Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2017: Matura poprawkowa już we wtorek

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Majowy egzamin dojrzałości w jednym z łódzkich ogólniaków
Majowy egzamin dojrzałości w jednym z łódzkich ogólniaków Grzegorz Gałasiński
Zamiast kasztanów kwitną już wrzosy, a tymczasem w nowym tygodniu znów zaczyna się matura. We wtorek szansa, dla absolwentów ogólniaków i techników, którzy wiosną „polegli” na jednym z obowiązkowych egzaminów pisemnych, od środy do piątku - poprawka dla nielicznych maturzystów z niezaliczonym egzaminem ustnym z języka polskiego lub wybranego obcego.

Jak co roku największe szkody maturzystom wyrządziła obowiązkowa matematyka, pisana na poziomie podstawowym. Z ponad 4 tysięcy absolwentów miejskich szkół, kończących się egzaminem dojrzałości, nie zaliczyło jej około pół tysiąca łodzian. To oni zmierzą się powtórnie z matematyką we wtorek, 22 sierpnia - jeśli wiosną nie „oblali” także innego z przedmiotów obowiązkowych, co uniemożliwia udział w poprawce (i powoduje, że następna szansa na świadectwo dojrzałości nadejdzie dla nich dopiero w 2018 r.).

Szczęściarz-poprawkowicz będzie mógł skorzystać z oferty zarówno prywatnych jak i publicznych szkół wyższych.

Poprawkowe świadectwa Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi wyda 12 września. Tymczasem na Uniwersytecie Łódzkim największa jednostka tej uczelni, czyli Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, aż do 15 września wydłużyła zapisy na osiem ze swoich kierunków. Wśród nich jest jeden z flagowych, czyli ekonomia, a na „Eksocu” można też z poprawkowym świadectwem ubiegać się o przyjęcie na darmową informatykę.

Przygarnie poprawkowiczów także Wydział Filologiczny UŁ do 15 września prowadzący nabór m.in. na polonistykę, filologię klasyczną, rosyjską, słowiańską oraz niemcoznawstwo.

Do 17 września poprawkowiczom daje czas Wydział Nauk Geograficznych UŁ (prowadzi nabór m.in. na geografię, geoinformację, geomonitoring oraz turystykę z rekreacją), zaś o jeszcze jeden dzień dłużej Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ (od archeologii do wojskoznawstwa).

W drugim etapie swojej rekrutacji Politechnika Łódzka przyjmuje dokumenty od kandydatów do 13 września.

- Politechnika Łódzka oferuje w nim kandydatom ponad 728 miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia - wyliczała w lipcu Ewa Chojnacka, rzecznik prasowy uczelni.

Na PŁ najwięcej wolnych miejsc na studiach bezpłatnych dla posiadaczy matury pozostało na kierunku mechanika i budowa maszyn (40) mniej jest ich np. na chemii budowlanej (20), inżynierii wzornictwa przemysłowego (15) czy biotechnologii (9).

Tylko, czy studia „ścisłe”, które stanowią duży fragment oferty dla poprawkowiczów będą dobrym wyborem dla osób, które nie zaliczyły podstaw matematyki za pierwszym podejściem? Z drugiej strony same uczelnie nie traktują świadectwa dojrzałości jako w pełni miarodajny dokument...

Może świadczyć o tym nowa oferta Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Ten poprawkowiczów, przynajmniej na razie, u siebie nie chce (popularna „WuZetka” prowadzi nabór uzupełniający tylko na jeden kierunek wykładany w języku angielskim - do 9 września). Jednak w ostatnią środę wydział zaproponował już przyjętym na jego kierunki tegorocznym maturzystom, aby sprawdzili się w teście z matematyki.

Co jeśli test nie pójdzie najlepiej? Wtedy „WuZetka” proponuje swoim nowym podopiecznym, aby skorzystali z oferty specjalnego kursu, który odbędzie się w dniach 18-30 września i kosztuje 280 zł.

Według deklaracji wcale nie chodzi o poprawę wydziałowych finansów.

„Naszym podstawowym celem jest pomoc Państwu w ograniczeniu problemów z opanowaniem matematyki w tracie studiowania na naszym Wydziale. Przedmiot Matematyka i statystyka, który znajduje się w programie studiów I stopnia w trakcie pierwszego semestru, wymaga określonego poziomu znajomości matematyki. Nasze doświadczenia pokazują, że nie wszyscy Państwo, studenci, którzy rozpoczynają naukę na I roku studiów, dysponują poziomem znajomości matematyki, który pozwala na efektywny udział w zajęciach” - zaprasza swoich pierwszoroczniaków Wydział Zarządzania UŁ.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 7 - 13 sierpnia 2017 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki