MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Skierniewice szykuje podwyżki cen za odbiór śmieci. Znamy nowe stawki

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Będą nowe ceny odbioru śmieci dla mieszkańców Skierniewic
Będą nowe ceny odbioru śmieci dla mieszkańców Skierniewic Archiwum
Wszystko wskazuje na to, że mieszkańców Skierniewic czeka wzrost opłat za wywóz odpadów. Uchwałę w tej kwestii podejmą radni na najbliższej sesji.

Miasto Skierniewice szykuje podwyżki cen za odbiór śmieci

Obecnie obowiązująca stawka za odbiór odpadów komunalnych w Skierniewicach z domów jednorodzinnych uchwalona przez radnych w listopadzie 2021 wynosi 28 złotych za osobę miesięcznie w przypadku gdy śmieci są segregowane. Za odpady zmieszane opłata wynosi 56 złotych. Wszystko wskazuje na to, że od lipca stawka za wywóz odpadów segregowanych za osobę wzrośnie o 25 procent. Nad projektem uchwały radni będą głosować podczas najbliższej sesji.

Podwyżkę cen miasto tłumaczy faktem konieczności podpisania aneksu do umowy z odbierającą śmieci z terenu Skierniewic spółką Eko-Region. Jeszcze w styczniu firma zwróciła się do ratusza z wnioskiem zwiększenie opłat ze względu na rosnące koszty energii oraz paliwa. Uprzedzając niejako ten ruch przed Bożym Narodzeniem skierniewiccy radni podjęli uchwałę pozwalającą pokryć różnicę spowodowaną wzrostem opłat za odbiór odpadów z kasy miasta.

– Jak najdłużej staramy się odwlec w czasie podwyżkę dla mieszkańców i przez pół roku będziemy ją bilansować z budżetu miasta na podstawie tego grudniowego aneksu – wyjaśnia Arkadiusz Kopczewski z Urzędu Miasta Skierniewice. – Jednak wzrost kosztów związanych z wywozem odpadów wzrósł na tyle, że zwiększenie stawek od lipca jest nieuniknione.

Aneks do umowy obowiązującej od listopada 2021 roku pomiędzy miastem Skierniewice i Ekoregionem podpisano pod koniec lutego. Według niego od początku roku koszt odbioru jednej tony odpadów z miasta wyliczono na 958,78 zł brutto, przy czym według szacunków miesięcznie masa odbieranych w mieście śmieci nie powinna przekroczyć 1305 ton. W uzasadnieniu czytamy również, że przygotowane pod głosowanie stawki są niższe od maksymalnych ustalonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Planowane nowe stawki dla mieszkańców Skierniewic

Według planowanych stawek koszt odbioru odpadów segregowanych na jednego mieszkańca wzrośnie z 28 do 35 złotych. Za odpady zmieszane opłata wynosi obecnie 56 złotych, zaś od lipca wzrośnie do 70 złotych.

Na niezamieszkanych posesjach, na których mimo to są gromadzone odpady obecnie cena zależy od wielkości pojemnika i wynosi 12 zł za najmniejszy, 120 litrowy pojemnik lub worek, 24 zł za pojemnik 240 litrowy, 110 zł za 1100 litrów, pojemnik 1500 l kosztuje 150 zł, 2500 l – 250 zł, 500 l 500 zł, a za największy, 7000 l – 700 zł. W przypadku odpadów zmieszanych opłata rośnie dwukrotnie.

Po przyjęciu przez radnych uchwały dotyczącej podwyżek cen za pojemnik lub worek śmieci segregowanych o pojemności 120 l przyjdzie zapłacić 16,20 zł; za pojemnik 240 l – 32,40 zł; za 1100 l – 148 zł; 1500 l – 202,50 zł; 2500 l – 337,50 zł; 5000 l – 675 zł; a za 7000 l – 945 zł. Podobnie jak dotychczas, jeżeli odpady nie są odbierane w sposób selektywny podane stawki ulegają podwojeniu.

– Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarowania odpadami ma być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym, w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest takie ustalenie stawek, aby wystarczyły na realizacje całości zadania – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki