MDK w Zgierzu znowu grozi likwidacja?

  MDK w Zgierzu znowu grozi likwidacja?

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  MDK w Zgierzu znowu grozi likwidacja?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu znów stanął w obliczu likwidacji. Nie minęło pół roku, a już nie ma w budżecie pieniędzy na dalszą działalność. Pracownicy obawiają się, że od nowego roku szkolnego nie będą mieć pracy, a rodzice są przerażeni, że nie zapewnią pociechom zajęć pozalekcyjnych.
  Rada rodziców MDK postanowiła ratować placówkę i zorganizować akcję pod hasłem "Tour de MDK". Odbędzie się ona w środę. Ma polegać na przejeździe rowerami po ulicach Zgierza. Metę zaplanowano pod starostwem, gdzie uczestnicy wręczą staroście Krzysztofowi Kozaneckiemu petycję z prośbą zwiększenie budżetu MDK.

  - Jest to odpowiedź na organizację przez władze Tour de Powiat i zwrócenie uwagi, że na takie imprezy są przeznaczane pieniądze budżetowe, a nasz dom kultury jest w systematyczny sposób powoli likwidowany poprzez zmniejszanie funduszy - napisała na Facebooku Iza Pakulska w imieniu rady rodziców MDK. Wpis pojawił się w grupie nazwanej "Uratujmy MDK".

  Kilka dni temu dyrektorka MDK Jadwiga Wlaźlińska wysłała pismo do zarządu powiatu zgierskiego. Zwróciła się o zwiększenie budżetu placówki o 45 tys. zł.

  Tegoroczny budżet MDK, w którym widać dno, ustalono na 450 tys. zł. To znacznie mniej niż w latach poprzednich. Cięcia budżetów dotknęły również młodzieżowe domy kultury w Ozorkowie i Aleksandrowie.

  - Ubiegłoroczne cięcie etatów zaburzyło pracę i funkcjonowanie placówki - czytamy w piśmie do zarządu powiatu. - Prowadzenia większości zlikwidowanych zajęć podjęło się Stowarzyszenie Kameleon. Obsługę administracyjną wykonują wolontariuszki stowarzyszenia. Nauczyciele MDK zostali zmuszeni uzupełniać etaty w innych placówkach. Przez to nie mogą realizować programów nauczania, czyli doprowadzić do premiery teatralnej, przygotować do festiwali, przeglądów lub nagrań płyt.

  Jadwiga Wlaźlińska zwróciła też uwagę, że po raz pierwszy od 12 lat nie będzie zorganizowana sztandarowa impreza MDK - czyli festiwal "Zderzak". Zabrakło pieniędzy.

  - Dyrekcja MDK od wiosny 2012 roku posiadała informacje, dotyczącą wysokości budżetu na bieżący rok - wyjaśnia starosta Krzysztof Kozanecki. - Wiadomym było, że będzie to kwota 450 tys. zł. Sytuacja finansowa powiatu zgierskiego nie uległa poprawie, a więc budżet MDK również nie wzrósł. Dyrekcja posiadała informacje, dotyczące wysokości budżetu z tak dużym wyprzedzeniem, że powinna dostosować organizację i plan pracy jednostki do jej możliwości finansowych.

  O likwidacji MDK mówi się od kilku lat. Najpierw był problem ze stanem technicznym budynku, który zagrażał bezpieczeństwu uczestników zajęć. Później powstały pomysły przekazania placówki miastu, ale bez siedziby, co oznaczałoby istnienie MDK, ale tylko na papierze. Pracownicy MDK, rodzice i uczestnicy zajęć bronili istnienia placówki. Organizowali pikiety, wieszali żałobne kiry na elewacji, a nawet grozili, że przykują się do kaloryferów. Czy Tour de MDK pomoże uratować finanse placówki?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MDK musi zostać!

  Lena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Łódź też podupada, więc jako dzielnica Zgierz nic nie zyska. Każde miasto powinno dbać o własny rozwój - kulturę i rozrywkę, tak aby ludzie nie musieli wyjeżdżać do innych miast i tam zostawiać...rozwiń całość

  Łódź też podupada, więc jako dzielnica Zgierz nic nie zyska. Każde miasto powinno dbać o własny rozwój - kulturę i rozrywkę, tak aby ludzie nie musieli wyjeżdżać do innych miast i tam zostawiać pieniędzy, tak aby wiązali się z miejscem zamieszkania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kobita

  byłyzgierzanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  I macie tą swoją Wieczorek - miss szpitala i roztrwaniania pieniędzy. Jak Sokół był to niczego nikomu nie brakowało, a teraz Zgierz podupada i skończy jako dzielnica Łodzi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo