"Mia100 kamienic" skręca w kierunku rewitalizacji całych...

  "Mia100 kamienic" skręca w kierunku rewitalizacji całych kwartałów

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Odnowiona kamienica przy ul. Piotrkowskiej 86
  1/2
  przejdź do galerii

  Odnowiona kamienica przy ul. Piotrkowskiej 86 ©DziennikŁódzki/archiwum

  "Mia100 kamienic" już wkrótce zmieni się w "Miasto kamienic". Magistrat zapowiada, że nie chodzi tu o kosmetyczną zmianę nazwy. Zniknięcie cyfry "100" z nazwy programu, w którym gruntownie remontowane są miejskie kamienice, będzie wyraźnym znakiem, że przekroczona została magiczna liczba stu budynków w Łodzi poddanych modernizacji.
  Jak wylicza Tomasz Piotrowski, p.o. dyrektor biura prezydenta Łodzi i koordynator projektu, dziś miasto ma za sobą remont 31 budynków. I kolejne 32 w trakcie prac. Dla 17 ma przygotowane projekty, dokumentacje, stosowne pozwolenia i czeka tylko na rozpoczęcie prac. W przygotowaniu jest 36 projektów, których realizacja ma ruszyć w 2014 roku.

  Na koniec 2014 roku dałoby to 116 budynków. Przypomnijmy tylko, że Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, obiecywała rozpoczęcie prac w stu budynkach do końca swojej kadencji i uratowanie najciekawszych kamienic w Śródmieściu. Sto przy trzech tysiącach budynków, należących w stu procentach do gminy, to symboliczna liczba. Ale i dobry początek.

  A początki programu "Mia100 kamienic", który ruszył w 2011 roku, do łatwych nie należały. Projekt remontu łódzkich kamienic przygotowali społecznicy. Ale oni zakładali remont każdego cennego budynku. Natomiast miasto od początku wyraźnie powiedziało, że do projektu, który jest robiony z pieniędzy z miejskiego budżetu, mogą wejść tylko budynki, będące w stu procentach własnością gminy.

  Tu drogi z częścią społeczników się rozeszły, ale do "Mia100 kamienic" weszła Urszula Niziołek-Janiak, współpomysłodawczyni remontu kamienic, a dziś łódzka radna. Koordynatorzy projektu mówią, że jest to miękka, kobieca ręka "Mia100 kamienic". Artysta plastyk, absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego łódzkiej ASP i projektantka wnętrz podpowiada, który budynek jeszcze należałoby włączyć do programu i dlaczego jest aż tak cenny pod względem wizualnym i architektonicznym.

  Natomiast od trzymania projektu w ryzach jest Marcin Obijalski, p.o. dyrektor w wydziale budynków i lokali Urzędu Miasta Łodzi, ale i specjalista w realizacji projektów. To on pilnuje, by prace w każdym budynku były monitorowane na bieżąco. Przy takiej liczbie trwających i planowanych remontów, w każdej chwili może powiedzieć, na jakim etapie jest inwestycja, gdzie wymieniono już wszystkie okna, a gdzie zaczęto remont klatki schodowej. Wie, kiedy planuje się zakończenie prac i czy będzie opóźnienie.

  Ale na początku najtrudniejsze były rozmowy z lokatorami kamienic. Część mogła zostać w wynajmowanych mieszkaniach. I przygotować się na mieszkanie w kamienicy, w której trwa remont. Część musiała się przeprowadzić. Ustawodawca wprawdzie nakazuje zaproponować im jedno mieszkanie do przeniesienia się, ale miasto, któremu zależało na remoncie danej kamienicy, dawało nawet... kilkanaście propozycji. Przez Urząd Miasta przewinęły się tłumy słusznie czy niesłusznie niezadowolonych ludzi.

  W końcu, w 2012 roku, wprowadzono jasną zasadę, która miała obowiązywać wszystkich. Każda rodzina dostaje trzy propozycje nowego mieszkania: jednego wyremontowanego i dwóch do remontu. Jeśli odrzuci wszystkie - sprawa skończy się sądową eksmisją. W końcu mieszkanie komunalne jest po prostu wynajętym lokalem. W tym roku w zasadzie ustały narzekania ze strony wyprowadzanych najemców. Kilka rodzin z kamienicy przy ulicy Gdańskiej 35, które zrobiły miastu porządną awanturę, bo zdejmowały dach z budynku, gdy one jeszcze zajmowały swoje dotychczasowe lokale - trafiło do bloku przy ulicy Łagiewnickiej. Po pierwszych spotkaniach z lokatorami ciężar rozmów z nimi wzięli na siebie radni Urszula Niziołek-Janiak i Paweł Bliźniuk. Podali najemcom swoje numery telefonów. Dziś, jak twierdzi Tomasz Piotrowski, niezadowoleni najemcy to jednostkowe sytuacje.

  Ale niezadowolenie wyrażali również ci, którzy zostali w zajmowanych lokalach mimo trwających tam prac. Jeden lokator nie rozumiał, dlaczego miasto chce mu skuć prawie całą glazurę w kuchni i w łazience. Inny narzekał, że będzie miał wymieniane okna, które kilka miesięcy wcześniej sam wymienił.

  Miasto miało jednak ważne powody, by tak postępować. Podpisało umowę z Dalkią na podłączenie centralnego ogrzewania do każdego remontowanego budynku. Tak, by ludzie nie musieli palić w piecach, instalować drogiego w eksploatacji ogrzewania elektrycznego i grzać wody w bojlerach. Ale w tym celu trzeba przeciągnąć instalację, a to wymagało m.in. kucia ścian. Z kolei okna w danej kamienicy - wszystkie - miały być jednakowe.

  Byli też tacy, którzy na czas remontu wyprowadzili się z mieszkań, ale zapowiadali, że chcą wrócić. Dziś robi tak około 30 procent tych, którzy się wyprowadzili. Na jakich zasadach? Kamienice musieli opuścić lokatorzy, którzy wynajmowali tu lokale socjalne o obniżonym standardzie. Ci, którzy chcą wrócić, nie mogą mieć długów czynszowych. I muszą zgodzić się na czynsz wyższy - średnio o 30 procent od standardowych stawek, czyli około 9 złotych za metr kwadratowy. Lokatorzy, którzy początkowo kręcili nosem na wysokość rachunków w odnowionej kamienicy, dziś wracają, oglądają elewacje, czyste klatki schodowe, bramy i podwórka, nowe okna i podłogi, mieszkania z WC, łazienkami i... godzą się na wyższe opłaty w zamian za przyzwoity standard życia.

  Do odnowionych kamienic wprowadzają się w końcu ci, którzy muszą wyprowadzić się z dotychczas zajmowanego mieszkania, bo tam właśnie rusza remont. Resztę mieszkań w zmodernizowanych budynkach zajmą ci, którzy wygrają miejskie konkursy oraz... najzdolniejsi studenci. Dla najzdolniejszych studentów i absolwentów łódzkich uczelni wyższych, którzy swoje życie zawodowe związali z Łodzią, ma być przygotowanych docelowo 50 mieszkań. W połowie maja miasto ogłosiło listę 10 takich lokali. Po tygodniu wpłynęło... 200 podań od młodych ludzi, zainteresowanych wynajęciem mieszkania. Do października ma być przygotowanych 30 lokali.

  Jednak "Mia100 kamienic" to nie tylko remont budynków z mieszkaniami pod wynajem dla rodzin. Będą też takie budynki, w których lokale mogą być przeznaczone pod wynajem, ale np. na usługi. Miasto zastanawia się jeszcze, co zrobić z kamienicą przy ulicy Piotrkowskiej 171. W czasie remontu, pod warstwami farby, odkryto przepiękne dekoracje sufitów w kilku pomieszczeniach oraz polichromie w klatce schodowej. Ten budynek być może zostanie wynajęty na cele usługowe. Nie jest wykluczone, że wynajmie go na swoje potrzeby tylko jedna firma. Ale miasto bierze też pod uwagę przeznaczenie go np. na potrzeby dwóch "twórczych" wydziałów UMŁ: architekta miasta oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Ale w grę wchodzą też inne kreatywne instytucje i jednostki.

  Generalnie wszelka kreatywność przy projekcie "Mia100 kamienic" jest mile widziana. Zyskała na niej np. dyrekcja Schronisk Młodzieżowych. Te placówki mieszczą się w kamienicach przy ulicy Legionów oraz Zamenhofa. Zapewne nie miałyby szans na szybki remont, ale dyrektorka schroniska przyszła do miasta z taką propozycją: z własnej kieszeni wyłożyliśmy pieniądze na projekt remontu naszych budynków, ale zróbcie nam proszę remont. Dziś schroniska są już odnowione. Nie jest wykluczone, że w taki sam sposób uda się uratować zabytkowy budynek jednej z łódzkich szkół. Właśnie z taką propozycją do Urzędu Miasta zwrócił się dyrektor tej placówki.

  Zresztą, "Mia100 kamienic" już zaraziło szkoły. Modernizacje w projekcie "Miasto szkół" robione są przy wykorzystaniu pożyczek i dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Początkowo fundusze z tego źródła miało wykorzystywać właśnie "Mia100 kamienic", ale oddało je szkołom.

  Dziś projekt odnowy miejskich kamienic jest robiony wyłącznie z budżetu Łodzi. Do tej pory, od 2011 roku, wydano na ten cel 56 mln zł. Kolejne 44 mln zł lada dzień trafią na konta wykonawców, bo prace są już na ukończeniu. Pomysłodawców "Mia100 kamienic" straszono, że na remont jednej kamienicy będą musieli wydać nawet 10 mln zł. Do dziś żaden remont - nawet przy naprawie stropów, odwodnieniu fundamentów, pruciu ścian, wymianie instalacji, okien czy przebudowie pomieszczeń nie pochłonął takiej kwoty.

  Prawdopodobnie najdroższy remont - modernizacja kamienicy przy ulicy Sterlinga 9 - będzie kosztował 7 mln zł. Ale ten budynek ma przejść kompleksowy remont. Fundamenty mają być odwilgocone. Pod budynek ma być podłączone miejskie ciepło. Dach będzie wyremontowany, a stropy wzmocnione i częściowo wymienione. Zabytkowa elewacja ma być wyremontowana. Elewacja ma być w części docieplona.

  Prace w projekcie "Mia100 kamienic" finansowane są wyłącznie z miejskiej kasy. Ale magistrat przygotowuje się do sięgnięcia po finanse z Unii Europejskiej. Pula dofinansowań, która ma być uruchomiona w 2014 roku, ma dać szanse na zdobycie minimum 75 procent potrzebnej na remonty kwoty. Ale i zakres prac ma być zdecydowanie obszerniejszy. Magistraccy urzędnicy mówią nawet o 300 wyremontowanych budynkach. Prace miałyby być zaś robione kwartałami - tak, by można było wykorzystać efekt skali. Choć dziś już widać pierwsze efekty remontów. Zmodernizowano kilka stojących obok siebie kamienic przy ulicy Legionów czy Wólczańskiej. Efekty widać też na ulicy Piotrkowskiej. Remonty w 2014 roku też mają być nastawione na osiągnięcie efektu skali. Prace mają objąć m.in. sześć budynków przy ulicy Gdańskiej, ale i na Nawrot czy Żeromskiego.

  Atmosfera remontowa udzieliła się sąsiadującym z miejskimi nieruchomościami prywatnym właścicielom. Prywatne rusztowania stanęły obok pięknej miejskiej kamienicy przy ulicy Legionów 2, przy ulicy Wólczańskiej czy przy ulicy Piotrkowskiej.

  Ale "Mia100 kamienic" miało też niemały wpływ na łódzką branżę budowlaną. Gdy w 2011 roku miasto ogłaszało pierwsze przetargi i szukało wykonawców remontów... nie zgłosił się nikt. Pierwsze prace robiły małe, rodzinne firmy, np. ojciec z synem. A dziś? W pierwszych rozstrzygniętych konkursach na wykonawców wystartowały trzy, cztery firmy. Dziś o robienie remontów w ramach "Mia100 kamienic" bije się nawet po 8 do 10 wykonawców. To profesjonalne firmy, które stać choćby na zatrudnienie dodatkowych konserwatorów.

  Gdy w kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 171 odkryto ukryte pod warstwami farby malowidła, zatrudniona firma od ręki znalazła i zatrudniła dwie panie od odnawiania sztukaterii. Ruch na rynku oznacza też oszczędności na przetargach. Te sięgają nawet 13 procent. A pieniądze są potrzebne permanentnie. Choćby na remonty mieszkań dla ludzi wyprowadzanych z remontowanych kamienic. Jeden taki remont to nawet 30 tys. zł. Tymczasem od 2011 roku do maja 2013 roku przeprowadzono 327 rodzin. Kolejnych 350 rodzin czeka na przeprowadzki w tym i w 2014 roku. Zaś do 12 budynków wrócili lokatorzy (166 mieszkań) oraz najemcy lokali użytkowych (do trzech budynków).

  Dopiero dziś, gdy projekt przekroczył półmetek, można powiedzieć, że się rozwija. Rusza właśnie remont jednego z najstarszych murowanych budynków w mieście, domu Gotlieba Beera przy ulicy Piotrkowskiej 243. Najpierw zostanie wyremontowany front budynku (za 3,3 mln zł). Piętrowy budynek powstał w 1834 roku, rozbudowano go w 1899 roku według projektu znanego łódzkiego architekta Edwarda Creutzburga. Kamienica ta jest jednym z najznakomitszych przykładów architektury neorenesansowej w Łodzi: w bogatej dekoracji elewacji wyraźnie widać kolejne fazy rozbudowy obiektu. Plan kamienicy odzwierciedla charakterystyczny dla XIX-wiecznej Łodzi sposób zagospodarowania posesji na ulicy Piotrkowskiej. Po remoncie frontu ruszy remont oficyn.

  W 2014 roku wśród zaplanowanych remontów znalazły się m.in.: pałac przy ul. Moniuszki 5, nieruchomość przy ul. Piotrkowskiej 118 (dla siedziby miejskiego Off Piotrkowska, czyli przemysłów kreatywnych), budynek przy ul. Ogrodowej 24 (czyli newralgiczny budynek łódzkich famuł, vis-a-vis andel's Hotel i Manufaktury) oraz kamienica przy ul. Piotrkowskiej 54/Narutowicza 1 (dla łódzkiego Centrum Mody). Pojawią się też budynki przy al. Kościuszki.

  Natomiast generalnie można spodziewać się kontynuowania remontów w najcenniejszym historycznie i architektonicznie Śródmieściu i szerzej rozumianym centrum. Remontowane są bowiem przede wszystkim XIX-wieczne kamienice czynszowe, zlokalizowane na terenie strefy wielkomiejskiej, w najważniejszym kulturowo obszarze miasta. Każda z nich jest wartościowa pod względem konserwatorskim oraz stanowi istotny element historycznego krajobrazu miasta . Program remontowy obejmuje zarówno kamienice, budynki o charakterze rezydencjonalnym (np. ul. Piotrkowska 272), jak i użyteczności publicznej (choćby dawna szkoła powszechna przy ul. Legionów 27).


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (51)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  remont -bzdura

  lokatorka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  pomysł super realizacja tragiczna. Jestem mieszkanką takiej wyremontowanej kamienicy na 1 rzut oka-- piękna, ale..... okna stale zamknięte tzw zapory przeciwpożarowe w małym mieszkanku...rozwiń całość

  pomysł super realizacja tragiczna. Jestem mieszkanką takiej wyremontowanej kamienicy na 1 rzut oka-- piękna, ale..... okna stale zamknięte tzw zapory przeciwpożarowe w małym mieszkanku tragedia w te upały idąc do władz lokator usłyszał trzeba założyć klimatyzacje będzie lepiej czyli dodatkowy koszt, nastepniej osobie pękła sciana po miesiacu a inna przez gwałtowne deszcze zalano a co na to administracja?? cierpliwośććć Proszę Państwa to jest swieze i usterki beda:/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mia100 kamienic - super!!

  cazzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Z rządów Pana Prezydenta Kropiwnickiego zapamiętałem jego liczne wyjazdy, zbesztanie strażnika że ten zdjął czapkę, przebudowę a raczej modernizację Al. Włókniarzy, wybudowanie hali Atlas Arena no...rozwiń całość

  Z rządów Pana Prezydenta Kropiwnickiego zapamiętałem jego liczne wyjazdy, zbesztanie strażnika że ten zdjął czapkę, przebudowę a raczej modernizację Al. Włókniarzy, wybudowanie hali Atlas Arena no i tramwaj, który miał być regionalnym a nie jest. No, ale przynajmniej tory na części trasy wyremontowano. Ale też nierówne chodniki z licznymi dziurami w nawierzchni, popaprane spray'ami elewacje gloryfikujące naszych, zdewastowane przejścia podziemne. A co zapamiętam z rządów Pani Prezydent Zdanowskiej?
  1. Trasę Górna - bo jej budowa skutecznie utrudnia mi przemieszczanie się przez skrzyżowanie Pabianicka-Jana Pawła II (nie wybrzydzam - stwierdzam fakt, zaś później będę piał z zachwytu)
  2. Budowe dworca Ł. Fabryczna, próby stworzenia kolei aglomeracyjnej z budową nowych przystanków - np. koło mnie, przy kościele św. Franciszka z Asyżu
  3. Plany budowy trasy W-Z (widziałem w internecie - jestem za)
  4. Mia100 (lub miasto) kamienic - super!!
  5. Ciekawe pomysły Pana Marka Janiaka, które "Dziennik" pokazywał
  6. Tasiemiec z budową stadionu miejskiego - wg mnie to topienie m.in. moich przekazanych miastu pieniędzy w inwestycję którą powinni zbudować sobie i utrzymywać sami zainteresowani. W którymś z poprzednich wydań "Dziennika" wypisywałem o większym pożytku z budowy psich parków zwanych w królewskim Krakowie sralnikami aniżeli z budowy stadionu miejskiego.
  6. Nierówne chodniki z licznymi dziurami w nawierzchni, popaprane spray'ami elewacje gloryfikujące naszych, zdewastowane przejścia podziemne - tu chciałbym się mylić.

  Pani Haniu niech Pani coś zrobi, aby pkt. 6 się nie ziścił. Pozdrawiam.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bojówki PO do boju - minusować, wypisywac peany dla paniusi HZ

  PO to dno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 21

  przy korycie ruch jakiego mało, strach o stołki zajrzał w oczy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lecz sie

  gumi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Szpital przy aleksandrowskiej nadal czynny. Zapraszamy !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  człowieku ile ty masz lat, chyba się urodziłeś za czasów prl - teraz rośnie pokolenie nie polityczne, jeśli ktoś plusuje lub minusuje to tylko dlatego, że jest zadowolony albo nie ZROZUM TO i...rozwiń całość

  człowieku ile ty masz lat, chyba się urodziłeś za czasów prl - teraz rośnie pokolenie nie polityczne, jeśli ktoś plusuje lub minusuje to tylko dlatego, że jest zadowolony albo nie ZROZUM TO i przestan wietrzyc podstęp -prl się skończył ponad 20 lat temu i żadnch bojówek tu nie mazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ona

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 33

  z tego co wiem to pracownicy um maja od wczoraj wypisywac dobre opinie na temat zdanowskiej ludzie opamietajcie sie ona jest z po gdzie liczy sie propaganda w tym celu utwarto tysiace...rozwiń całość

  z tego co wiem to pracownicy um maja od wczoraj wypisywac dobre opinie na temat zdanowskiej ludzie opamietajcie sie ona jest z po gdzie liczy sie propaganda w tym celu utwarto tysiace stron w interneciezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,,,,

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 32

  widać efekty poniżej, ma pani rację :) Ktoś tu plusuje i minusuje na korzyść tej powskiej prezydent od likwidacji Łodzi, bo nic innego nie robi to babsko


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwierz człowieku, że ludzie są zadowoloni

  Basia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  Ja jestem zadowolona z kierunku zmian, dlaczego jak komuś podoba się to co robi Zdanowska od razu jest posądzany o jakies poplecznictwo, zrozum cżłowieku, że jest coraz lepiej w dwa lata nie da się...rozwiń całość

  Ja jestem zadowolona z kierunku zmian, dlaczego jak komuś podoba się to co robi Zdanowska od razu jest posądzany o jakies poplecznictwo, zrozum cżłowieku, że jest coraz lepiej w dwa lata nie da się wszystkiego zmienićzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZECIWNIK REFERENDUM

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 22

  Prawda jest taka, że obecnie nie widzę nikogo, kto by mógł rządzić tym miastem lepiej . Niestety jeśli to referendum się powiedzie to znowu ktoś taki będzie rządzić tym miastem. ŁODZI POTRZEBNA...rozwiń całość

  Prawda jest taka, że obecnie nie widzę nikogo, kto by mógł rządzić tym miastem lepiej . Niestety jeśli to referendum się powiedzie to znowu ktoś taki będzie rządzić tym miastem. ŁODZI POTRZEBNA JEST STABILIZACJA, A ZMIENIANIE WŁADZY CO 2 LATA POWODUJE, ŻE MIASTO WYGLĄDA JAK WYGLĄDA, I SAMI POPRZEZ TAKIE WŁAŚNIE REFERENDA JESTEŚMY TEMU WINNI.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tu nie chodzi o to, ze nie ma kogos lepszego. Zdanowska jest po prostu dobra Prezydent, trzeba jej t

  Dariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 21

  Wywiazuje sie ze swoich obietnich, mamy bardzo pro-rozwojowy budzet (1/3 na inwestycje), a juz teraz realizuje niespotykana na skale Polska ilosc inwestycji, komunikuje sie z mieszkancami, ruszyla...rozwiń całość

  Wywiazuje sie ze swoich obietnich, mamy bardzo pro-rozwojowy budzet (1/3 na inwestycje), a juz teraz realizuje niespotykana na skale Polska ilosc inwestycji, komunikuje sie z mieszkancami, ruszyla program Mia100Kamienic - cos co wydawalo sie niemozliwe i bylo niemozliwe dla wszystkich poprzednikow. Jest dobra Prezydent, a przy takim Prezydent za 5-8 lat bedziemy 2 Wroclawiem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE DLA REFERENDUM

  NIE DLA REFERENDUM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

  kto nakręcił to referendum? jacyś przeciwnicy polityczni co chca sie dorwac do stołka, no i dopói sie nie dorwa będą wkóło odwoływać- chyba trzeba zmienić pracow -bo w Łodzi powstaje bardzo...rozwiń całość

  kto nakręcił to referendum? jacyś przeciwnicy polityczni co chca sie dorwac do stołka, no i dopói sie nie dorwa będą wkóło odwoływać- chyba trzeba zmienić pracow -bo w Łodzi powstaje bardzo niebezpieczny zwyczaj -teraz będziemy odwoływąc kazdego kto nam się nie spodoba- jak głupia szklachta 300 lat temu liberum veto i do czego to doprowadziło? do upadku zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Największy błąd popełnia ten kto nie naprawia własnego błędu.

  Ja też zufałam kiedyś Zdarbi. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 33

  Jeżeli nie potrafimy wybrać od razu, to należy metodą prób i błędów czynić wielokrotnie. Aż do skutku! Każdy następny dzień panowania Zdarbi w Mieście, to jeśli nie straty, to na pewno zaniechanie...rozwiń całość

  Jeżeli nie potrafimy wybrać od razu, to należy metodą prób i błędów czynić wielokrotnie. Aż do skutku! Każdy następny dzień panowania Zdarbi w Mieście, to jeśli nie straty, to na pewno zaniechanie rozwoju.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REFERENDUM - NIE OSMIESZAJCIE SIE. ZDANOWSKA TO NAJLEPSZA PREZYDENT LODZI, JAKIEGO MOGLISMY SOBIE WY

  Dariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 25

  Dlaczego mielibysmy godzic sie na zmiane najlepszego prezydenta jakiego Lodz miala na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat?

  Niech przemowia fakty. Pierwszy tak pro-rozwojowy budzet gdzie 1/3...rozwiń całość

  Dlaczego mielibysmy godzic sie na zmiane najlepszego prezydenta jakiego Lodz miala na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat?

  Niech przemowia fakty. Pierwszy tak pro-rozwojowy budzet gdzie 1/3 przeznaczona jest na inwestycje, pierwszy budzet obywatelski z wkladem 20 mln. gdzie Lodzianie decyduja na jakie projekty wydac pieniadze, Trasa W-Z, trasa Nowosolna - dojazd do A1, trasa Gorna, budowa Dworca Fabrycznego wraz z przebudowa okolicznych ulic (najwieksza tego typu inwestycja w Polsce), gruntowna przebudowa Centrum, Projekt Lodzkiej Kolej Aglomeracyjnej co sprawi, ze Lodz stanie sie faktyczna stolica wojewodztwa, zakup skladow do Kolei Aglomeracyjnenj, centrum badawczo-wdrożeniowe BioNanoPark+ (najnowoczesniejszy w Europie), skutecznie realizowany program Mia100 Kamienic, odnowa Piotrkowskiej, racjonalizacja wydatkow zwiazana z utrzymywaniem szkol, budowa hali do pilki plazowej (SMS), bardzo dobrze ukladajaca sie wspolpraca z Wojewoda i inwestycje z tym zwiazane, jak chocby pociag Chiny - Lodz, 3 w Polsce pod wzgledem efektywnosci Specjalna Strefa Ekonomiczna, inwestorzy z gornej polki (PwC, Delloite etc.) pozyskani dzieki zabiegom Urzedu Miasta, budowa Stadionu Miejskiego, (w planach polaczenie kompleksow ZOO - botanik. To tak z grubsza. Nie osmieszajcie sie z tym referendum i wstawieniem nieudacznika podobnego do Kropiwnickiego, albo Jonskiego.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szanuję Twój pogląd, który przypomina mi DTV lat siedemdziesiątych.

  Wtedy też jeździły kombajny, lała się w hutach surówka, a na drogi asfalt. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 27

  Efekty tego "szalonego postępu" dopiero całkiem niedawno przestały nam ciążyć kiedy spłaciliśmy ostatnią ratę zadłużenia (po wielu znaczących redukcjach). Panie Dariuszu wybierz się Pan do...rozwiń całość

  Efekty tego "szalonego postępu" dopiero całkiem niedawno przestały nam ciążyć kiedy spłaciliśmy ostatnią ratę zadłużenia (po wielu znaczących redukcjach). Panie Dariuszu wybierz się Pan do jakiegokolwiek miasta podobnej wielkości i zaobserwuj to w jaki sposób rozwijają się inni. Jeżeli zdejmiesz "okulary" i porównasz rzetelnie dostrzeżesz różnicę. To smutne, ale w każdym wypadku jesteśmy w ogonie. I to należy zmienić poprzez zmianę sternika - na takiego, który potrafi kręcić kółkiem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak argumentow potwierdza, ze mam racje.

  Dariusz Sęczkowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

  Fakt, ze nie podal Pan absolutnie zadnego merytorycznego argumentu potwierdza tezy zawarte w moim wpisie. Najlepsza, zas odpowiedzia bedzie cytat z Pana samego "To smutne, ale w każdym wypadku...rozwiń całość

  Fakt, ze nie podal Pan absolutnie zadnego merytorycznego argumentu potwierdza tezy zawarte w moim wpisie. Najlepsza, zas odpowiedzia bedzie cytat z Pana samego "To smutne, ale w każdym wypadku jesteśmy w ogonie." - to prawda jestesmy, bo Zdanowska nie jest w stanie zrobic w dwa lata tego co poprzednicy zaniedbywali przez kilkanascie. Ale zmiany zaczela. Fakty sa takie, ze rozpoczela niesamowita ilosc inwestycji i projektow, ktore po ukonczeniu za 2-5 lat zmienia oblicze tego miasta. Duzo jezdze po Europie i po Polsce, prosze mi podac inne miasto z taka iloscia inwestycji i je wymienic? (moze Pan nawet brac pod uwage Warszawe). Nie poda Pan, bo potrafi Pan rzucac jedynie pustymi sloganami, a kiedy przychodzi do konkretow malkontenci tacy jak Pan sa bezradni.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ważne ile, ważne jak

  scovronek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

  Mnie osobiście wydaje się, że nie jest ważne ile i na jaką skalę prowadzi się inwestycje a inna rzecz. Mianowicie jak to wplynie na miasto i mieszkańców w nim żyjących. Wydawanie nawet miliardów...rozwiń całość

  Mnie osobiście wydaje się, że nie jest ważne ile i na jaką skalę prowadzi się inwestycje a inna rzecz. Mianowicie jak to wplynie na miasto i mieszkańców w nim żyjących. Wydawanie nawet miliardów złotych na inwestycje niepotrzebne i bezproduktywne jakim jest "Kanion Piłsudskiego" czy trasa do nikąd jaką stanie sie Trasa Górna a także wymiana dobrej kostki na lepszą nie wplynie pozytywnie na stan śródmieścia, problem patologii w centrum czy wzrost ruchu turystycznego. Tutaj potrzebny jest poteżny program rewitalizacji połaczony z aktywizacją zawodową zamieszkujących w centrum bezrobotnych mieszkańców. Lata patologii i wysiedlanie do centrum patologii sprawily, ze miasto nie jest atrakcyjne turystycznie a pieknie odrestaurowane kamienice będa tylko enklawami posród brudu i ubóstwa. Za 2-5 lat bedziemy mieli jak Pan pisze zmienione oblicze miasta na miasto przedzielone kanionem za pol miliarda złotych z trasą W-Z, która nie zmieni za wiele bowiem ani znacząco nie przyspieszy komunikacji ani nie wniesie żadnych walorów estetycznych za to znaczaco utrudnie życie mieszkańcom w trakcie trwania inwestycji. Będzie jeszcze trasa Górna, która nie spełni podstawowej swojej funkcji czyli dojazdu do A1. Poza tym bedziemy mieli najdrozszy dworzec w Polsce, który będzie krańcowką pociagów do i z Warszawy ponieważ malo realne jest przeprowadzenie tunelu pod miastem w którym co druga kamienica nie ma fundamentów i opiera się na kamienicach stojących po jej bokach... Mamy już ŁTR, który działa jak działa - kazdy widzi. Jeszcze raz powtarzam nie wazne ile - ważne jak! Pieniadze publiczne dobrze sie wydaje, ale jakby jeden z drugim urzednikiem zastanowil sie tak jakby mial wydac swoje to moze szybciej doszedlby do wniosku, ze te pomysly są "od czapy", i ze sa w tym miescie rzeczy pilniejsze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  na stan śródmieścia najlepiej wpłynełoby, gdyby jego mieszkańcy wizieli się wreszcie DO ROBOTY i nie wyciąglai łap po darmowe mieszkania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Święta racja

  A długów nie będzie miał kto spłacać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  bo nasze dzieci wyjadą sobie do innego bardziej im przyjaznego i lepiej zarządzanego miejsca.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potwierdzam szacunek dla Pańskiej odmienności.

  Pozostanę jednak przy swoim zdaniu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  Prezentuję pogląd, że fechtunek z moherową mentalnością nie ma najmniejszego sensu. Tym bardziej szermierka na argumenty. Być może dzieli nas również przepaść wiedzy i postrzegania rzeczywistości....rozwiń całość

  Prezentuję pogląd, że fechtunek z moherową mentalnością nie ma najmniejszego sensu. Tym bardziej szermierka na argumenty. Być może dzieli nas również przepaść wiedzy i postrzegania rzeczywistości. Życzę powodzenia choć nie wróżę sukcesuzwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  MIEJSCA REferendum- podpisy moze WSZYSTKIM DZIECIOM W PRZYSZLYM ROKU -BASEN NOWY od BURMISTRZE?

  Jeremi Wodzicki

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 46

  Ratujmy Nasze Miasto
  Mieszkańcy Łodzi w trosce o swoje miasto !
  poniedziałek, 27 maja 2013Drodzy Łodzianie podajemy do Państwa informację, że stałe punkty zbierania podpisów w sprawie referendum...rozwiń całość

  Ratujmy Nasze Miasto
  Mieszkańcy Łodzi w trosce o swoje miasto !
  poniedziałek, 27 maja 2013Drodzy Łodzianie podajemy do Państwa informację, że stałe punkty zbierania podpisów w sprawie referendum znajdują się:W dni robocze od godziny 1000 Rynek Manufaktury (wejście od strony ulicy Zachodniej) Pn-So od godziny 1000Galeria Łódzka (róg al. Piłsudskiego i ul Sienkiewicza) Pn-So od godziny 1000Tuwima 34 Pn-Pt od godziny 1400 - 1700Zbieramy podpisy również:Konstantynowska 8/10 (aleja między ZOO a Lunaparkiem) NiedzielaPuszkina 1 (Giełda Samochodowa) NiedzielaPlac Barlickiego (Zielony Rynek)Rynek BałuckiRynek GórniakRynek WielkopolskaRynek WodnyRynek na ul. RydzowejRynek na ul. WielkopolskiejRynek przy DH PionierMilionowa 91 (Powiatowy Urząd Pracy)Ponadto wolontariusze zbierają podpisy w różnych miejscach na ulicach miasta.Informujemy Państwa, że osoby chcące uczestniczyć w zbieraniu podpisów w sprawie referendum mogą dzwonić na numer tel. Inicjatora referendum: 511-047-992, uzyskają tam wszelkie informacje jak również mogą otrzymać listy i ulotki. Osoby zgłaszające się do pełnomocnika powinny posiadać Dowód Osobisty. Zapraszamy mieszkańców Łodzi do czynnego wsparcia naszej inicjatywy, gdyż przyszłość Naszego Miasta zależy od Nas wszystkich, a wszelka propaganda ze strony władz miasta i zaprzyjaźnionych z nimi mediów ma na celu przedłużenie tych nieudolnych rządów w mieście.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akcji referendum należy się powaga

  Zróbmy to odpowiedzialnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 32

  "Będę dbała o interes miasta. Nie mogę go postrzegać z perspektywy jednej grupy społecznej czy zawodowej. Muszę patrzeć na całe miasto. Muszę zabezpieczyć interes wszystkich mieszkańców. Nie...rozwiń całość

  "Będę dbała o interes miasta. Nie mogę go postrzegać z perspektywy jednej grupy społecznej czy zawodowej. Muszę patrzeć na całe miasto. Muszę zabezpieczyć interes wszystkich mieszkańców. Nie podejmę żadnej decyzji, która zagrażałaby interesowi Łodzi" - ewangelia według Hanny Zdanowskiej. Każdy indywidualnie może sobie szczerze odpowiedzieć czy Zdarbi mówiąc to kłamała czy też nie. Mogą tę ocenę przeprowadzić również ci, którzy należą lub pochlebiają partii albo też ich powinowaci, urządzeni przez Nią w tym mieście. Gdyby to każdy przed lustrem wykonał zgodnie z własnym sumieniem i miałoby to mieć wpływ na wynik referendum to wynik ten można ogłosić już dzisiaj.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozbiórki nie remonty

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 45

  Widziałam ostatnio kamienicę, gdzie pod "Mia100 kamienic" wisiała tabliczka "Uwaga! Roboty rozbiórkowe". Piękny mi remont...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie?

  sir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  Sprawdź co rozebrali - garaż czy przegniłą komórkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ona

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 39

  chyba brakło 100 kamienic to nazwe trzeba zmienic

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo