek Mazur, przewodniczący sejmiku łódzkiego ©Grzegorz Gałasiński

  Z Markiem Mazurem, przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa łódzkiego, rozmawia Sławomir Sowa
  Marek Mazur, przewodniczący sejmiku łódzkiego

  Marek Mazur, przewodniczący sejmiku łódzkiego ©Grzegorz Gałasiński

  W jakim celu zwoływany jest w Łodzi sejmik sejmików? Czy nie jest organizowany w opozycji obecnej władzy? Sam Pan podkreślał, że teraz jest tendencja do centralizacji i odbierania kompetencji samorządom.

  Ideą reformy samorządowej była decentralizacja. Dzisiaj nasi sąsiedzi z Ukrainy i Mołdawii pytają nas, jak przebiega ta reforma samorządu, bo chcą to zorganizować tak jak u nas. A chodzi o to, aby władza była bliżej obywatela.
  Pamiętamy przecież czasy, gdy naczelnik gminy czy wójt, chcąc wybudować szkołę czy kawałek drogi, jechał po zgodę i pieniądze do ministerstwa. Dzisiaj decydują o tym samorządy. Jeżeli dzisiaj pewne kompetencje są samorządom zabierane, możemy tu wymienić fundusze ochrony środowiska czy ośrodki doradztwa rolniczego, to jest to kierunek niedobry. Radni współpracujący z mieszkańcami wiedzą chyba lepiej, co jest na miejscu potrzebne. Na zjeździe sejmików chcemy pokazać, jakie zadania stoją przed samorządem wojewódzkim, czym jest taki regionalny parlament, ale i uświadomić mieszkańcom, że to przez samorząd wojewódzki płyną do nich unijne środki.

  Bardzo ładnie Pan mówi o samorządach i mieszkańcach, ale w grę wchodzi polityka. Tak się składa, że w 15 na 16 sejmików rządzą koalicje, z reguły opanowane przez PO i PSL.

  No tak, ale nie może tak być, że w związku z tym mamy się nie zbierać, bo jesteśmy podzieleni na koalicję i opozycję. Chodzi o to, aby wszyscy, podkreślam - wszyscy, z tej rodziny samorządowej mogli się ze sobą spotkać, wymienić poglądy. Przecież Polska stoi regionami.

  W tym roku to już drugie takie spotkanie o charakterze ogólnopolskim, organizowane przez łódzki sejmik. Na uroczystej sesji z okazji 20-lecia konstytucji w Piotrkowie nie pojawił się nikt z najwyższych władz państwowych, teraz chyba też nie.

  Bardzo nad tym ubolewam. Zakładałem, że na sesji z okazji 20-lecia konstytucji pojawi się ktoś z naczelnych władz, tym bardziej, że centralnych uroczystości z tej okazji nie było. Parlament wojewódzki to ostatni szczebel przed parlamentem krajowym. Udział rządu w sejmiku sejmików byłby jak najbardziej wskazany. Wciąż liczę, że ktoś jednak przyjedzie, chociażby po to, żeby wysłuchać, co radni sejmiku mają do powiedzenia. Jeżeli rząd ma uwagi do sejmików, zabiera im kompetencje, to najpierw niech wysłucha radnych, żeby miał wiedzę, co te sejmiki na co dzień robią.

  Obecność prezydenta czy premiera nadaje takiemu zjazdowi rangę, a nieobecność tę rangę odbiera, nie sądzi Pan?

  Można powiedzieć, że odbiera rangę, ale można też powiedzieć, że świadczy to o lekceważeniu spraw samorządu. A to źle. Ci radni z całej Polski, którzy przyjadą do Łodzi, zostali wybrani, jak to się dzisiaj mówi, przez suwerena i należy im się takim sam szacunek jak posłom.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paranoja

  paranoja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  a ja liczę, że będzie ktoś z alkomatem i neutralna prasa która uchwyci sens sejmiku sejmików jako jednej wielkiej biesiady za pieniądze województwa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Berczyński przyjedzie po odprawe z WZL Lublinek.

  wesoły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny