– Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno osób zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Rodzic lub opiekun prawny nie może wejść z dzieckiem – wyliczała przed weekendem Anna Ostrowska, rzecznik ministerstwa edukacji. – Ławki w salach egzaminacyjnych muszą być ustawione w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, takich jak książki, telefony komórkowe czy maskotki.
Ponadto, w trakcie egzaminu każdy uczeń musi mieć swój własny zestaw przyborów piśmienniczych.
– Wejścia zaplanowaliśmy co 5 minut – mówi Urszula Kacprzak, wicedyrektor I LO w Bełchatowie. - Pierwsi uczniowie przyjdą do szkoły o godz. 8.15. Jak dodaje wicedyrektor, w tym roku dopuszczono też możliwość opóźnienia w rozpoczęciu egzaminu maturalnego tak, by wszystkie procedury bezpieczeństwa na pewno zostały zachowane.
W I LO płyny dezynfekcyjne znajdują się przy każdym wejściu do sali egzaminacyjnej, w salach, ale też na stolikach, na których leżą słowniki.
– Przed każdym skorzystaniem ze słownika uczeń musi zdezynfekować dłonie – mówi Urszula Kacprzak. – Zrobić to musi także po odłożeniu słownika.
MATURA 2020: POLSKI
Nieopodal Bełchatowa – w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie – przed kilkoma dniami u jednego z pracowników obsługi tej placówki ujawniono koronawirusa. Budynek ZSP został już zdezynfekowany, a ta część kadry, która miała kontakt z zakażoną osobą przebywa na kwarantannie – wśród nich dyrektor. Jednak w poniedziałek w Szczercowie egzamin ma się rozpocząć jak w całej Polsce.
Zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego. Np. przed rokiem, gdy maturzyści odetchnęli z ulgą, że egzaminów nie odwołał strajk nauczycieli, ich pierwszego dnia zaczęła się seria fałszywych alarmów bombowych, spowodowanych napływającymi do szkół wiadomościami e-mail. W województwie łódzkim spowodowały one opóźnienia rozpoczęcia matury, ale w Polsce był przypadek jej przesunięcia na inny termin. A w tym roku na start matur najwyraźniej nakłada się początek sezonu burzowego...
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, absolwent musi zaliczyć trzy egzaminy na poziomie podstawowym – z języka polskiego, matematyki oraz z wybranego języka obcego. Na skutek obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w 2020 r. nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych (z języka polskiego i obcego). Na maturę składają się też egzaminy dodatkowe, na poziomie rozszerzonym, zdawane dla zebrania punktów potrzebnych w rekrutacji na uczelnie. Najpopularniejsze „rozszerzenia” dotyczą takich przedmiotów jak angielski, matematyka, geografia, język polski, biologia oraz chemia.
Maturzyści poznają wyniki egzaminów 11 sierpnia. Przed rokiem świadectwa dojrzałości po majowych egzaminach nie otrzymał co piąty absolwent 2019 z województwa łódzkiego.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?