OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Joe Truman (Wielka Brytania), Tom Derache (Francja( i Mateusz Rudyk podczas rywalizacji w Lidze Mistrzów. Fot. Alex Whitehead/SWpix.com/Shutterstock
Holender Harrie Lavreysen wygrał sprint w pierwszych w tym sezonie zawodach Ligi Mistrzów w kolarstwie torowym na Majorce. Drugi był Francuz Tom Derache, a trzeci Mateusz Rudyk.

Mateusz Rudyk na podium w sprincie

Wyścigi sprinterskie w Lidze Mistrzów są rozgrywane na innych zasadach niż podczas największych imprez. Nie ma eliminacji, a w pierwszej rundzie i w półfinale ściga się po trzech zawodników na dystansie 750 m. Rudyk na otwarcie pokonał Jeana Spiesa z RPA i Ronaldo Singha Laitonjama z Indii. W półfinale o 0,027 s przegrał z Derachem, zostawiając za plecami Brytyjczyka Joe Trumana.

Na zakończenie zawodów Lavreysen wyprzedził Derache'a. Wygrał także w keirinie, w którym Rudyk odpadł w 1. rundzie.

W rywalizacji kobiet Polki nie startowały. Sprint wygrała Niemka Alessa-Catriona Propster przed Brytyjką Emmą Finucane i Kolumbijką Marthą Bayoną. W keirinie triumfowała Nowozelandka Ellesse Andrews, druga była Bayona, a trzecia Propster.

O Lidze Mistrzów w kolarstwie torowym

Liga Mistrzów to organizowany po raz drugi cykl jednodniowych zawodów pod egidą UCI. Zaproszenia otrzymało 36 kolarzy, każdy z nich startuje w dwóch konkurencjach - sprinterskich lub średniodystansowych. Podobne zasady obowiązują u pań.

W następną sobotę kolarze będą się ścigać w Berlinie. Kolejne zawody zaplanowano w Saint-Quentin-en-Yvelines (4 listopada) oraz dwa w Londynie (10 i 11 listopada).