Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści polubili matematykę!

Maciej Kałach
Jakub Pokora
Wygląda na to, że namawianie młodzieży do studiowania kierunków ścisłych zaczyna przynosić rezultaty. Podczas matury 2012 więcej absolwentów liceów i techników niż przed rokiem będzie walczyło o indeksy, zbierając punkty z takich przedmiotów, jak matematyka, biologia i chemia.

Uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do 7 lutego mieli obowiązek zadeklarować, jakie przedmioty chcą zdawać podczas wiosennych egzaminów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi właśnie ogłosiła wyniki tych wyborów w woj. łódzkim.
Sprawdziany dzielą się na zdawane na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym.

Każdy maturzysta musi zaliczyć "podstawę" z polskiego oraz matematyki. Jednak arkuszy z tego drugiego przedmiotu będzie rozdanych dwa tysiące więcej niż z ojczystego języka, bo łatwiejszą część matematyki, oprócz maturzystów 2012, piszą również osoby, które licznie oblały ten egzamin przed rokiem. Teraz poprawiają matmę, bo chcą iść na studia.

Oni napiszą w tym roku maturę: ZOBACZ W DZIALE STUDNIÓWKI

Obowiązkowe jest także zdawanie jednego z języków obcych na poziomie podstawowym. Ich popularność w naszym regionie nie zmienia się od lat - dominuje angielski, a za nim w rankingu znajdziemy niemiecki i rosyjski. Francuski, hiszpański i włoski cieszą się niszową popularnością. Języki obce można też zdawać jako przedmioty nieobowiązkowe - zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Maturzyści mogli zdecydować się na wpisanie do sześciu przedmiotów nieobowiązkowych. Wybierają je, aby zebrać jak najwięcej punktów wymaganych do zdawania na wymarzony kierunek studiów. W 2012 r. ponad 6 tys. absolwentów napisze rozszerzoną część egzaminu z angielskiego, ale tuż za nim w maturalnym rankingu znalazła się rozszerzona matematyka, którą chce zaliczyć 5 tys. uczniów.

- To bardzo dobra wiadomość dla Politechniki Łódzkiej. Z kolei popularność rozszerzonej biologii powinna cieszyć Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który uznaje ten przedmiot za ogromnie ważny w swoich kryteriach naboru - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Trudniejsza część biologii w tym roku wyprzedziła rozszerzony egzamin z polskiego - i to jest najważniejsza zmiana w rankingu popularności przedmiotów w porównaniu z poprzednim rokiem. Za rozszerzeniami z biologii i polskiego znalazły się geografia i chemia. Mniejszą popularnością cieszą się wiedza o społeczeństwie, fizyka z astronomią oraz historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki