Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: pierwszy dzień egzaminu

Maciej Kałach
Egzamin maturalny z polskiego zwykle zaczyna się o 9:00.
Egzamin maturalny z polskiego zwykle zaczyna się o 9:00. Dziennik Łódzki/archiwum/Paweł Nowak
Słoneczny długi weekend spędzają z głowami w podręcznikach i lekturach. W piątek ponad 24 tys. mieszkańców województwa łódzkiego zdaje pierwszy z maturalnych egzaminów - z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów i techników tematy z tego obowiązkowego arkusza poznają o godz. 9. Dodatkowo, piątkowe popołudnie będzie pracowite dla jedenastu osób, które jako przedmiot dodatkowy wybrały wiedzę o tańcu.

W liceach i technikach zaczyna się maraton egzaminów. Koniec stresów 29 czerwca - w dzień ogłoszenia wyników.

Pięć egzaminów to minimum
Maturzysta, aby uzyskać "świadectwo dojrzałości" musi pomyślnie przejść przez trzy obowiązkowe egzaminy pisemne na poziomie podstawowym - z polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązkowa jest także tzw. "prezentacja maturalna", czyli ustny sprawdzian z polskiego, a absolwent musi stanąć też przed komisją nauczycieli prowadzących lektoraty.

Na tym nie koniec, ponieważ punkty, które decydują o przyjęciu na studia, zdobywa się przede wszystkim za egzaminy dodatkowe. Maksymalnie uczeń może dobrać sobie 6 takich sprawdzianów. Najczęściej są to arkusze rozszerzone - z angielskiego, matematyki, biologii oraz polskiego.

W porównaniu z ubiegłoroczną maturą w egzaminach 2012 rewolucji nie będzie. Ta nadejdzie w 2015 roku, gdy licea opuści pierwszy rocznik kształcony według nowej podstawy programowej.

Łódzki "bunt" zmienił maturalny terminarz
Jednak w procedurach doszło do dwóch zmian, z których jedna jest dla obecnych absolwentów szczególnie istotna. W poprzednich latach w pierwszy dzień matury wszyscy zdawali język polski na poziomie podstawowym - a po dwugodzinnej przerwie ci, którzy zdecydowali się na poziom rozszerzony z tego przedmiotu, znów musieli zasiąść nad arkuszami. Łatwiejszą i trudniejszą część tego samego dnia zdawano także z matematyki. Zwłaszcza uczniowie wybierający poziom rozszerzony "matmy" skarżyli się, że pisanie dwóch testów z tego przedmiotu w jednym terminie to zbyt duży wysiłek, który może przełożyć się na słabsze wyniki. Te narzekania przyniosły efekty - w tym roku podstawowa matematyka jest we wtorek rano, a rozszerzona w środę. Łatwiejszą część polskiego uczniowie zdają w piątek, chętni na trudniejszą - w poniedziałek.

- To spełnienie postulatów nie tylko uczniów, ale i szefów szkół - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Warto przypomnieć, że walka o to, by nie zdawać dwóch egzaminów jednego dnia rozpoczęła się w Łodzi. Przed maturą 2010 roku dwoje uczniów XXVI Liceum Ogólnokształcącego zaczęło zbierać podpisy pod tym postulatem w szkołach i na ulicach miasta. Akcja wykroczyła poza województwo, ale wtedy Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, układając terminarz, na wysłuchanie protestujących się nie zdecydowała.

Nie zdasz matmy? Poprawisz ją w sierpniu
Druga zmiana odnosi się do egzaminu ustnego. W poprzednich latach uczniowie wybierali, czy z języka obcego zdają poziom podstawowy czy rozszerzony.

- Teraz ten podział zniknął, a nowa, jednolita forma pozwoli na lepsze określenie poziomu absolwenta - mówi dyrektor Zakrzewska.

Wyniki poznamy 29 czerwca. Przed rokiem "świadectwa dojrzałości" nie otrzymał co czwarty absolwent, głównie z powodu matematyki, której nie zdał co piąty maturzysta 2011. Ale "oblanie" jednego z obowiązkowych przedmiotów to jeszcze nie tragedia - w takim wypadku pechowiec ma prawo do poprawki. 21 sierpnia absolwenci jeszcze raz podejdą do niezaliczonego w maju przedmiotu pisemnego, następne trzy dni są przeznaczone na poprawianie w szkołach "oblanego" egzaminu ustnego. Poprawki zastąpiły "amnestię", stosowaną w latach 2006-2007 przez Romana Giertycha, byłego ministra edukacji. Przypomnijmy, że można było wtedy otrzymać maturę z jednym niezdanym egzaminem. W wypadku sukcesu na poprawce, można jeszcze dostać się na mniej oblegane kierunki bezpłatnych studiów.

OKE w Łodzi co roku przestrzega przed ściąganiem - w wypadku wykrycia niesamodzielnej pracy prawo do poprawki nie przysługuje, więc szansa na "świadectwo dojrzałości" przyjdzie dopiero w 2013 roku.

***

W IV LO matura trwa od środy

W IV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi absolwenci zdają egzaminy już od 2 maja. Chodzi jednak o międzynarodową maturę w programie International Baccalaureate (IB). Uzyskanie takiego świadectwa ułatwia ubieganie się o indeks zagranicznej uczelni. W środę 37 uczniów IV LO rozpoczęło sesję egzaminem z języka angielskiego, popołudniu odbył się sprawdzian z psychologii. Każdy z międzynarodowych maturzystów będzie zdawał do 22 maja średnio kilkanaście egzaminów. Przygotowywali się do nich realizując w drugiej i trzeciej klasie inną podstawę programową niż nie-"międzynarodowi" uczniowie. Program IB jest wykładany także w Szkole Europejskiej w Łodzi.

***

24 tys.maturzystów w Łódzkiem pisze w piątek maturę z części podstawowej jęz. polskiego

5 egzaminów trzeba zdać, aby uzyskać maturę - 3 pisemne i 2 ustne

6 egzaminów dodatkowych można pisać maksymalnie, aby walczyć o indeks uczelni

75 proc. maturzystów uzyskało "świadectwo dojrzałości" w 2011 r.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki