Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Masz stare dane w dowodzie osobistym? Nie wsiądziesz już do samolotu. Straż graniczna ma nowe uprawnienia

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Archiwum Polska Press
W ciągu miesiąca dziewięciu pasażerów łódzkiego lotniska nie wsiadło do samolotu, bo miało nieaktualne dane w dowodzie osobistym. To dlatego, że straż graniczna ma teraz nowe uprawnienia.

Przed wyjazdem zagranicznym sprawdźmy, czy dane w dowodzie osobistym są aktualne lub czy nie został on z różnych powodów unieważniony - apelują wspólnie straż graniczna i łódzkie lotnisko. W skutek nowych przepisów dowody osobiste są teraz na granicy dokładniej sprawdzane.

12 stycznia weszły w życie nowe przepisy o dowodach osobistych. Nadały one funkcjonariuszom straży granicznej dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych (tzw. RDO) i wprowadziły obowiązek weryfikacji dowodów.

Jak tłumaczy por. SG Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka prasowa Nadwiślańskiego Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory strażnicy mieli dostęp m.in. do rejestrów osób poszukiwanych lub mających zakaz opuszczenia kraju. Teraz mają też prawo i obowiązek sprawdzenia podczas kontroli także ważności dowodów osobistych.

- Mamy na bieżąco podgląd do bazy RDO i widzimy, czy dowód został unieważniony - wyjaśnia por. SG Bielec-Janas.

Powodem unieważnienia dowodu może być m.in. zmiana danych osobistych takich jak na przykład zmiana nazwiska po ślubie lub rozwodzie i niewyrobienie nowego dowodu w ciągu miesiąca. Unieważniony może być też dowód osobisty, jeśli zgłosiliśmy jego kradzież lub zgubienie, a później odnaleźliśmy.

Jeśli straż graniczna stwierdzi, że dowód osobisty jest nieważny, nie wypuści nas z kraju. Jeśli okaże się, że dowód figuruje w bazie RDO jako zagubiony lub skradziony, strażnik będzie musiał go zatrzymać.

Jeśli nie będziemy mieć przy sobie ważnego paszportu, nie wsiądziemy do samolotu.

Osób, które posługują się nieważnym dowodem nie wiedząc o tym, jest wiele. Tylko w ciągu miesiąca obowiązywania nowych przepisów na łódzkim lotnisku straż graniczna zatrzymała dziewięć osób z unieważnionymi dowodami. Wszystkie miały w nich nieaktualne dane osobowe.

Na czterech lotniskach obsługiwanych przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej: w Łodzi, Modlinie, Bydgoszczy i na Okęciu w ciągu miesiąca zatrzymano 85 takich osób. W 74 przypadkach miały one unieważnione dowody z powodu zmiany danych osobowych. Kolejne 10 zgłosiło wcześniej utratę tego dokumentu lub nie wymieniło go mimo przekroczenia termin ważności.

Straż graniczna może sprawdzić i zatrzymać nasz dowód nie tylko na lotniskach, ale też na przejściach granicznych lub podczas kontroli drogowej.

- Dlatego przed planowaną podróżą zagraniczną, warto upewnić się czy nasz dowód osobisty nie został unieważniony - podkreśla por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Ważność dowodu osobistego można łatwo sprawdzić przez internet, jeśli tylko posiada się profil zaufany.

Jeśli nie mamy profilu zaufanego ważność dowodu możemy sprzwdzić w swoim urzędzie miasta lub gminy w wydziale wydającym dowody osobiste.

Na razie o konieczności sprawdzenia ważności dowodu przypomina pasażerom łódzkie lotnisko. Komunikat w tej sprawie umieściło m.in. na Facebooku.

Jak podkreśla Wioletta Gnacikowska, rzeczniczka prasowa łódzkiego lotniska, ma to związek z problemami, jakie maja pasażerowie z powodu nieważnych dowodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki