Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marszałek wstrzymał 24 mln złotych na EC1

Jolanta Baranowska
EC1 Wschód i Zachód będzie częścią Nowego Centrum Łodzi
EC1 Wschód i Zachód będzie częścią Nowego Centrum Łodzi Krzysztof Szymczak
Urząd Marszałkowski w Łodzi odrzuca wniosek Łodzi o dofinansowanie rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni EC1 na cele kulturalne. Marszałek ma twierdzić, że Instytucja Kultury EC1 Łódź - Miasto Kultury nie wykonała zaleceń pokontrolnych Urzędu Zamówień Publicznych. Walka idzie o 24 mln zł dotacji dla miasta.

Marszałek wstrzymał realizację wniosku miejskiej instytucji o dotację już w grudniu 2012 roku i nadal odmawia miastu wypłaty środków. Dlaczego?

- Gdy rozpisywaliśmy przetargi na EC1, zażądaliśmy, by oferenci przedstawili nam swój potencjał budowlany - dodaje Adam Komorowski, dyrektor EC1 Łódź - Miasto Kultury. - Jednak nie wszystkie firmy, które stanęły do przetargu, wypełniły to zalecenie. Musieliśmy dopytywać o te informacje. Urząd Zamówień Publicznych, który skontrolował przetargi, stwierdził, że musieliśmy dać nieprecyzyjne zapisy do konkursów, skoro oferenci ich nie zrozumieli. Ale UZP nie wyciągnął z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Urząd Marszałkowski miał oprzeć się o uwagi UZP i zakwestionował dotację dla miasta.

- Sprawa może się skończyć w sądzie - dodaje Adam Komorowski.

Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi twierdzi, że trwają rozmowy z miastem o dotacji.

- Wypłata została wstrzymana, ponieważ - naszym zdaniem - były błędy we wniosku miasta o płatność - mówi Jacek Grabarski. - Zależy nam, by środki z Unii Europejskiej zostały wydane w sposób prawidłowy.

To niejedyny spór, związany z budową EC1. Instytucja Kultury EC1 uważa, że budowa obiektów EC1 Zachód powinna być sfinalizowana do końca tego roku. Wykonawca twierdzi, że prace potrwają maksimum do końca sierpnia 2014 roku. W poniedziałek odbędą się kolejne negocjacje w tej sprawie.

Natomiast wyposażeniem EC1 Zachód zainteresowanych jest kilkanaście firm. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie obiektu. Miasto ma 30 mln złotych na wyposażenie "łódzkiego Kopernika".

Tymczasem ku końcowi zbliżają się prace w EC1 Wschód. Usuwane są tam ostatnie usterki, a obiekt powinien być oddany do użytku w ciągu najbliższych tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki