Nasza Loteria

Mediateka w zabytkowej willi przy Moniuszki. Łódzka multimedialna biblioteka ma być gotowa w roku 2020

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W zabytkowych wnętrzach zrujnowanej willi Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3/5 w Łodzi powstaje Mediateka - multimedialna biblioteka. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku.

Przetarg na remont budynków przy ul. Moniuszki 3 i 5 Urząd Miasta Łodzi rozstrzygnął w połowie roku. Wygrało go konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Budomal - Artur Leśniak (lider konsorcjum), Mosaicon oraz Btib-Bau. Za wykonanie prac ma otrzymać aż 36 mln zł. Na razie, do 27 października wykonawca robót ma przedstawić koncepcję architektoniczną Mediateki.

MeMo - Mediateka, która zajmie jedną z kamienic, przedstawiana jest jako nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne. Mają się w niej znaleźć zbiory literackie i popularnonaukowe, a także wydawnictwa audowizualne, zgromadzone na różnych nośnikach. Można się też spodziewać gadżetów technologicznych przybliżających kulturę i sztukę za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów czy internetu. Jak podkreślają pomysłodawcy, to nie będzie tylko wypożyczalnia, ale także miejsce wielu działań związanych z kulturą i sztuką, odbywać się tu mają m.in. spotkania z autorami książek, konkursy i panele dyskusyjne.

Książki będzie można wypożyczyć bądź przeglądać na miejscu. Dostęp wirtualny zapewnią: sieć informatyczna, Wi-Fi i internet - książki będą udostępniane np. w chmurze poprzez streaming. Mediateka będzie miała własny portal internetowy, profile w mediach społecznościowych, kanał YouTube i aplikację na telefony.

Na parterze budynku znajdą się sale wielofunkcyjne. Jedna dwukondygnacyjna z antresolą, kulisami, bocznym wejściem i połączeniem z ogrodem, druga - ze zbiorami.

Za działalność Mediateki odpowiadać będzie Dom Literatury w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Mediateka w zabytkowej willi przy Moniuszki. Łódzka multimedialna biblioteka ma być gotowa w roku 2020 - Dziennik Łódzki

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bibliotekarka
Mediateki są, ale włączone w sieć bibliotek publicznych danego miasta. Zwykle jako filie z nieco odmiennym regulaminem (np. odpłatność za wypożeczanie materiałów audiowizualnych, bowiem filmy dvd muszą mieć licencje do wypożyczania a instytucja odprowadza duży podatek do ZAiKS; czyli nie sa to filmy, które są dołączane do gazet a nośniki z licencją za kilkaset złotych!).
Jeżeli łódzka mediateka nie bedzie włączona do miejskiej sieci bibliotecznej, dla użytkowników oznacza to kolejny zapis, następna karta w portfelu. Dla miasta - dodatkowe koszty (osobny katalog, oprogramowanie...).
Ż
Żurnalista
Cytat: "Książki będzie można wypożyczyć bądź przeglądać na miejscu. Dostęp wirtualny zapewnią: sieć informatyczna, Wi-Fi i internet - książki będą udostępniane np. w chmurze poprzez streaming. Mediateka będzie miała własny portal internetowy, profile w mediach społecznościowych, kanał YouTube...". W prawie każdej bibliotece jest to obecnie realizowane. Nie trzeba mediateki, bowiem każda współczesna biblioteka publiczna spełnia zazwyczaj już tę rolę! Profile w mediach społecznościowych, czytelnie internetowe (np. poprzez wykupienie licencji IBUK LIBRA), dostęp do repozytoriów, gromadzonych audiobooków, filmoteki... Prosimy o nieprzepisywanie bzdur podawanych przez tzw. pomysłodawców (pierwsze mediateki w Polsce powstały już dawno temu we Wrocławiu i Olsztynie). W Łodzi "wymyślają" to osoby nie znające się na bibliotekarstwie, infobrokerstwie, funkcjonowaniu mediów społecznościowych... Obecnie nie buduje się już mediatek na świecie, a inwestuje w istniejące biblioteki, wyposażając je w środki techniczne i oprogramowanie.
Skoro łódzką mediateką ma zawiadywać DLwŁ, oznacza to, że instytucja nie będzie włączona w sieć (wspólna karta biblioteczna i katalog) bibliotek publicznych miasta Łodzi. Innymi słowy, powstanie kolejny "dom kultury" z paroma funkcjami medialnymi.
I niech pan redaktor napisze raczej, od ilu lat dyrekcja i zarząd mediateki w Łodzi, która ma powstać dopiero (sic!) pobierają pensje?
g
gosc
złotych na Misia czyli na multimedialną bibliotekę jest. Na nowe książki dla istniejących bibliotek pieniędzy praktycznie nie ma.
?
Kto będzie utrzymywał "mediatekę", bo raczej sama się nie utrzyma.
G
Gość
dalszym ciągu nie wie jak zostać deweloperem i budować swoim ziomkom to co im potrzeba a nie to co wymyśliły sobie fenomenalne spółki towarzysko biznesowe ku chwale swoich kieszeni. bo jakby wiedział to wybrańcy nie zarobili by już dziesiątek i setek milionów na swoich chałturach, dlatego nie słychać nic o masowym dokształcie społeczeństwa mimo buńczucznych wypowiedzi wodza o jednakowych szansach dla wszystkich.
G
Gość
Jak ktoś chce zobaczyć może pojechać a byc może są tez na internecie . B fajne nowoczesne pomocne twórcze miejsce , będziecie zachwyceni .
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki